KMD's salgsproces i fare: Risikerer at gå helt i stå

Kommunerne og KMD's voldsomme opgør omkring gennemsigtige priser er eskaleret så meget, at det sender KMD's salgsplaner i milliardklassen i farezonen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Slagsmålet mellem kommunerne og KMD om gennemsigtighed om priser på monopol-systemer for milliarder af kroner, risikerer nu at sætte en kæp i hjulet på KMD-ejernes planer om et kommende salg.

Det vurderer professor Anders Drejer fra Aalborg Universitet.

"Salgsprocesser er notorisk følsomme. Jeg tænker, at det igangværende slagsmål endda risikerer at sætte salgsforhandlingerne helt i stå," fortæller Anders Drejer.

Presser prisen

Seneste udvikling i sagen er, at KL nu truer KMD med at hive selskabet i fogedretten], såfremt priserne ikke bliver smidt på bordet inden 1. april.

Samtidig har KMD´s ejere været ude med budskabet om, at et forestående salg formodentlig vil ske allerede inden sommer.

Men konflikten med storkunden - landets kommuner - er en kæmpe joker i forhandlingerne.

"I hvert fald bliver prisen presset af de nuværende problemer," vurderer Anders Drejer.

Gætterier begyndt: Her er de mulige købere
Allerede nu er spekulationerne i gang om, hvem den mulige køber er.

Kapitalfonden Nordic Capital, japanske NTT Data, finske Tieto og EDB ErgoGroup er navnene på nogle mulige købere af KMD, som blev nævnt i dagbladet Børsen i sidste uge, hvor det også kom frem, at et salg af KMD kan ske allerede inden sommerferien.

Ejeren EQT er nemlig lun på et salg. 

Storinvestoren Ib Kuneø, der ejer Atea, fortalte til Børsen, at han ikke er interesseret i KMD, men kapitalfonden Nordic Capital, der ejer EG, kunne være et bud på en køber.

Ib Kunøe anser det nemlig som mest sandsynlig med en ikke-industriel-køber, som eksempelvis Nordic Capital, der angiveligt var med i opløbet, da KMD blev solgt i 2009 af KL.

Omvendt peger IDC-analytiker Nils Molin på  japanske NTT Data og et par andre firmaer, der gerne vil have et ordentlig fodfæste i Danmark.

Herunder finske finske Tieto og EDB ErgoGroup.

Men nu kan striden med kommunerne altså i sidste ende køre en kæp i hjulet for salget, hvor tal i størrelsesorden fem milliarder kroner er blevet luftet.

KMD har ikke ønsket at kommentere artiklen. Hverken ejerne EQT eller ATP er vendt tilbage på Computerworlds henvendelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse