Derfor stopper Microsofts højest placerede dansker

Se hvorfor Klaus Holse Andersen har besluttet sig for at skifte fra sin topstilling i Microsoft til danske SimCorp.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Læs også:
Microsofts Klaus Holse bliver direktør i dansk it-firma

Klaus Holse Andersen fra Microsoft skal være ny direktør i it-firmaet SimCorp, lød meldingen tidligere i denne uge.

Begrundelsen for skiftet handler om ansvar.

Mange danske erhvervsledere har ellers nok i en stille time ønsket sig en stilling i den kaliber, som Klaus Holse har siddet på i Microsoft.

Klaus Holse Andersen overtog i begyndelsen af juli 2009 ansvaret for Microsoft i Vesteuropa, som er selskabets største marked uden for hjemmemarkedet USA med ansvar for 5.000 ansatte og en omsætning i omegnen af 50 milliarder kroner.

Forskellen er lederskab

Men i september vender han tilbage som spydspids for det børsnoterede danske software-selskab SimCorp, der har fokus på finansrelateret it.

"Den afgørende forskel er, at her er det mig, der vil være leder af virksomheden. Det job, jeg har i dag, gør mig godt nok til en del af ledelsen, men hos SimCorp får jeg det fulde ansvar," siger Klaus Holse til Berlingske Business.

Han forventer naturligvis, at de 11 år han har været ansat i den internationale gigant, Microsoft, vil smitte af på hans næste job.

"Jeg håber at kunne tilføre, hvordan et større firma drives og bringe den globale erfaring med," siger Klaus Holse.

Selv om Klaus Holse i princippet vender hjem til Danmark, betyder det næppe, at hans rejseaktiviteter bliver sendt på pension.

"Jeg bruger bestemt en del tid udenlands nu, og det kommer jeg også til i mit nye job, "siger han til avisen.

"De fleste kunder er udenlands, så jeg forventer ikke, at det ændrer sig voldsomt," siger Klaus Holse.

Han bor i dag sammen med familien i den nordsjællandske by Allerød.

Læs også:
Microsofts Klaus Holse bliver direktør i dansk it-firma

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Tester til forretningskritiske it-systemer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S