Oracles telefonplaner: Tæt på at købe RIM og Palm

Men Larry Ellison skrottede planerne. Se hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Oracle overvejede at købe både Palm og den canadiske producent af BlackBerry-telefonerne, Research in Motion.

Det skyldes, at Oracle længe arbejdede med planer om at bygge sine egne smartphones, hvilket et køb af de to selskaber skulle bane vejen for.

Oracles topchef Larry Ellison droppede imidlertid planerne.

Han mente, at prisen for RIM var for høj og at Palm ikke var konkurrencedygtig nok i forhold til konkurrenterne.

Samtidig havde Oracle ikke nok kompetencer og ekspertise til at udvikle en Oracle-smartphone fra bunden, mente han.

"Vi udforskede ideen om at bygge en smartphone, men nåede frem til, at det ville være en dårlig ide," siger Larry Ellison.

Ellison afhørt

Oplysningerne kom frem tirsdag, da Larry Ellison blev afhørt under den retssag, der i disse dage pågår med Oracle på den ene side og Google på den anden.

Det er Oracle, der har trukket Google i retten med beskyldninger om, at Google har krænket Oracles intellektuelle rettigheder i Googles Android-styresystem. Google afviser alle beskyldningerne.

Larry Ellison fortalte om Oracles opkøbs-overvejelser, da han blev afhørt af Googles advokater, som mente, at Ellison og Oracles sagsanlæg primært bunder i, at Oracle er tøsesur over, at selskabets egne smartphone-planer kuldsejlede.

Palm blev i 2010 endeligt købt af HP. Det kan du læse mere om her.

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S