Oracles telefonplaner: Tæt på at købe RIM og Palm

Men Larry Ellison skrottede planerne. Se hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Oracle overvejede at købe både Palm og den canadiske producent af BlackBerry-telefonerne, Research in Motion.

Det skyldes, at Oracle længe arbejdede med planer om at bygge sine egne smartphones, hvilket et køb af de to selskaber skulle bane vejen for.

Oracles topchef Larry Ellison droppede imidlertid planerne.

Han mente, at prisen for RIM var for høj og at Palm ikke var konkurrencedygtig nok i forhold til konkurrenterne.

Samtidig havde Oracle ikke nok kompetencer og ekspertise til at udvikle en Oracle-smartphone fra bunden, mente han.

"Vi udforskede ideen om at bygge en smartphone, men nåede frem til, at det ville være en dårlig ide," siger Larry Ellison.

Ellison afhørt

Oplysningerne kom frem tirsdag, da Larry Ellison blev afhørt under den retssag, der i disse dage pågår med Oracle på den ene side og Google på den anden.

Det er Oracle, der har trukket Google i retten med beskyldninger om, at Google har krænket Oracles intellektuelle rettigheder i Googles Android-styresystem. Google afviser alle beskyldningerne.

Larry Ellison fortalte om Oracles opkøbs-overvejelser, da han blev afhørt af Googles advokater, som mente, at Ellison og Oracles sagsanlæg primært bunder i, at Oracle er tøsesur over, at selskabets egne smartphone-planer kuldsejlede.

Palm blev i 2010 endeligt købt af HP. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,