Microsofts Klaus Holse bliver direktør i dansk it-firma

Danske Klaus Holse stopper som topchef i Microsoft. Nu skal han stå i spidsen for et dansk it-selskab.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Læs også:

Her er Danmarks mest magtfulde it-personer

Klaus Holse med ny toppost: Nu bliver jeg siddende

Klaus Holse fra Microsoft skal være ny direktør i it-firmaet SimCorp.

Klaus Holse overtager roret efter Peter L. Ravn, der har besluttet sig for at gå på pension efter mere end 25 år i firmaet, de sidste 11 som direktør.

Den nye mand er i øjeblikket ansat som Corporate Vice President i Microsoft med ansvar for Microsofts aktiviteter i Vesteuropa.

Klaus Holse har desuden erfaring som spydspids i en række virksomheder, herunder Oracle.

Blød overgang

Peter L. Ravn forlader dog ikke broen med det samme. For at skabe en blød overgang mellem de to chefer overdrages tøjlerne først til Klaus Holse den 1. september.

Desuden fortsætter Peter L. Ravn i bestyrelsen frem til udgangen af 2012.

Microsoft-manden er allerede blevet godkendt til den nye post ved firmaets generalforsamling den 29. marts.

Ansvaret for 5.000

Klaus Holse Andersen overtog i begyndelsen af juli 2009 ansvaret for Microsoft i Vesteuropa, som er selskabets største marked uden for hjemmemarkedet USA.

Han fik dermed ansvaret for i alt 14 lande.

Klaus Holse Andersen har siddet med ansvaret for 5.000 Microsoft-medarbejdere samt en samlet omsætning i omegnen af 50 milliarder kroner.

Finans-it som fokuspunkt

SimCorp er et dansk it-firma, der udvikler finansielle systemer til virksomheder i hele verden. Den typiske målgruppe er banker, pensionskasser eller forsikringsselskaber.

Firmaet blev grundlagt i 1971 og har hovedsæde i København. Firmaet har desuden datterselskaber over hele kloden.

Læs også:

Her er Danmarks mest magtfulde it-personer

Klaus Holse med ny toppost: Nu bliver jeg siddende

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S