Derfor stopper Microsofts højest placerede dansker

Se hvorfor Klaus Holse Andersen har besluttet sig for at skifte fra sin topstilling i Microsoft til danske SimCorp.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Læs også:
Microsofts Klaus Holse bliver direktør i dansk it-firma

Klaus Holse Andersen fra Microsoft skal være ny direktør i it-firmaet SimCorp, lød meldingen tidligere i denne uge.

Begrundelsen for skiftet handler om ansvar.

Mange danske erhvervsledere har ellers nok i en stille time ønsket sig en stilling i den kaliber, som Klaus Holse har siddet på i Microsoft.

Klaus Holse Andersen overtog i begyndelsen af juli 2009 ansvaret for Microsoft i Vesteuropa, som er selskabets største marked uden for hjemmemarkedet USA med ansvar for 5.000 ansatte og en omsætning i omegnen af 50 milliarder kroner.

Forskellen er lederskab

Men i september vender han tilbage som spydspids for det børsnoterede danske software-selskab SimCorp, der har fokus på finansrelateret it.

"Den afgørende forskel er, at her er det mig, der vil være leder af virksomheden. Det job, jeg har i dag, gør mig godt nok til en del af ledelsen, men hos SimCorp får jeg det fulde ansvar," siger Klaus Holse til Berlingske Business.

Han forventer naturligvis, at de 11 år han har været ansat i den internationale gigant, Microsoft, vil smitte af på hans næste job.

"Jeg håber at kunne tilføre, hvordan et større firma drives og bringe den globale erfaring med," siger Klaus Holse.

Selv om Klaus Holse i princippet vender hjem til Danmark, betyder det næppe, at hans rejseaktiviteter bliver sendt på pension.

"Jeg bruger bestemt en del tid udenlands nu, og det kommer jeg også til i mit nye job, "siger han til avisen.

"De fleste kunder er udenlands, så jeg forventer ikke, at det ændrer sig voldsomt," siger Klaus Holse.

Han bor i dag sammen med familien i den nordsjællandske by Allerød.

Læs også:
Microsofts Klaus Holse bliver direktør i dansk it-firma

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura