Derfor skal du betale kassen for roaming på din ferie

Der er en grund til, at det er dyrt at hente data til sin smartphone i udlandet. Du vil ikke kunne lide forklaringen.

Artikel top billede

(Foto: John W. McDonough)

Læs også: Så dyrt er det at bruge mobilen på ferien.

Hvorfor skal det være så dyrt at bruge sin telefon i udlandet?

Svaret er enkelt, men usympatisk: Grådighed.

Selvom EU har sat loft over roaming-priserne og den hellige grav således burde være velforvaret, er den det ikke:

Teleselskaberne har intet incitament til at opkræve færre penge hos kunderne, der bruger deres teleselskab, når de er i udlandet.

Du er prisgivet de lokale teleselskaber. Og der er ingen konkurrence.

Turister i Danmark bliver flået

Men det er ikke kun danskerne, der bliver flået, når de bruger mobilen i udlandet. Turisterne i Danmark får akkurat samme hårde tur.

Det er svært at opgøre, præcis hvor meget de danske teleselskaber tjener på udlændinges mobilbrug i Danmark.

Branchen fortæller det i hvert fald ikke selv.

Men et slag på tasken er, at danske teleselskaber henter cirka halvdelen af deres samlede omsætning på roaming.

"Den trafik udgør måske mellem 10 og 15 procent af den samlede trafik, men til gengæld bliver den solgt 10 gange så dyrt," siger Torben Rune, teleanalytiker og chef for Netplan.

Prisgivet den lokale operatør 
På hjemmemarkedet kan du som bruger vælge en leverandør, som har en lav pris eller god service.

Men du har intet kundeforhold til teleudbyderen uden for landets grænser, og derfor skrues prisen op, forklarer Torben Rune.

"De danske teleselskaber holder sig sandelig heller ikke tilbage, når udenlandske kunder kommer her til landet," siger han.

Torben Rune og hans virksomhed Netplan har prøvet at grave i teleselskabernes omsætningstal på turister i det danske sommerland. Det er meget svært at finde ud af, siger han.

"Med forbehold for, at der kan være forskel fra selskab til selskab, så vil jeg vurdere, at mere end halvdelen af den samlede omsætning hos de danske teleselskaber stammer fra udlandsroaming, både voice og data," siger han.

Afhængigt af, hvordan selskabet har indrettet sig, er det som regel hjemmeselskabet, der scorer den største gevinst. Det er også det, teleselskaberne bruger som undskyldning for de høje priser, forklarer Rune.

Hvem er skurken?

"Hvis du ringer til TDC og spørger, hvorfor det er så dyrt at bruge en TDC-telefon i Tyskland, så siger de, at de kun tjener det, det plejer at koste herhjemme, og at det er det tyske selskab, der er skurken. Hvis det er sandt - og det kan man ikke få at vide - og man siger, at mellem 10 og 15 procent af den samlede trafik er roamet, udgør den halvdelen af omsætningen, fordi den også er 10 gange så dyr."

Han understreger, at det er en usikker beregning, og at det kan godt være, nogle operatører vil sige, at det er helt forkert.

"Men så må de jo komme med et tal," foreslår Torben Rune.

Computerworld har spurgt en række store danske teleselskaber om, hvad de egentlig tjener på roaming.

Det ønsker ingen at svare på.

Læs også: Så dyrt er det at bruge mobilen på ferien.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job