Analytikere: Stor ros til Henrik Poulsen

Læs teleanalytikernes dom over Henrik Poulsens ledelsesbedrifter hos TDC.

Artikel top billede

Læs også: TDC-chef stopper
Henrik Poulsen: Sådan efterlader jeg TDC
TDC: Vi kigger også efter internationale kandidater

TDC's afgående direktør har været et rent fund for TDC.

Sådan lyder meldingen fra flere teleanalytikere i kølvandet på Henrik Poulsens bebudede exit fra TDC, der blev meldt ud i dag.

"Han har positioneret sig som en af landets største direktører, og investorerne har stor tillid til ham. Finansielt har TDC leveret det, der blev lovet på børsnoteringen, og han har positioneret TDC til at være nummer ét på alle forretningssegmenter, hvilket konkurrenterne lider meget under," siger teleanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets.

Poul Ernst Jessen roser desuden Henrik Poulsen for at være en god kommunikator.

"Hans største bedrifter er strømliningen og børsnoteringen. Han har skåret en masse omkostninger og har gennemført en multibrand-strategi ved at købe konkurrenter op i lange baner," lyder den positive dom videre.

Teleanalytiker i Sydbank Morten Imsgard har ligeledes kun rosende ord tilovers for Henrik Poulsens præstationer hos telegiganten.

"Man må bare sige, at det er en utrolig dygtig mand, TDC har haft ved roret i en periode med meget hård konkurrence på markedet," siger Morten Imsgard, som roser direktøren for modet til at tage vigtige strategiske beslutninger såsom opkøbet af Onfone.

Morten Imsgard er derfor heller ikke voldsomt overrasket over TDC-bossens afsked.

"Det lå i kortene, at TDC ikke kunne holde på ham i al evighed. Når man har så dygtig en CEO, er man klar over, at der kommer en del tilbud. I erhvervskredse bliver han betragtet om et af de mest lysende CEO-talenter, så det lå i kortene, at der før eller siden ville komme et tilbud med endnu større muligheder for ham," kommer det fra Imsgard.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S