Microsofts Klaus Holse bliver direktør i dansk it-firma

Danske Klaus Holse stopper som topchef i Microsoft. Nu skal han stå i spidsen for et dansk it-selskab.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Læs også:

Her er Danmarks mest magtfulde it-personer

Klaus Holse med ny toppost: Nu bliver jeg siddende

Klaus Holse fra Microsoft skal være ny direktør i it-firmaet SimCorp.

Klaus Holse overtager roret efter Peter L. Ravn, der har besluttet sig for at gå på pension efter mere end 25 år i firmaet, de sidste 11 som direktør.

Den nye mand er i øjeblikket ansat som Corporate Vice President i Microsoft med ansvar for Microsofts aktiviteter i Vesteuropa.

Klaus Holse har desuden erfaring som spydspids i en række virksomheder, herunder Oracle.

Blød overgang

Peter L. Ravn forlader dog ikke broen med det samme. For at skabe en blød overgang mellem de to chefer overdrages tøjlerne først til Klaus Holse den 1. september.

Desuden fortsætter Peter L. Ravn i bestyrelsen frem til udgangen af 2012.

Microsoft-manden er allerede blevet godkendt til den nye post ved firmaets generalforsamling den 29. marts.

Ansvaret for 5.000

Klaus Holse Andersen overtog i begyndelsen af juli 2009 ansvaret for Microsoft i Vesteuropa, som er selskabets største marked uden for hjemmemarkedet USA.

Han fik dermed ansvaret for i alt 14 lande.

Klaus Holse Andersen har siddet med ansvaret for 5.000 Microsoft-medarbejdere samt en samlet omsætning i omegnen af 50 milliarder kroner.

Finans-it som fokuspunkt

SimCorp er et dansk it-firma, der udvikler finansielle systemer til virksomheder i hele verden. Den typiske målgruppe er banker, pensionskasser eller forsikringsselskaber.

Firmaet blev grundlagt i 1971 og har hovedsæde i København. Firmaet har desuden datterselskaber over hele kloden.

Læs også:

Her er Danmarks mest magtfulde it-personer

Klaus Holse med ny toppost: Nu bliver jeg siddende

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse