Derfor bruger it-direktør så meget tid på Twitter

European CIO of the Year 2012, SAP's Oliver Bussmann, bruger overraskende meget tid på Twitter. Vi har mødt ham til en snak om, hvad han egentlig får ud af det.

Artikel top billede

Læs også:

Så stor en del af danskerne bruger sociale medier

Oliver Bussmann kan bryste sig med flere interessante titler. Han er CIO i SAP, nyligt udnævnt European CIO of the year og så er han hvad der kun kan betegnes som en ægte social media cio.
I skrivende stund har Oliver Bussmann skrevet flere end 3.000 tweets og har 3.745, der følger ham på Twitter under hans online navn "@Sapcio".

Du har valgt at være aktiv på blogs og sociale medier som Twitter, hvorfor?

"Jeg havde en oplevelse i 2010, hvor vi havde et internt all hands meeting. It fortalte om, hvad vi lavede inden for mobility, blandt andet at vi nu havde udrullet 1.000 tablets. De informationer delte, vi på en ekstern SAP-blog."

"Det var der en analytiker, der samlede op og skrev om, og hans indlæg blev så igen samlet op af bloggere. På den måde fik vi sådan lidt tilfældigt positioneret SAP som værende langt fremme med mobility. Det var i det øjeblik, jeg tænkte "wow", det her kan virkelig bruges til noget." 

Er brug af de sociale medier ved at blive en tendens blandt CIO'erne?

"Jeg ser ikke et stort antal CIO'er på sociale medier, men de burde være der. CIO'en har brug for at komme ud af den personlige comfort-zone, deltage i, påvirke og få feedback fra de samtaler, der er derude om deres virksomheder og om de teknologier, som de arbejder med."

"For en CIO er det værdifuldt, fordi det er en oplagt mulighed for at bringe dialog og feedback tilbage til den øverste ledelse og på den måde positionere sig og skabe en platform, der rækker langt ud over blot at være den, der styrer det der med it." 

30-45 minutter om dagen

Hvor lang tid bruger du på at være aktiv på sociale medier?

"Mellem 30 - 45 minutter om dagen."

Engagement i sociale medier ender tit hos kommunikationsafdelingen. Hvordan får man en it-organisation engageret?

"Det handler om at ville det og at gå forrest. Mit ledelsesteam og vores tekniske eksperter er til stede på blogs, og en pæn del af dem er også på Twitter." 

Hvad er de tre bedste råd, du vil give videre til andre CIO'er når det kommer til sociale medier.

"Vær en rollemodel, og brug det selv. Vær klar i mælet, og vær frem for alt ærlig og autentisk. Det, jeg tweeter som @Sapcio, er mine personlige holdninger - ikke SAP's. Hvis du begynder at manipulere med de informationer, du deler, får du ikke succes."

"Det sidste råd er aldrig at undervurdere, hvor stærke de sociale medier er som kommunikationsværktøjer." 

Sådan er CIO-jobbet
Hvordan er det at være it-chef for en teknologivirksomhed som SAP?

"Det er godt, men det er også en markant anderledes oplevelse at være it-chef i en virksomhed, der lever af teknologi i forhold til en, der ikke gør."

"Med et smil på læben kan man sige, at hvis der er 50.000 ansatte, så er der også 50.000 CIO'er, der har en ret klar mening om, hvordan tingene skal køre."

"En anden forskel er, at du er en helt integreret del af den petriskål, hvor man udvikler produkterne. SAP bruger selvfølgelig SAP's produkter, så du er nødt til at være den, der ser tendenser komme og være med helt fremme, når det gælder innovation og produktudvikling." 

Læs også:

Så stor en del af danskerne bruger sociale medier

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos