Microsofts Klaus Holse bliver direktør i dansk it-firma

Danske Klaus Holse stopper som topchef i Microsoft. Nu skal han stå i spidsen for et dansk it-selskab.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Læs også:

Her er Danmarks mest magtfulde it-personer

Klaus Holse med ny toppost: Nu bliver jeg siddende

Klaus Holse fra Microsoft skal være ny direktør i it-firmaet SimCorp.

Klaus Holse overtager roret efter Peter L. Ravn, der har besluttet sig for at gå på pension efter mere end 25 år i firmaet, de sidste 11 som direktør.

Den nye mand er i øjeblikket ansat som Corporate Vice President i Microsoft med ansvar for Microsofts aktiviteter i Vesteuropa.

Klaus Holse har desuden erfaring som spydspids i en række virksomheder, herunder Oracle.

Blød overgang

Peter L. Ravn forlader dog ikke broen med det samme. For at skabe en blød overgang mellem de to chefer overdrages tøjlerne først til Klaus Holse den 1. september.

Desuden fortsætter Peter L. Ravn i bestyrelsen frem til udgangen af 2012.

Microsoft-manden er allerede blevet godkendt til den nye post ved firmaets generalforsamling den 29. marts.

Ansvaret for 5.000

Klaus Holse Andersen overtog i begyndelsen af juli 2009 ansvaret for Microsoft i Vesteuropa, som er selskabets største marked uden for hjemmemarkedet USA.

Han fik dermed ansvaret for i alt 14 lande.

Klaus Holse Andersen har siddet med ansvaret for 5.000 Microsoft-medarbejdere samt en samlet omsætning i omegnen af 50 milliarder kroner.

Finans-it som fokuspunkt

SimCorp er et dansk it-firma, der udvikler finansielle systemer til virksomheder i hele verden. Den typiske målgruppe er banker, pensionskasser eller forsikringsselskaber.

Firmaet blev grundlagt i 1971 og har hovedsæde i København. Firmaet har desuden datterselskaber over hele kloden.

Læs også:

Her er Danmarks mest magtfulde it-personer

Klaus Holse med ny toppost: Nu bliver jeg siddende

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse