Fagforbund arbejder i kulissen efter CSC-fyringer

Fagforbundet HK holder lav profil efter meldingen om kommende massefyringer i CSC. Man arbejder i øjeblikket bag kulisserne.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også:

CSC-fyringer: Nu skal der ryddes op.

Disse 450 stillinger vil CSC skære helt væk.

Derfor er CSC nødt til at fyre medarbejdere.

CSC fyrer 450 ansatte - danske ansatte rammes hårdt

Fagforeningerne kommer nu i spil for at varetage deres medlemmers interesser i forbindelse med massefyringen af medarbejdere i CSC.

Men foreløbig er forbundsmunden lukket med syv segl.

Hvad gør i nu, hvor der angivelig skal fyres i hundredevis af CSC-medarbejdere, hvoraf mange står organiseret i HK?

"Det overlader vi lige nu til forhandlingsudvalget," siger Pia Weber, der er fagligsekretær i HK.

Så HK har ingen kommentar til fyringerne?

"Nej, det har vi ikke. Forhandlingerne foregår i udvalget, der blandt andet består af medarbejderrepræsentanter, HK og Prosa. Mere kan jeg ikke sige."

Men i må da være bekymrede på jeres medlemmers vegne?

"Naturligvis er vi det, men vi har ingen kommentarer lige nu. Det forholder vi os først til, når vi kender resultatet og omfanget," siger Pia Weber.

HK har i dag overenskomsterne for CSC Danmark og datterselskabet CSC Consulting Group. Prosa har overenskomsten i CSC Airline Solutions.

Der er således både CSC-ansattte på overenksomster med både HK og i Prosa.

Læs også:

CSC-fyringer: Nu skal der ryddes op.

Disse 450 stillinger vil CSC skære helt væk.

Derfor er CSC nødt til at fyre medarbejdere.

CSC fyrer 450 ansatte - danske ansatte rammes hårdt

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job