Apple-topchef den højst betalte direktør i verden

Siden Tim Cook overtog rorpinden hos Apple, er han blevet forgyldt med milliarder af kroner. Sidste år var han i særklasse den bedst betalte direktør.

Artikel top billede

Apples topboss Tim Cook kan smile hele vejen til banken.

Læs også:
Tim Cook er mere populær end Steve Jobs hos Apple

Apples Tim Cook: Her vil vi bruge 255 milliarder

Det går godt hos Apple.

Så godt, at selskabets direktør Tim Cook kan kalde sig den bedst betalte direktør i USA - og sandsynligvis på Jorden - med en årsløn på godt 2,1 milliarder kroner.

Det svarer til en timeløn på knap 240.000 kroner - døgnet rundt, hver eneste af årets 365 dage.

Det skriver New York Times.

Ekstra aktie-gevinst

Den amerikanske avis har med data fra executive-lønningsfirmaet Equilar, opgjort Tim Cooks 2011-årsindtægt med fem millioner kroner i løn, en bonus på fem millioner kroner, frynsegoder for 93.000 kroner samt en éngangsudbetaling af aktier for ikke mindre end 2,1 milliarder kroner.

Siden den vilde engangsudbetaling af de over to milliarder kroner til Tim Cook har Apples aktiekurs taget en sand himmelflugt, så aktieudbetalingen for nyligt ville være godt 3,5 milliarder kroner værd - svarende til en timeløn året rundt på 400.000 kroner.

Oracle-boss med i førerfelt

Med de svimlende beløb i Apple-bossens lønningspose er der langt ned til nummer to på direktørernes lønstige.

På en fjern andenplads kommer endnu en it-direktør, Oracles Larry Ellison, der i 2011 tjente cirka 450 millioner kroner, hvoraf den største andel blev hevet hjem i aktieoptioner.

Tredjepladsen over de bedst betalte direktører tilfalder Ronald B. Johnson fra beklædningsfirmaet J.C. Penney, som kunne skovle lige omkring 300 millioner kroner ind på bankkontoen.

Mere end hver fjerde af de 50 bedst betalte direktører hos amerikanske aktieselskaber, der figurerer på New York Times' liste, kommer fra it- og teleselskaber som IBM, Cisco, AMD og AT&T.

Læs også:
Tim Cook er mere populær end Steve Jobs hos Apple

Apples Tim Cook: Her vil vi bruge 255 milliarder

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Mainframe-specialist med DevOps-mindset

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Senior Data Engineer til Data Warehouse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job