Oracles telefonplaner: Tæt på at købe RIM og Palm

Men Larry Ellison skrottede planerne. Se hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Oracle overvejede at købe både Palm og den canadiske producent af BlackBerry-telefonerne, Research in Motion.

Det skyldes, at Oracle længe arbejdede med planer om at bygge sine egne smartphones, hvilket et køb af de to selskaber skulle bane vejen for.

Oracles topchef Larry Ellison droppede imidlertid planerne.

Han mente, at prisen for RIM var for høj og at Palm ikke var konkurrencedygtig nok i forhold til konkurrenterne.

Samtidig havde Oracle ikke nok kompetencer og ekspertise til at udvikle en Oracle-smartphone fra bunden, mente han.

"Vi udforskede ideen om at bygge en smartphone, men nåede frem til, at det ville være en dårlig ide," siger Larry Ellison.

Ellison afhørt

Oplysningerne kom frem tirsdag, da Larry Ellison blev afhørt under den retssag, der i disse dage pågår med Oracle på den ene side og Google på den anden.

Det er Oracle, der har trukket Google i retten med beskyldninger om, at Google har krænket Oracles intellektuelle rettigheder i Googles Android-styresystem. Google afviser alle beskyldningerne.

Larry Ellison fortalte om Oracles opkøbs-overvejelser, da han blev afhørt af Googles advokater, som mente, at Ellison og Oracles sagsanlæg primært bunder i, at Oracle er tøsesur over, at selskabets egne smartphone-planer kuldsejlede.

Palm blev i 2010 endeligt købt af HP. Det kan du læse mere om her.

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird