HTC lukker og slukker for kundernes backup-tjeneste

Tjeneste, der har lavet automatisk backup af HTC-kundernes telefoner, lukkes ned, og indholdet slettes.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan vil Nokia og HTC i fællesskab dræbe iPhone

Købte tusindvis af HTC-telefoner - nu skrottes de

HTC-kunder, der har anvendt tjenesten HTCSense.com, bliver nu nødt til at sikre deres data på anden vis.

Det skriver HTC på firmaets hjemmeside, hvor man kan læse, at HTCSense.com skal renoveres med henblik på at forbedre tjenesten.

"Indtil den nye tjeneste er klar, vil de funktioner, der tidligere var tilgængelige på HTCSense.com, blive lukket ned," lyder beskeden til kunderne.

"Hvis du har anvendt HTCSense.com til at synkronisere dine kontakter, beskeder, footprints eller opkalds-historik, kan du downloade dine data frem til den 30. pril 2012. Derefter vil dine data ikke længere være tilgængelige, og de vil blive slettet."

Konkret skal brugerne derfor logge ind på siden og downlaode en zip-fil med dataene til deres egen computer.

Mens HTC altså skriver, at det er fordi tjenesten skal forbedres, at den gamle HTCSense.com nu lukkes ned, så bliver der ikke nævnt nogen tidshorisont for afløseren.

"Hvis du ønsker en lokaliserings-tjeneste eller backup-tjeneste til din enhed, så besøg venligst Google Play (det tidligere Android Market) og download en applikation, der passer til dit behov."

"Vi beklager ulejligheden. Du vil være den første, der får at vide, hvornår den nye og forbedrede tjeneste er klar."

Det er efterhånden snarere reglen end undtagelsen, at telefonproducenterne kobler cloud-produkter på deres hardware for at øje anvendelsesmulighederne og sikre eksempelvis backup for kunderne.

Læs mere om de mest populære tjenester her.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen