Hemmelig aftale: It-giganter må ikke headhunte folk

It-selskaber som Intel, Adobe og Google er fedtet ind i en sag om hemmelige jobkarteller, hvor Apples afdøde stifter Steve Jobs står som en central skikkelse.

Artikel top billede

Læs også: 

Overblik: Her alt om danske jobkartel-aftaler

Se Højesterets dom i sagen mellem IBM og fyret it-mand

Det er ikke kun i Danmark, at virksomheder har indgået hemmelige aftaler om at forhindre hinandens medarbejdere i at søge job hos konkurrenterne.

I USA er blandt andre Apple, Google, Intel og Adobe røget på anklagebænken for at have aftalt, at de ikke skulle kapre hinandens medarbejdere og derigennem har holdt medarbejdernes karriereudvikling tilbage, samtidig med at de har presset medarbejderne på lønningerne.

Fem tidligere medarbejdere står bag kartel-anklagerne, som står med seks konkrete aftaler i den kommende retssag mod it-giganterne, skriver Macworld

Steve Jobs central i kartellet 
Sagen, der skal behandles i San Jose, Californien, involverer også en kommentar fra den afdøde stifter og tidligere direktør og bestyrelsesformand for Apple, Steve Jobs, til Palms topchef:

"Vi må gøre, hvad vi kan for at stoppe headhunting af hinandens medarbejdere og andre konkurrencemæssige rekrutteringsindsatser mellem selskaberne," skulle Steve Jobs iføle MacWorld have sagt.

Dommer Lucy H. Kohn har, efter at sagen begyndte at rulle, modtaget en samlet, skriftlig opfordring fra de sagsøgte teknologiselskaber til at droppe sagen, men det er altså ikke sket.

De fem medarbejdere, der alle er software-ingeniører, beskylder selskaberne for i perioden 2005 til 2007 at være placeret på en liste over folk, der ikke måtte headhuntes af rekrutteringsselskaber.

Dommer Lucy H. Kohn mener, at aftalerne kan være blevet indgået på allerhøjeste niveau - det vil sige af folk som Steve Jobs og tidligere Google-boss, Eric Schmidt. Steve Jobs er ligefrem beskyldt for at true Palm med en retssag, hvis Palm ikke indgik en aftale om at forhindre headhunting af selskabernes medarbejdere.

Den amerikanske sag ser ud til at skulle finde sin afgørelse i juni 2013.

Danske fortilfælde

I Danmark har der også rullet sager om jobkarteller med hemmelige aftaler om ikke at hyre hinandens medarbejdere.

Blandt andet kommer det frem i 2006, at Danmarks største selskab, A.P. Møller Mærsk, har indgået aftale med it-giganten IBM om ikke at hyre hinandens medarbejdere.

Senere afslører Computerworld også, at Beskæftigelsesministeriet stavnsbinder sine medarbejdere i jobkartel-aftaler. 

Du kan læse mere om de danske sager her.

Læs også: 

Overblik: Her alt om danske jobkartel-aftaler

Se Højesterets dom i sagen mellem IBM og fyret it-mand

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job