Derfor stopper Microsofts højest placerede dansker

Se hvorfor Klaus Holse Andersen har besluttet sig for at skifte fra sin topstilling i Microsoft til danske SimCorp.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Læs også:
Microsofts Klaus Holse bliver direktør i dansk it-firma

Klaus Holse Andersen fra Microsoft skal være ny direktør i it-firmaet SimCorp, lød meldingen tidligere i denne uge.

Begrundelsen for skiftet handler om ansvar.

Mange danske erhvervsledere har ellers nok i en stille time ønsket sig en stilling i den kaliber, som Klaus Holse har siddet på i Microsoft.

Klaus Holse Andersen overtog i begyndelsen af juli 2009 ansvaret for Microsoft i Vesteuropa, som er selskabets største marked uden for hjemmemarkedet USA med ansvar for 5.000 ansatte og en omsætning i omegnen af 50 milliarder kroner.

Forskellen er lederskab

Men i september vender han tilbage som spydspids for det børsnoterede danske software-selskab SimCorp, der har fokus på finansrelateret it.

"Den afgørende forskel er, at her er det mig, der vil være leder af virksomheden. Det job, jeg har i dag, gør mig godt nok til en del af ledelsen, men hos SimCorp får jeg det fulde ansvar," siger Klaus Holse til Berlingske Business.

Han forventer naturligvis, at de 11 år han har været ansat i den internationale gigant, Microsoft, vil smitte af på hans næste job.

"Jeg håber at kunne tilføre, hvordan et større firma drives og bringe den globale erfaring med," siger Klaus Holse.

Selv om Klaus Holse i princippet vender hjem til Danmark, betyder det næppe, at hans rejseaktiviteter bliver sendt på pension.

"Jeg bruger bestemt en del tid udenlands nu, og det kommer jeg også til i mit nye job, "siger han til avisen.

"De fleste kunder er udenlands, så jeg forventer ikke, at det ændrer sig voldsomt," siger Klaus Holse.

Han bor i dag sammen med familien i den nordsjællandske by Allerød.

Læs også:
Microsofts Klaus Holse bliver direktør i dansk it-firma

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Metroselskabet I/S

    Customer Success Manager

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Socialpædagogernes Landsforbund

    Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job