Nu skal der slås hårdt ned på net-kriminalitet

EU vil have strammet op på både efterforskning og straffe for it-relateret kriminalitet.

Artikel top billede

Læs mere:

IT-branchen er blevet hacket

Flere danske medier ramt af stort hackerangreb

Flere danske firmaer og organisationer har i de seneste uger mærket hackerangreb på egen krop.

EU-parlamentarikerne forsøger nu i samlet flok, at sætte rammer for, at det ikke sker i fremtiden.

Det handler om to konkrete initiativer, der skal gøre det mere surt at være net-kriminel.

Det første udspil gå på, at straffen for angreb på it-systemer skal give mindst to års fængsel og fire års fængsel, hvis der er tale om a denial-of-service-angreb (DoS) eller, hvis et botnet er involveret.

Også salg af software eller informationer, der kan anvendes i forbindelse med et angreb, skal ifølge EU betragtes som kriminelt.

Fælles politi

Det andet forslag til bekæmpelse at it-relateret kriminalitet består i at oprette en fælleseuropæisk sikkerhedsorganisation, hvor landene skal bekæmpe net-kriminaliteten i fællesskabet.

Cybercrime-centret skal bruges til at beskytte både private og firmaer mod svindel, hacking eller angreb mod infrastruktur.

Hvis forslaget bliver vedtaget, vil EU være klar til at starte enheden op med 30 personer i januar 2013.

Det skriver sikkerhedssiden h-online.com.

Læs mere:

IT-branchen er blevet hacket

Flere danske medier ramt af stort hackerangreb

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS