Prisen for roaming falder markant til sommer

EU tvinger prisen ned for den hundedyre mobil-roaming, når du rejser i andre EU-lande. Se her, hvad du kommer til at betale for at bruge din mobil i fremtiden.

Artikel top billede

Læs også:

Dit mobilnummer forsvinder snart - det får du i stedet.

Dansk chip skal smadre telebranchens roaming-fidus.

Regeringen: Roaming-priserne skal længere ned.

Sådan undgår du en kæmpe mobilregning på ferien.

Derfor skal du betale kassen for roaming på din ferie.

Så dyrt er det at bruge mobilen på ferien.

Kæmpestore regninger for én lille gang surf på nettet har hidtil været normen, hvis man kom for skade at bruge sin smartphone i et andet EU-land.

Men det skal være slut nu.

EU's vise fædre i ministerrådet har under det danske formandskab med erhvervsminister Ole Sohn i spidsen kundgjort, at roamingpriserne på data fra 1. juli i år ikke må komme op over 6,50 kroner per Mb.

Normalt ligger Mb-taksten for data-roaming uden for brugernes hjemland på en tyver, anslår Erhvervsministeriet.

I 2014 kommer roaming-prisen på mobildata endnu længere ned.

Da må den maksimalt være på to kroner per Mb.

Desuden skal det være muligt at købe et separat abonnement på roaming uden at skifte mobilnummer - en finesse, som med tiden vil være med til at skabe reel konkurrence på det europæiske marked for mobiltjenester, mener ministrene.

Også tale- og sms-taksterne får et lille nøk nedad.

Intense forhandlinger

EU har tidligere forsøgt at begrænse de skyhøje roamingpriser på mobildata, men de indgreb gjaldt kun den pris, som teleselskaberne måtte kræve af hinanden - ikke hvad de måtte kræve af slutkunden.

Ifølge Ole Sohn har der siden 1. januar været "intense" forhandlinger mellem Ministerrådet og Europa-Parlamentet om en ny forordning om priser for tale, sms og data på tværs af EU's grænser.

"Jeg er glad for, at vi har opnået en aftale, som sikrer forbrugerne markant lavere priser, og som samtidigt vil skabe reel konkurrence på sigt," siger han.

Før den kan træde i kraft skal den nye politiske roaming-aftale vedtages af Europa-Parlamentet og Ministerrådet.

Så meget vil roaming maksimalt komme til at koste dig

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S