Fagforbund arbejder i kulissen efter CSC-fyringer

Fagforbundet HK holder lav profil efter meldingen om kommende massefyringer i CSC. Man arbejder i øjeblikket bag kulisserne.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også:

CSC-fyringer: Nu skal der ryddes op.

Disse 450 stillinger vil CSC skære helt væk.

Derfor er CSC nødt til at fyre medarbejdere.

CSC fyrer 450 ansatte - danske ansatte rammes hårdt

Fagforeningerne kommer nu i spil for at varetage deres medlemmers interesser i forbindelse med massefyringen af medarbejdere i CSC.

Men foreløbig er forbundsmunden lukket med syv segl.

Hvad gør i nu, hvor der angivelig skal fyres i hundredevis af CSC-medarbejdere, hvoraf mange står organiseret i HK?

"Det overlader vi lige nu til forhandlingsudvalget," siger Pia Weber, der er fagligsekretær i HK.

Så HK har ingen kommentar til fyringerne?

"Nej, det har vi ikke. Forhandlingerne foregår i udvalget, der blandt andet består af medarbejderrepræsentanter, HK og Prosa. Mere kan jeg ikke sige."

Men i må da være bekymrede på jeres medlemmers vegne?

"Naturligvis er vi det, men vi har ingen kommentarer lige nu. Det forholder vi os først til, når vi kender resultatet og omfanget," siger Pia Weber.

HK har i dag overenskomsterne for CSC Danmark og datterselskabet CSC Consulting Group. Prosa har overenskomsten i CSC Airline Solutions.

Der er således både CSC-ansattte på overenksomster med både HK og i Prosa.

Læs også:

CSC-fyringer: Nu skal der ryddes op.

Disse 450 stillinger vil CSC skære helt væk.

Derfor er CSC nødt til at fyre medarbejdere.

CSC fyrer 450 ansatte - danske ansatte rammes hårdt

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S