Tim Cook er mere populær end Steve Jobs hos Apple

97 procent af Apples medarbejdere synes godt om den nyværende topchef, men hans virkelige ledelsesudfordring er endnu forude.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det har ikke taget Tim Cook lang tid at vinde sine medarbejderes gunst.

Hele 97 procent af Apples medarbejdere synes godt om ham, viser en spørgeundersøgelse udført af jobsøgningsportalen Glassdoor.com.

"Der var mange, der spekulerede over, hvordan Cook ville blive modtaget af medarbejderne, og hvordan han ville klare at lede it-giganten, men han ser ud til at være faldet ret godt til," bemærker Glassdoor i et blogindlæg.

Tidligere ned på 95

Jobs' såkaldte approval rating lå ligeledes på 97 procent, da han fratrådte som Apples topchef i august 2011, men den var tidligere nede på 95 procent, bemærker Glassdoor.

Vurderingen af Cook er del af en større spørgeundersøgelse udført af Glassdoor med henblik på at identificere de 25 topchefer, der er mest vellidte af deres medarbejdere.

De andre topchefer fra it-virksomheder på top 10 af denne liste er Paul Jacobs fra Qualcomm (95 procent), Larry Page fra Google (94 procent), Paul Otellini fra Intel (90 procent), Pierre Nanteme fra Accenture (91 procent) og Paul Mantz fra VMware (90 procent).

Der er kun én kvinde på hele listen af de 25 mest vellidte topchefer og hun leder et it-selskab.

Det drejer sig om Meg Whitman fra Hewlett-Packard, som 80 procent af medarbejderne synes godt om.

Den virkelige ledelsesudfordring

Den indledende bekymring om Apples fremtid efter Jobs' død ser nu ud til at have fortaget sig takket være produktsucceser som iPhone 4S og den nye iPad samt beslutningen om udbetaling af aktieudbytte.

"På meget kort tid ser bekymringerne for Apple efter Steve Jobs ud til at være forsvundet," skriver Nigam Arora, der udgiver et nyhedsbrev om investering, i en artikel på Forbes. "Dette emne nævnes stort set aldrig i medierne."

"Det er næsten universelt accepteret, at Steve Jobs opbyggede et så stærkt ledelsesteam, og at Apple befinder sig på så stærk en kurs, at Steve Jobs' geni ikke længere er nødvendigt for at drive Apples aktiekurs højere og højere op," tilføjer han.

Selvom Tim Cooks popularitet er høj, så blev meget af det, som Apple aktuelt lancerer, undfanget i løbet af Jobs-æraen. Så tiden vil vise, om Cooks tiltalende form for lederskab, som vinder medarbejderes hjerter, også vil kunne fastholde selskabets dedikerede indsats i forhold til banebrydende industrielt design.

Cook klarer sig tilsyneladende rigtig godt i rollen som "good cop," men det der tidligere løftede Apple langt over andre it-selskaber, var den forrige chefs evne til også at tage rollen som "bad cop."

Den rolle passer muligvis Cook knap så godt, hvilket blev antydet i sidste uge af en tidligere ansat softwareingeniør: Michael Margolis klagede på Twitter over brugergrænsefladen i selskabets nye settop-box, Apple TV, som han hævder, blev afvist af Jobs for fem år siden. "Nu er der ingen til at sige 'nej' til dårligt design," beklager han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network