Dell dropper al salg af smartphones i USA

Dell stopper al salg af sine smartphones i USA.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Dell stopper med at sælge smartphones i USA.

Det sker som en del af en justering af selskabets mobilstrategi til at fokusere mere på nye markeder og produkter med højere marginer.

Dell har stoppet salget af sine sidste to smartphone-modeller i USA, Venue og Venue Pro, og der er ikke annonceret nogen afløsere.

Disse smartphones har ifølge en talsmand fra Dell haft deres tid på markedet.

"Mobilitets-produkter har kortere livscyklusser end bærbare og stationære," forklarer han.

Med ophøret af salg af Venue har Dell afviklet alle sine brands af smartphones i USA efter at være trådt ind på markedet i august 2010 med smartphonen Aero og den kombinerede tablet/smartphone Streak 5.

Venue blev både solgt med Googles Android og Microsofts Windows Phone 7 som styresystem. Dell droppede Streak 5 efter et års tid og stoppede med at sælge Streak 7 sidst på året 2011.

Sælger fortsat uden for USA

Dell sælger fortsat smartphones uden for USA.

Selskabet sælger Venue Pro i Indien, Venue i Sydkorea, en Streak-smartphone i Japan og flere forskellige Streak-brandede smartphones og tablets i Kina.

Herudover sælger selskabet også Streak-tablets i flere andre lande.

I takt med udbredelsen af tendensen til såkaldt consumerization af it i erhvervslivet fokuserer Dell mere og mere på mobile enheder, der både kan bruges privat og til arbejde.

Dells forbrugerorienterede forretning er blevet nedprioriteret, mens selskabets styrker sin portefølje til enterprise- og services-markederne, der er mere profitable.

Dell bevæger sig samtidig mod forbrugerprodukter med højere marginer ved at afvikle netbooks og lægge større vægt på den dyrere XPS-linje af pc'er.

Selskabet er klar til at genstarte sin tablet- og smartphone-forretning efter mange fejltrin, vurderer Jack Gold, der er ledende analytiker hos J. Gold Associates.

Dell har indtil nu ikke lagt megen vægt bag sin mobilitets-forretning og har præsenteret et forvirrende billede i forhold til produkter og styresystemer, mener Gold.

"Hvis man ikke er Motorola, RIM eller Apple, så bliver man ikke taget alvorligt," siger Gold.

Gold foreslår, at Dell kan fokusere på Microsofts kommende Windows 8 som styresystem til tablets, og at selskabet muligvis vil gøre klogest i at forhandle smartphones fra tredjeparts-selskaber.

Det kunne spare selskabet for omkostninger til udvikling og give Dell en højere grad af fleksibilitet i sit udbud.

Men Dells mobilstrategi vil ifølge Gold fortsat være vigtig som en del af selskabets enterprise- og services-løsninger.

Læs også:

Dells udfordring: At genføde sig selv som noget andet.

Dell garanterer: Vi dropper aldrig pc'erne.

Dell gør op med fortiden: Vil ned i kundernes forretning.


Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job