Skat om årsopgørelsen: Bedste it-afvikling nogensinde

Smart løsning var ifølge Skat med til at sikre den bedste it-afvikling af årsopgørelserne nogensinde. Der var dog også skønhedspletter.

Artikel top billede

Læs også:

Så længe skal du vente på dine skatteinfo på skat.dk

Din årsopgørelse risikerer at havne i kø hos Skat 

Hos Skat er der roser til både hovedleverandøren CSC og cloud-leverandøren Queue It, som blev hevet ind til at kontrollere indgangslusen i forbindelsen med publiceringen af danskernes 4,7 millioner årsopgørelser.

På en uge havde Skat besøg af 2,6 millioner unikke brugere, der samlet kiggede fire millioner årsopgørelser igennem.  

Og trods ventetider til årsopgørelserne på op mod en time visse dage i starten af marts, tøver kontorchef fra Skat, Søren Kjær Jensen ikke med at hæve armene højt over hovedet.

"Afviklingen af årsopgørelserne gik efter vores opfattelse helt forrygende. Vi skal naturligvis passe på med at blive kålhøgne, men dette er den bedste it-afvikling nogensinde med meget få skønhedspletter," forklarer Søren Kjær Jensen til Computerworld.

Skat gjorde det i 2004 for første gang muligt at udfylde selvangivelse og se årsopgørelsen på nettet, mens det to år efter blev noget mere simpelt at indberette sine indtægter og udgifter med fortrykte poster på selvangivelsen.

God investering på halv million

Kontorchef Søren Kjær Jensen fortæller, at danskerne på snigpremieren fredag den 2. marts kunne opleve en times ventetid, men køerne var væsentligt kortere allerede dagen efter. Søndag den 4. marts var stort set kø-fri.

Køerne vendte dog tilbage ved den officielle åbning om mandagen, hvor det cloud-baserede køsystem fra Queue IT igen kom på hårdt arbejde indtil onsdag den 7. marts, hvorefter Skat ikke længere kunne registrere køer.

Systemet, der har kostet lige i underkanten af en halv million kroner at leje i 14 dage, har ifølge Søren Kjær Jensen været en rigtig god investering.

"Dels kunne vi informere danskerne om ventetiden, selv om den måtte være på 23 minutter. Det er trods alt bedre at vide, hvornår der er hul i køen end blot en statisk besked, der siger, at der er travlt. Dels har vi også kunne skrue op og ned for kapaciteten alt efter, hvor travlt der var," siger Søren Kjær Jensen.

Skønhedsplet i telefonen

Han forklarer, at eneste skønhedsplet på afviklingen var forskellige kø-længder på nettet og via Skats telefonkundeservice, som ved den officielle åbning om mandagen den 5. marts kunne hive danskerne igennem på cirka en halv times tid.

"Vi oplevede problemer med borgere, der kom igennem telefonen, men ikke kunne tale med vores kundeservice-medarbejdere om deres årsopgørelse, fordi de stadig sad i kø på nettet," lyder det fra Søren Kjær Jensen.

Derfor overvejer skattefar nu, om det skal være muligt for kundeservicemedarbejderne at hive borgerne uden om kø-systemet, hvis de er kommet igennem på telefonen.

Samtidig forklarer Søren Kjær Jensen, at Skat gerne vil undgå, at snedige danskere så bare ringer til næste år for at undgå køen på nettet.

"Vi skal naturligvis have tænkt alle brugsscenarier igennem inden marts 2013," siger han om afviklingen af årsopgørelser til næste forår.

Er det også din erfaring, at Skats it-systemer klarede testen godt? Skriv gerne en kommentar i debatfeltet.

Læs også: 

Så længe skal du vente på dine skatteinfo på skat.dk

Din årsopgørelse risikerer at havne i kø hos Skat

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS