Britisk opkøber har store planer med Thrane & Thrane

Britiske Cobham indleder charmeoffensiv i selskabets jagt på danske Thrane & Thrane.

Artikel top billede

Britiske Cobham har ingen planer om at lukke danske Thrane & Thrane eller på anden måde skade virksomheden.

Sådan lyder det fra selskabets strategidirektør David Johnston, der har indledt en charmeoffensiv i kølvandet på tirsdagens forhøjede bud på Thrane & Thrane.

David Johnston afviser den frygt, som Thrane & Thranes medstifter, Lars Thrane, har lagt for dagen. Lars Thrane har tidligere sagt, at pengestærke Cobham med opkøbet alene er ude på at kvæle en konkurrent.

Det afviser David Johnston ifølge flere aviser.

"Vi har en masse respekt for det, som Lars Thrane har bygget op, og vi ønsker kun at føre det videre," siger han.

Han peger på, at Cobham ikke ser Thrane & Thrane som en konkurrent, men som en virksomhed, der kan komplementere Cobham og sikre bedre produkter.

Cobham ejer også danske Spectronic, som blev købt i 2004.

David Johnston peger på, at Cobham vil flytte sin afdeling for satellitkommunikation til København, hvis købet går igennem.

Cobham har været på jagt efter Thrane & Thrane i et års tid og har tidligere fremsat et konkret købstilbud, som dog blev forpurret af Lars Thrane, der var lodret imod. Det kan du læse mere om her.

Kort før påske købte Cobham en stor luns af aktierne i Thrane & Thrane, hvilket allerede i dag gør selskabet til den største aktionær i det danske selskab med en ejerandel på knap 26 procent.

Næststørste aktionær er Lars Thrane, der sidder på 24 procent.

Tirsdag præsenterede Cobham endnu et - forhøjet - bud på Thrane & Thrane på 420 kroner per aktie. Det prisfastsætter Thrane & Thrane til 2,4 milliarder kroner.

Det kan ikke udelukkes, at Cobham er villig til at hæve prisen endnu engang.

Læs også:

Fjendtligt overtagelse på Thrane & Thrane i gang.

Britisk rival køber stor luns af dansk telekæmpe

Aktionærer i oprør i Thrane & Thrane.

Her er Thrane & Thranes nye bestyrelsesformand.

Sur bejler sætter dansk tele-kæmpe under stort pres.

Købstilbud på danske Thrane & Thrane droppes.

Dansk telekæmpe kæmper mod fjendtlig overtagelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job