Særligt Mac-sikkerhedsprodukt trækkes tilbage

Et værktøj til fjernelse af malwaren Flashback på Mac bliver trukket tilbage med omgående virkning.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Sikkerhedsfirmaet Kaspersky Lab stopper med omgående virkning med at distribuere sit værktøj til at fjerne malwaren Flashback, der angriber Mac-computere.

Det sker blot få dage efter, at Kaspersky sendte produktet på gaden, hvilket skete i mandags.

Det skyldes, at det pågældende værktøj foretager uacceptable ændringer af brugernes computere. Der er en ny version på vej.

It-sikkerhedsfirmaets Flashfake Removal Tool blev trukket tilbage, da Kaspersky fandt ud af, at det fejlagtigt sletter brugerindstillinger som eksempelvis opstartskonfigurationer, browserindstillinger samt data i forbindelse med fildeling fra de inficerede computere.

Opdateret version på vej

"Kaspersky Flashfake Removal Tool er blevet midlertidigt trukket tilbage," forklarer talsmand Greg Sabey.

"Virksomheden vil udgive en opdateret version af værktøjet uden denne fejl og vil gøre opmærksom på det, så snart den er tilgængelig."

Sabey oplyser, at et andet værktøj, Flashback Checker, ikke lider af samme problem og derfor stadig er tilgængelig.

Flashback Checker består af et website, hvor man indtaster sin Macs UUID (universally unique identifier), hvorefter sitet kan oplyse, om ens Mac er inficeret med Flashback.

Sitet tjekker også, om man har installeret den seneste Java-version og således er beskyttet fra at blive inficeret igen. Har man ikke det, vil sitet foreslå, at man kører Apples Software Update.

Flashback på alles læber

Kaspersky trækker sit værktøj tilbage i en uge, der ellers har stået i Flashback-bekæmpelsens navn.

Apple oplyste tirsdag, at selskabet er ved at udvikle en teknisk løsning til at fjerne malwaren, og at selskabet samarbejder med internetudbydere om at få lukket for Flashbacks "command and control-netværk." Flashback har angiveligt inficeret over 600.000 Macs.

Der er dog andre tilgængelige måder at løse problemet.

For eksempel udgav Apple en opdatering i sidste uge, der lukker den sårbarhed i Java, som Flashback udnytter, selvom denne opdatering hverken detekterer malwaren eller fjerner den, hvis den er til stede.

F-Secure har offentliggjort et sæt Terminal-kommandoer, der kan anvendes til at finde ud af, om ens Mac er inficeret, og mandag udgav en uafhængig programmør et program til Mac, der kan kontrollere om malwaren er til stede.

Kaspersky beder de af sine brugere, der har oplevet problemer efter at have brugt dets Flashfake Removal Tool, om at kontakte firmaet, der således vil forsøge at hjælpe.

Læs også:

Sådan sniger ny trojaner sig ind hos Mac-brugerne.

Ny trojaner rammer Mac: Kan installere sig selv.

Din Mac-computer misbruges måske i enormt botnet.

10 gode råd til at sikre din Mac mod farlig trojaner.

Apple tager kampen op mod farlig Apple-malware.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

BEC Financial Technologies

Junior business analyst - Talent Program DK

Region Sjælland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

Københavnsområdet

Banedanmark

IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura