It-forbruget skrumper ind - dette marked rammes

It-investeringerne i én bestemt sektor er rammes af økonomiske stramninger.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Her kommer it-chefen til at bruge penge i 2012

Computerworld News Service: Analysehuset Gartner har nedjusteret sin prognose for væksten i det globale it-forbrug i 2012.

Gartner estimerer nu, at det globale it-forbrug i år samlet set vil nå op på knap 21 billioner (det vil sige 21.000 milliarder) kroner, hvilket udgør en beskeden vækst på 2,5 procent i forhold til 2011.

Denne prognose er betydeligt nedjusteret i forhold til Gartners tidligere prognose om en vækst på 3,7 procent.

"På trods af vedvarende bekymringer om den globale økonomiske fremgang, så er der tidlige tegn i år på, at de globale økonomiske udsigter er blevet lidt bedre, siger analytiker Richard Gordon fra Gartner.

Derfor rammes det offentlige 

Gartner fremhæver, at it-investeringerne i den globale offentlige sektor forventes at "skrumpe moderat" i 2012 og 2013 på grund af spareforanstaltninger i eurozonen. It-investeringerne i den offentlige sektor i USA forventes at "ligge fladt" i 2012, før også forbruget her bliver mindre i 2013.

De små og mellemstore virksomheder udgør omtrent en fjerdedel af det erhvervsrettede it-marked, og her forventer Gartner, at investeringerne vil nå op på knap fem billioner kroner i 2012 og stige til knap 5,7 billioner kroner i 2016.

I løbet af denne prognoseperiode vil it-investeringerne hos de mellemstore virksomheder hvert år stige med mere end i de andre sektorer på grund af øgede omkostninger til forretningssoftware, vurderer Gartner.

Her er masser af vækst

Det globale marked for udstyr til telebranchen forventes at udvise en stærk vækst med investeringer i 2012 på knap 2,7 billioner kroner, hvilket udgør en stigning på 6,9 procent i forhold til 2011.

Gartner forklarer denne vækst med den fortsatte vækst i markedet for mobile enheder samt med de bedre udsigter for netværksudstyr til erhverv heriblandt udstyr til applikations-acceleration og -sikkerhed.

I sidste måned fik deltagerne ved en TechAmerica-begivenhed at vide, at den offentlige sektor i USA vil have "stramme" it-budgetter i de næste 12 til 18 måneder, men at der alligevel er gode muligheder for små it-leverandører, da mange statslige institutioner deler kontrakterne op i mindre bidder, ligesom den offentlige sektor i Storbritannien også gør.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Her kommer it-chefen til at bruge penge i 2012

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse