HTC lukker og slukker for kundernes backup-tjeneste

Tjeneste, der har lavet automatisk backup af HTC-kundernes telefoner, lukkes ned, og indholdet slettes.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan vil Nokia og HTC i fællesskab dræbe iPhone

Købte tusindvis af HTC-telefoner - nu skrottes de

HTC-kunder, der har anvendt tjenesten HTCSense.com, bliver nu nødt til at sikre deres data på anden vis.

Det skriver HTC på firmaets hjemmeside, hvor man kan læse, at HTCSense.com skal renoveres med henblik på at forbedre tjenesten.

"Indtil den nye tjeneste er klar, vil de funktioner, der tidligere var tilgængelige på HTCSense.com, blive lukket ned," lyder beskeden til kunderne.

"Hvis du har anvendt HTCSense.com til at synkronisere dine kontakter, beskeder, footprints eller opkalds-historik, kan du downloade dine data frem til den 30. pril 2012. Derefter vil dine data ikke længere være tilgængelige, og de vil blive slettet."

Konkret skal brugerne derfor logge ind på siden og downlaode en zip-fil med dataene til deres egen computer.

Mens HTC altså skriver, at det er fordi tjenesten skal forbedres, at den gamle HTCSense.com nu lukkes ned, så bliver der ikke nævnt nogen tidshorisont for afløseren.

"Hvis du ønsker en lokaliserings-tjeneste eller backup-tjeneste til din enhed, så besøg venligst Google Play (det tidligere Android Market) og download en applikation, der passer til dit behov."

"Vi beklager ulejligheden. Du vil være den første, der får at vide, hvornår den nye og forbedrede tjeneste er klar."

Det er efterhånden snarere reglen end undtagelsen, at telefonproducenterne kobler cloud-produkter på deres hardware for at øje anvendelsesmulighederne og sikre eksempelvis backup for kunderne.

Læs mere om de mest populære tjenester her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S