Fagforbund arbejder i kulissen efter CSC-fyringer

Fagforbundet HK holder lav profil efter meldingen om kommende massefyringer i CSC. Man arbejder i øjeblikket bag kulisserne.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også:

CSC-fyringer: Nu skal der ryddes op.

Disse 450 stillinger vil CSC skære helt væk.

Derfor er CSC nødt til at fyre medarbejdere.

CSC fyrer 450 ansatte - danske ansatte rammes hårdt

Fagforeningerne kommer nu i spil for at varetage deres medlemmers interesser i forbindelse med massefyringen af medarbejdere i CSC.

Men foreløbig er forbundsmunden lukket med syv segl.

Hvad gør i nu, hvor der angivelig skal fyres i hundredevis af CSC-medarbejdere, hvoraf mange står organiseret i HK?

"Det overlader vi lige nu til forhandlingsudvalget," siger Pia Weber, der er fagligsekretær i HK.

Så HK har ingen kommentar til fyringerne?

"Nej, det har vi ikke. Forhandlingerne foregår i udvalget, der blandt andet består af medarbejderrepræsentanter, HK og Prosa. Mere kan jeg ikke sige."

Men i må da være bekymrede på jeres medlemmers vegne?

"Naturligvis er vi det, men vi har ingen kommentarer lige nu. Det forholder vi os først til, når vi kender resultatet og omfanget," siger Pia Weber.

HK har i dag overenskomsterne for CSC Danmark og datterselskabet CSC Consulting Group. Prosa har overenskomsten i CSC Airline Solutions.

Der er således både CSC-ansattte på overenksomster med både HK og i Prosa.

Læs også:

CSC-fyringer: Nu skal der ryddes op.

Disse 450 stillinger vil CSC skære helt væk.

Derfor er CSC nødt til at fyre medarbejdere.

CSC fyrer 450 ansatte - danske ansatte rammes hårdt

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job