Dell dropper al salg af smartphones i USA

Dell stopper al salg af sine smartphones i USA.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Dell stopper med at sælge smartphones i USA.

Det sker som en del af en justering af selskabets mobilstrategi til at fokusere mere på nye markeder og produkter med højere marginer.

Dell har stoppet salget af sine sidste to smartphone-modeller i USA, Venue og Venue Pro, og der er ikke annonceret nogen afløsere.

Disse smartphones har ifølge en talsmand fra Dell haft deres tid på markedet.

"Mobilitets-produkter har kortere livscyklusser end bærbare og stationære," forklarer han.

Med ophøret af salg af Venue har Dell afviklet alle sine brands af smartphones i USA efter at være trådt ind på markedet i august 2010 med smartphonen Aero og den kombinerede tablet/smartphone Streak 5.

Venue blev både solgt med Googles Android og Microsofts Windows Phone 7 som styresystem. Dell droppede Streak 5 efter et års tid og stoppede med at sælge Streak 7 sidst på året 2011.

Sælger fortsat uden for USA

Dell sælger fortsat smartphones uden for USA.

Selskabet sælger Venue Pro i Indien, Venue i Sydkorea, en Streak-smartphone i Japan og flere forskellige Streak-brandede smartphones og tablets i Kina.

Herudover sælger selskabet også Streak-tablets i flere andre lande.

I takt med udbredelsen af tendensen til såkaldt consumerization af it i erhvervslivet fokuserer Dell mere og mere på mobile enheder, der både kan bruges privat og til arbejde.

Dells forbrugerorienterede forretning er blevet nedprioriteret, mens selskabets styrker sin portefølje til enterprise- og services-markederne, der er mere profitable.

Dell bevæger sig samtidig mod forbrugerprodukter med højere marginer ved at afvikle netbooks og lægge større vægt på den dyrere XPS-linje af pc'er.

Selskabet er klar til at genstarte sin tablet- og smartphone-forretning efter mange fejltrin, vurderer Jack Gold, der er ledende analytiker hos J. Gold Associates.

Dell har indtil nu ikke lagt megen vægt bag sin mobilitets-forretning og har præsenteret et forvirrende billede i forhold til produkter og styresystemer, mener Gold.

"Hvis man ikke er Motorola, RIM eller Apple, så bliver man ikke taget alvorligt," siger Gold.

Gold foreslår, at Dell kan fokusere på Microsofts kommende Windows 8 som styresystem til tablets, og at selskabet muligvis vil gøre klogest i at forhandle smartphones fra tredjeparts-selskaber.

Det kunne spare selskabet for omkostninger til udvikling og give Dell en højere grad af fleksibilitet i sit udbud.

Men Dells mobilstrategi vil ifølge Gold fortsat være vigtig som en del af selskabets enterprise- og services-løsninger.

Læs også:

Dells udfordring: At genføde sig selv som noget andet.

Dell garanterer: Vi dropper aldrig pc'erne.

Dell gør op med fortiden: Vil ned i kundernes forretning.


Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory