Analytikere: Stor ros til Henrik Poulsen

Læs teleanalytikernes dom over Henrik Poulsens ledelsesbedrifter hos TDC.

Artikel top billede

Læs også: TDC-chef stopper
Henrik Poulsen: Sådan efterlader jeg TDC
TDC: Vi kigger også efter internationale kandidater

TDC's afgående direktør har været et rent fund for TDC.

Sådan lyder meldingen fra flere teleanalytikere i kølvandet på Henrik Poulsens bebudede exit fra TDC, der blev meldt ud i dag.

"Han har positioneret sig som en af landets største direktører, og investorerne har stor tillid til ham. Finansielt har TDC leveret det, der blev lovet på børsnoteringen, og han har positioneret TDC til at være nummer ét på alle forretningssegmenter, hvilket konkurrenterne lider meget under," siger teleanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets.

Poul Ernst Jessen roser desuden Henrik Poulsen for at være en god kommunikator.

"Hans største bedrifter er strømliningen og børsnoteringen. Han har skåret en masse omkostninger og har gennemført en multibrand-strategi ved at købe konkurrenter op i lange baner," lyder den positive dom videre.

Teleanalytiker i Sydbank Morten Imsgard har ligeledes kun rosende ord tilovers for Henrik Poulsens præstationer hos telegiganten.

"Man må bare sige, at det er en utrolig dygtig mand, TDC har haft ved roret i en periode med meget hård konkurrence på markedet," siger Morten Imsgard, som roser direktøren for modet til at tage vigtige strategiske beslutninger såsom opkøbet af Onfone.

Morten Imsgard er derfor heller ikke voldsomt overrasket over TDC-bossens afsked.

"Det lå i kortene, at TDC ikke kunne holde på ham i al evighed. Når man har så dygtig en CEO, er man klar over, at der kommer en del tilbud. I erhvervskredse bliver han betragtet om et af de mest lysende CEO-talenter, så det lå i kortene, at der før eller siden ville komme et tilbud med endnu større muligheder for ham," kommer det fra Imsgard.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S