Magtfuld KMD-formand bakker presset direktør op

KMD's magtfulde bestyrelsesformand Vagn Sørensen bakker fuldt ud op om sin direktør, der er presset af to ømme sager.

Artikel top billede

Læs også:

Mail: Sådan lokkede KMD kommuner til udbudsfusk.

KMD's salgsproces i fare: Risikerer at gå helt i stå.

Administrerende direktør Lars Monrad-Gylling fra it-giganten KMD kæmper med to meget ømme sager.

Konkurrencestyrelsen har netop afsagt en kendelse, der slår fast, at ]KMD-direktionen var inde over en strategi om at tilskynde kommuner til at gå uden om udbud, uagtet at dette var lovpligtigt.

Selvom styrelsen frikender KMD for lovbrud, så vurderer styrelsen, at der var tale om en bevidst strategi kendt fra højeste sted.

Lars Monrad-Gylling var da også efterfølgende ude og beklage selskabets adfærd af flere omgange.

I en anden højspændt sag bekriger KMD og kommunerne, der er it-giganten største kunde, hinanden, hvor trusler om retssager fyger igennem luften.

Faktisk er striden om, hvorvidt KMD-ledelsen vil smide alle priser på bordet, ekskaleret så meget, at professor Anders Drejer fra Aalborg Universitet, har vurderet, at konflikten i sig selv kan kappe værdi af KMD ved det forestående salg.

Bakker direktion op

Men nu kommer bestyrelsesformand, Vagn Sørensen, fra KMD, der i øvrigt også sidder i bestyrelsen for TDC, FLSmidth og DFDS, sin direktør til undsætning.

"Ingen af de nævnte sager giver anledning til overvejelser om direktionen," udtaler Vagn Sørensen til Computerworld.

For det første påpeger formanden, at konkurrencemyndighederne har konstateret, at KMD ikke har overtrådt konkurrenceloven.

"Sagen er af ældre dato, og KMD har i dag et fuldt implementeret compliance-program," forklarer han videre.

Veldrevet softwareleverandør

For det andet skamroser bestyrelsesformanden Lars Monrad-Gylling, der har været direktør for KMD siden 1998.

"Lars Monrad-Gylling er en yderst kompetent administrerende direktør for KMD," slår formanden fast.

"Koncernen har undergået store forandringer under hans og direktionens lederskab, og KMD er i dag en særdeles solid, veldrevet og innovativ softwareleverandør," slutter Vagn Sørensen.

Læs også:

Mail: Sådan lokkede KMD kommuner til udbudsfusk.

KMD's salgsproces i fare: Risikerer at gå helt i stå.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse