Særligt Mac-sikkerhedsprodukt trækkes tilbage

Et værktøj til fjernelse af malwaren Flashback på Mac bliver trukket tilbage med omgående virkning.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Sikkerhedsfirmaet Kaspersky Lab stopper med omgående virkning med at distribuere sit værktøj til at fjerne malwaren Flashback, der angriber Mac-computere.

Det sker blot få dage efter, at Kaspersky sendte produktet på gaden, hvilket skete i mandags.

Det skyldes, at det pågældende værktøj foretager uacceptable ændringer af brugernes computere. Der er en ny version på vej.

It-sikkerhedsfirmaets Flashfake Removal Tool blev trukket tilbage, da Kaspersky fandt ud af, at det fejlagtigt sletter brugerindstillinger som eksempelvis opstartskonfigurationer, browserindstillinger samt data i forbindelse med fildeling fra de inficerede computere.

Opdateret version på vej

"Kaspersky Flashfake Removal Tool er blevet midlertidigt trukket tilbage," forklarer talsmand Greg Sabey.

"Virksomheden vil udgive en opdateret version af værktøjet uden denne fejl og vil gøre opmærksom på det, så snart den er tilgængelig."

Sabey oplyser, at et andet værktøj, Flashback Checker, ikke lider af samme problem og derfor stadig er tilgængelig.

Flashback Checker består af et website, hvor man indtaster sin Macs UUID (universally unique identifier), hvorefter sitet kan oplyse, om ens Mac er inficeret med Flashback.

Sitet tjekker også, om man har installeret den seneste Java-version og således er beskyttet fra at blive inficeret igen. Har man ikke det, vil sitet foreslå, at man kører Apples Software Update.

Flashback på alles læber

Kaspersky trækker sit værktøj tilbage i en uge, der ellers har stået i Flashback-bekæmpelsens navn.

Apple oplyste tirsdag, at selskabet er ved at udvikle en teknisk løsning til at fjerne malwaren, og at selskabet samarbejder med internetudbydere om at få lukket for Flashbacks "command and control-netværk." Flashback har angiveligt inficeret over 600.000 Macs.

Der er dog andre tilgængelige måder at løse problemet.

For eksempel udgav Apple en opdatering i sidste uge, der lukker den sårbarhed i Java, som Flashback udnytter, selvom denne opdatering hverken detekterer malwaren eller fjerner den, hvis den er til stede.

F-Secure har offentliggjort et sæt Terminal-kommandoer, der kan anvendes til at finde ud af, om ens Mac er inficeret, og mandag udgav en uafhængig programmør et program til Mac, der kan kontrollere om malwaren er til stede.

Kaspersky beder de af sine brugere, der har oplevet problemer efter at have brugt dets Flashfake Removal Tool, om at kontakte firmaet, der således vil forsøge at hjælpe.

Læs også:

Sådan sniger ny trojaner sig ind hos Mac-brugerne.

Ny trojaner rammer Mac: Kan installere sig selv.

Din Mac-computer misbruges måske i enormt botnet.

10 gode råd til at sikre din Mac mod farlig trojaner.

Apple tager kampen op mod farlig Apple-malware.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS