Ny, skarp og gratis konkurrent til Office

En ny Office-pakke har set dagens lys. Indholdsmæssigt er den helt på højde med både Microsoft Office og LibreOffice.

Artikel top billede

Calligra er forsynet med to grafiske programmer til henholdsvis bitmap-grafik og vektor-grafik. Skærmdump: Calligra.

Læs også:
Her er de bedste kontorprogrammer til din browser

Sådan klarer Microsofts Office 365 sig i Danmark

Selv om versionsnummeret er 2,4 er den netop lancerede udgave af kontorpakken Calligra spritny.

Calligra bygger på KOffice, men efter en række uoverensstemmelser blandt udviklerne er arbejdet endt under et nyt navn, men i en lidt mere moden versionering.

Som i de øvrige gode kontorpakker rummer Calligra alle de værktøjer, man kan ønske sig som tekstbehandling, regneark, præsentationsprogram og databaseløsning.

Desuden er denne nye udgave forsynet med to grafiske programmer til henholdsvis bitmap-grafik og vektor-grafik.

Sidst, men ikke mindst, er Calligra udrustet med et projektstyringsværktøj.

Der er desuden to moduler til mobileenheder. Et målrettet mod Nokia N900 og et til tabletter.

ODF som format

Calligra bruger ODF som det primære dokumentformat, og skal man pege på en oplagt svaghed i pakken, er det, at brugeren kun er i stand til at læse Microsofts dokumentformat, men ikke gemme i formatet.

Calligra 2,4 fås både til Windows og Linux. Windows-udgaven er dog stadig på udviklingsstadiet.

Der er mere læsning på projektets hjemmeside.

Læs også:
Her er de bedste kontorprogrammer til din browser

Sådan klarer Microsofts Office 365 sig i Danmark

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS