CSC fyrer igen - 640 ryger på porten

En ny, stor fyringsrunde rammer it-selskabet CSC, som har været gennem over 1.500 afskedigelser i 2012.

Artikel top billede

Læs også: 
Disse 450 stillinger vil CSC skære helt væk

CSC varsler fyringer af op mod 500 ansatte

It-selskabet CSC har igen været ude og prikke medarbejdere i ryggen, som det også var tilfældet med 450 nordiske - primært danske - CSC-medarbejdere for to uger siden. 

Denne gang rammer fyringsrunden 640 britiske medarbejdere, som over en periode på tre måneder må ud lede som efter et nyt job.

Det skriver Computerworlds britiske søsterblad

Dermed er antallet af CSC-fyringer i Storbritannien oppe på i alt 1.140, efter it-selskabet i februar sagde farvel til 500 ansatte som følge af et kuldsejlet, gigantisk it-system til sundhedsvæsenet i England. 

I alt er antallet af europæiske afskedigelser nu oppe på 1.600 medarbejdere, efter de tre store fyringsrunder.

Fagforening på barrikaderne

The Telegraph beretter, at CSC-fyringerne har resulteret i en stridighed mellem den amerikanske it-gigant og den britiske fagforening Unite.

Stridighederne skyldes, at Unite hævder, at CSC ignorerer muligheden for frivillig fratrædelse.

"Vi har fremlagt en detaljeret plan, så selskabet kan undgå afskedigelser, men disse planer er ikke blevet gennemført, og CSC insisterer på, at fyringerne sker, selv om firmaet har modtaget et tilstrækkeligt antal af frivillige anmodninger om at forlade selskabet," lyder det fra Unite-chef Kevin O'Gallagher i en udtalelse.

CSC begrunder fyringerne med, at skridtet er taget, fordi it-servicemarkedet forandrer sig, og kunderne ønsker nye leveringsmodeller. Samtidig afviser CSC kritikken og nævner selv, at frivillig fratrædelse er vejen frem.

"Igennem frivillig fratrædelse og ved at omplacere folk til andre dele af vores forretning håber vi på, at vi kan undgå afskedigelser," lyder det fra en CSC-talsmand ifølge Computerworlds britiske søsterblad.

CSC bekræfter dog samtidig, at selskabet er gået i gang med at et konsultationsforløb over 90 dage i forbindelse med de 640 nye afskedigelser.

Læs også: 
Disse 450 stillinger vil CSC skære helt væk

CSC varsler fyringer af op mod 500 ansatte

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems