Oracles telefonplaner: Tæt på at købe RIM og Palm

Men Larry Ellison skrottede planerne. Se hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Oracle overvejede at købe både Palm og den canadiske producent af BlackBerry-telefonerne, Research in Motion.

Det skyldes, at Oracle længe arbejdede med planer om at bygge sine egne smartphones, hvilket et køb af de to selskaber skulle bane vejen for.

Oracles topchef Larry Ellison droppede imidlertid planerne.

Han mente, at prisen for RIM var for høj og at Palm ikke var konkurrencedygtig nok i forhold til konkurrenterne.

Samtidig havde Oracle ikke nok kompetencer og ekspertise til at udvikle en Oracle-smartphone fra bunden, mente han.

"Vi udforskede ideen om at bygge en smartphone, men nåede frem til, at det ville være en dårlig ide," siger Larry Ellison.

Ellison afhørt

Oplysningerne kom frem tirsdag, da Larry Ellison blev afhørt under den retssag, der i disse dage pågår med Oracle på den ene side og Google på den anden.

Det er Oracle, der har trukket Google i retten med beskyldninger om, at Google har krænket Oracles intellektuelle rettigheder i Googles Android-styresystem. Google afviser alle beskyldningerne.

Larry Ellison fortalte om Oracles opkøbs-overvejelser, da han blev afhørt af Googles advokater, som mente, at Ellison og Oracles sagsanlæg primært bunder i, at Oracle er tøsesur over, at selskabets egne smartphone-planer kuldsejlede.

Palm blev i 2010 endeligt købt af HP. Det kan du læse mere om her.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S