Skat om årsopgørelsen: Bedste it-afvikling nogensinde

Smart løsning var ifølge Skat med til at sikre den bedste it-afvikling af årsopgørelserne nogensinde. Der var dog også skønhedspletter.

Artikel top billede

Læs også:

Så længe skal du vente på dine skatteinfo på skat.dk

Din årsopgørelse risikerer at havne i kø hos Skat 

Hos Skat er der roser til både hovedleverandøren CSC og cloud-leverandøren Queue It, som blev hevet ind til at kontrollere indgangslusen i forbindelsen med publiceringen af danskernes 4,7 millioner årsopgørelser.

På en uge havde Skat besøg af 2,6 millioner unikke brugere, der samlet kiggede fire millioner årsopgørelser igennem.  

Og trods ventetider til årsopgørelserne på op mod en time visse dage i starten af marts, tøver kontorchef fra Skat, Søren Kjær Jensen ikke med at hæve armene højt over hovedet.

"Afviklingen af årsopgørelserne gik efter vores opfattelse helt forrygende. Vi skal naturligvis passe på med at blive kålhøgne, men dette er den bedste it-afvikling nogensinde med meget få skønhedspletter," forklarer Søren Kjær Jensen til Computerworld.

Skat gjorde det i 2004 for første gang muligt at udfylde selvangivelse og se årsopgørelsen på nettet, mens det to år efter blev noget mere simpelt at indberette sine indtægter og udgifter med fortrykte poster på selvangivelsen.

God investering på halv million

Kontorchef Søren Kjær Jensen fortæller, at danskerne på snigpremieren fredag den 2. marts kunne opleve en times ventetid, men køerne var væsentligt kortere allerede dagen efter. Søndag den 4. marts var stort set kø-fri.

Køerne vendte dog tilbage ved den officielle åbning om mandagen, hvor det cloud-baserede køsystem fra Queue IT igen kom på hårdt arbejde indtil onsdag den 7. marts, hvorefter Skat ikke længere kunne registrere køer.

Systemet, der har kostet lige i underkanten af en halv million kroner at leje i 14 dage, har ifølge Søren Kjær Jensen været en rigtig god investering.

"Dels kunne vi informere danskerne om ventetiden, selv om den måtte være på 23 minutter. Det er trods alt bedre at vide, hvornår der er hul i køen end blot en statisk besked, der siger, at der er travlt. Dels har vi også kunne skrue op og ned for kapaciteten alt efter, hvor travlt der var," siger Søren Kjær Jensen.

Skønhedsplet i telefonen

Han forklarer, at eneste skønhedsplet på afviklingen var forskellige kø-længder på nettet og via Skats telefonkundeservice, som ved den officielle åbning om mandagen den 5. marts kunne hive danskerne igennem på cirka en halv times tid.

"Vi oplevede problemer med borgere, der kom igennem telefonen, men ikke kunne tale med vores kundeservice-medarbejdere om deres årsopgørelse, fordi de stadig sad i kø på nettet," lyder det fra Søren Kjær Jensen.

Derfor overvejer skattefar nu, om det skal være muligt for kundeservicemedarbejderne at hive borgerne uden om kø-systemet, hvis de er kommet igennem på telefonen.

Samtidig forklarer Søren Kjær Jensen, at Skat gerne vil undgå, at snedige danskere så bare ringer til næste år for at undgå køen på nettet.

"Vi skal naturligvis have tænkt alle brugsscenarier igennem inden marts 2013," siger han om afviklingen af årsopgørelser til næste forår.

Er det også din erfaring, at Skats it-systemer klarede testen godt? Skriv gerne en kommentar i debatfeltet.

Læs også: 

Så længe skal du vente på dine skatteinfo på skat.dk

Din årsopgørelse risikerer at havne i kø hos Skat

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,