It-forbruget skrumper ind - dette marked rammes

It-investeringerne i én bestemt sektor er rammes af økonomiske stramninger.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Her kommer it-chefen til at bruge penge i 2012

Computerworld News Service: Analysehuset Gartner har nedjusteret sin prognose for væksten i det globale it-forbrug i 2012.

Gartner estimerer nu, at det globale it-forbrug i år samlet set vil nå op på knap 21 billioner (det vil sige 21.000 milliarder) kroner, hvilket udgør en beskeden vækst på 2,5 procent i forhold til 2011.

Denne prognose er betydeligt nedjusteret i forhold til Gartners tidligere prognose om en vækst på 3,7 procent.

"På trods af vedvarende bekymringer om den globale økonomiske fremgang, så er der tidlige tegn i år på, at de globale økonomiske udsigter er blevet lidt bedre, siger analytiker Richard Gordon fra Gartner.

Derfor rammes det offentlige 

Gartner fremhæver, at it-investeringerne i den globale offentlige sektor forventes at "skrumpe moderat" i 2012 og 2013 på grund af spareforanstaltninger i eurozonen. It-investeringerne i den offentlige sektor i USA forventes at "ligge fladt" i 2012, før også forbruget her bliver mindre i 2013.

De små og mellemstore virksomheder udgør omtrent en fjerdedel af det erhvervsrettede it-marked, og her forventer Gartner, at investeringerne vil nå op på knap fem billioner kroner i 2012 og stige til knap 5,7 billioner kroner i 2016.

I løbet af denne prognoseperiode vil it-investeringerne hos de mellemstore virksomheder hvert år stige med mere end i de andre sektorer på grund af øgede omkostninger til forretningssoftware, vurderer Gartner.

Her er masser af vækst

Det globale marked for udstyr til telebranchen forventes at udvise en stærk vækst med investeringer i 2012 på knap 2,7 billioner kroner, hvilket udgør en stigning på 6,9 procent i forhold til 2011.

Gartner forklarer denne vækst med den fortsatte vækst i markedet for mobile enheder samt med de bedre udsigter for netværksudstyr til erhverv heriblandt udstyr til applikations-acceleration og -sikkerhed.

I sidste måned fik deltagerne ved en TechAmerica-begivenhed at vide, at den offentlige sektor i USA vil have "stramme" it-budgetter i de næste 12 til 18 måneder, men at der alligevel er gode muligheder for små it-leverandører, da mange statslige institutioner deler kontrakterne op i mindre bidder, ligesom den offentlige sektor i Storbritannien også gør.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Her kommer it-chefen til at bruge penge i 2012

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S