Prisen for roaming falder markant til sommer

EU tvinger prisen ned for den hundedyre mobil-roaming, når du rejser i andre EU-lande. Se her, hvad du kommer til at betale for at bruge din mobil i fremtiden.

Artikel top billede

Læs også:

Dit mobilnummer forsvinder snart - det får du i stedet.

Dansk chip skal smadre telebranchens roaming-fidus.

Regeringen: Roaming-priserne skal længere ned.

Sådan undgår du en kæmpe mobilregning på ferien.

Derfor skal du betale kassen for roaming på din ferie.

Så dyrt er det at bruge mobilen på ferien.

Kæmpestore regninger for én lille gang surf på nettet har hidtil været normen, hvis man kom for skade at bruge sin smartphone i et andet EU-land.

Men det skal være slut nu.

EU's vise fædre i ministerrådet har under det danske formandskab med erhvervsminister Ole Sohn i spidsen kundgjort, at roamingpriserne på data fra 1. juli i år ikke må komme op over 6,50 kroner per Mb.

Normalt ligger Mb-taksten for data-roaming uden for brugernes hjemland på en tyver, anslår Erhvervsministeriet.

I 2014 kommer roaming-prisen på mobildata endnu længere ned.

Da må den maksimalt være på to kroner per Mb.

Desuden skal det være muligt at købe et separat abonnement på roaming uden at skifte mobilnummer - en finesse, som med tiden vil være med til at skabe reel konkurrence på det europæiske marked for mobiltjenester, mener ministrene.

Også tale- og sms-taksterne får et lille nøk nedad.

Intense forhandlinger

EU har tidligere forsøgt at begrænse de skyhøje roamingpriser på mobildata, men de indgreb gjaldt kun den pris, som teleselskaberne måtte kræve af hinanden - ikke hvad de måtte kræve af slutkunden.

Ifølge Ole Sohn har der siden 1. januar været "intense" forhandlinger mellem Ministerrådet og Europa-Parlamentet om en ny forordning om priser for tale, sms og data på tværs af EU's grænser.

"Jeg er glad for, at vi har opnået en aftale, som sikrer forbrugerne markant lavere priser, og som samtidigt vil skabe reel konkurrence på sigt," siger han.

Før den kan træde i kraft skal den nye politiske roaming-aftale vedtages af Europa-Parlamentet og Ministerrådet.

Så meget vil roaming maksimalt komme til at koste dig

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Nordjylland

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job