Derfor stopper Microsofts højest placerede dansker

Se hvorfor Klaus Holse Andersen har besluttet sig for at skifte fra sin topstilling i Microsoft til danske SimCorp.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Læs også:
Microsofts Klaus Holse bliver direktør i dansk it-firma

Klaus Holse Andersen fra Microsoft skal være ny direktør i it-firmaet SimCorp, lød meldingen tidligere i denne uge.

Begrundelsen for skiftet handler om ansvar.

Mange danske erhvervsledere har ellers nok i en stille time ønsket sig en stilling i den kaliber, som Klaus Holse har siddet på i Microsoft.

Klaus Holse Andersen overtog i begyndelsen af juli 2009 ansvaret for Microsoft i Vesteuropa, som er selskabets største marked uden for hjemmemarkedet USA med ansvar for 5.000 ansatte og en omsætning i omegnen af 50 milliarder kroner.

Forskellen er lederskab

Men i september vender han tilbage som spydspids for det børsnoterede danske software-selskab SimCorp, der har fokus på finansrelateret it.

"Den afgørende forskel er, at her er det mig, der vil være leder af virksomheden. Det job, jeg har i dag, gør mig godt nok til en del af ledelsen, men hos SimCorp får jeg det fulde ansvar," siger Klaus Holse til Berlingske Business.

Han forventer naturligvis, at de 11 år han har været ansat i den internationale gigant, Microsoft, vil smitte af på hans næste job.

"Jeg håber at kunne tilføre, hvordan et større firma drives og bringe den globale erfaring med," siger Klaus Holse.

Selv om Klaus Holse i princippet vender hjem til Danmark, betyder det næppe, at hans rejseaktiviteter bliver sendt på pension.

"Jeg bruger bestemt en del tid udenlands nu, og det kommer jeg også til i mit nye job, "siger han til avisen.

"De fleste kunder er udenlands, så jeg forventer ikke, at det ændrer sig voldsomt," siger Klaus Holse.

Han bor i dag sammen med familien i den nordsjællandske by Allerød.

Læs også:
Microsofts Klaus Holse bliver direktør i dansk it-firma

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Everllence

Data Engineer

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S