Hemmelig aftale: It-giganter må ikke headhunte folk

It-selskaber som Intel, Adobe og Google er fedtet ind i en sag om hemmelige jobkarteller, hvor Apples afdøde stifter Steve Jobs står som en central skikkelse.

Artikel top billede

Læs også: 

Overblik: Her alt om danske jobkartel-aftaler

Se Højesterets dom i sagen mellem IBM og fyret it-mand

Det er ikke kun i Danmark, at virksomheder har indgået hemmelige aftaler om at forhindre hinandens medarbejdere i at søge job hos konkurrenterne.

I USA er blandt andre Apple, Google, Intel og Adobe røget på anklagebænken for at have aftalt, at de ikke skulle kapre hinandens medarbejdere og derigennem har holdt medarbejdernes karriereudvikling tilbage, samtidig med at de har presset medarbejderne på lønningerne.

Fem tidligere medarbejdere står bag kartel-anklagerne, som står med seks konkrete aftaler i den kommende retssag mod it-giganterne, skriver Macworld. 

Steve Jobs central i kartellet 
Sagen, der skal behandles i San Jose, Californien, involverer også en kommentar fra den afdøde stifter og tidligere direktør og bestyrelsesformand for Apple, Steve Jobs, til Palms topchef:

"Vi må gøre, hvad vi kan for at stoppe headhunting af hinandens medarbejdere og andre konkurrencemæssige rekrutteringsindsatser mellem selskaberne," skulle Steve Jobs iføle MacWorld have sagt.

Dommer Lucy H. Kohn har, efter at sagen begyndte at rulle, modtaget en samlet, skriftlig opfordring fra de sagsøgte teknologiselskaber til at droppe sagen, men det er altså ikke sket.

De fem medarbejdere, der alle er software-ingeniører, beskylder selskaberne for i perioden 2005 til 2007 at være placeret på en liste over folk, der ikke måtte headhuntes af rekrutteringsselskaber.

Dommer Lucy H. Kohn mener, at aftalerne kan være blevet indgået på allerhøjeste niveau - det vil sige af folk som Steve Jobs og tidligere Google-boss, Eric Schmidt. Steve Jobs er ligefrem beskyldt for at true Palm med en retssag, hvis Palm ikke indgik en aftale om at forhindre headhunting af selskabernes medarbejdere.

Den amerikanske sag ser ud til at skulle finde sin afgørelse i juni 2013.

Danske fortilfælde

I Danmark har der også rullet sager om jobkarteller med hemmelige aftaler om ikke at hyre hinandens medarbejdere.

Blandt andet kommer det frem i 2006, at Danmarks største selskab, A.P. Møller Mærsk, har indgået aftale med it-giganten IBM om ikke at hyre hinandens medarbejdere.

Senere afslører Computerworld også, at Beskæftigelsesministeriet stavnsbinder sine medarbejdere i jobkartel-aftaler. 

Du kan læse mere om de danske sager her.

Læs også: 

Overblik: Her alt om danske jobkartel-aftaler

Se Højesterets dom i sagen mellem IBM og fyret it-mand

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Horsens

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S