HTC lukker og slukker for kundernes backup-tjeneste

Tjeneste, der har lavet automatisk backup af HTC-kundernes telefoner, lukkes ned, og indholdet slettes.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan vil Nokia og HTC i fællesskab dræbe iPhone

Købte tusindvis af HTC-telefoner - nu skrottes de

HTC-kunder, der har anvendt tjenesten HTCSense.com, bliver nu nødt til at sikre deres data på anden vis.

Det skriver HTC på firmaets hjemmeside, hvor man kan læse, at HTCSense.com skal renoveres med henblik på at forbedre tjenesten.

"Indtil den nye tjeneste er klar, vil de funktioner, der tidligere var tilgængelige på HTCSense.com, blive lukket ned," lyder beskeden til kunderne.

"Hvis du har anvendt HTCSense.com til at synkronisere dine kontakter, beskeder, footprints eller opkalds-historik, kan du downloade dine data frem til den 30. pril 2012. Derefter vil dine data ikke længere være tilgængelige, og de vil blive slettet."

Konkret skal brugerne derfor logge ind på siden og downlaode en zip-fil med dataene til deres egen computer.

Mens HTC altså skriver, at det er fordi tjenesten skal forbedres, at den gamle HTCSense.com nu lukkes ned, så bliver der ikke nævnt nogen tidshorisont for afløseren.

"Hvis du ønsker en lokaliserings-tjeneste eller backup-tjeneste til din enhed, så besøg venligst Google Play (det tidligere Android Market) og download en applikation, der passer til dit behov."

"Vi beklager ulejligheden. Du vil være den første, der får at vide, hvornår den nye og forbedrede tjeneste er klar."

Det er efterhånden snarere reglen end undtagelsen, at telefonproducenterne kobler cloud-produkter på deres hardware for at øje anvendelsesmulighederne og sikre eksempelvis backup for kunderne.

Læs mere om de mest populære tjenester her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS