CSC fyrer igen - 640 ryger på porten

En ny, stor fyringsrunde rammer it-selskabet CSC, som har været gennem over 1.500 afskedigelser i 2012.

Artikel top billede

Læs også: 
Disse 450 stillinger vil CSC skære helt væk

CSC varsler fyringer af op mod 500 ansatte

It-selskabet CSC har igen været ude og prikke medarbejdere i ryggen, som det også var tilfældet med 450 nordiske - primært danske - CSC-medarbejdere for to uger siden. 

Denne gang rammer fyringsrunden 640 britiske medarbejdere, som over en periode på tre måneder må ud lede som efter et nyt job.

Det skriver Computerworlds britiske søsterblad

Dermed er antallet af CSC-fyringer i Storbritannien oppe på i alt 1.140, efter it-selskabet i februar sagde farvel til 500 ansatte som følge af et kuldsejlet, gigantisk it-system til sundhedsvæsenet i England. 

I alt er antallet af europæiske afskedigelser nu oppe på 1.600 medarbejdere, efter de tre store fyringsrunder.

Fagforening på barrikaderne

The Telegraph beretter, at CSC-fyringerne har resulteret i en stridighed mellem den amerikanske it-gigant og den britiske fagforening Unite.

Stridighederne skyldes, at Unite hævder, at CSC ignorerer muligheden for frivillig fratrædelse.

"Vi har fremlagt en detaljeret plan, så selskabet kan undgå afskedigelser, men disse planer er ikke blevet gennemført, og CSC insisterer på, at fyringerne sker, selv om firmaet har modtaget et tilstrækkeligt antal af frivillige anmodninger om at forlade selskabet," lyder det fra Unite-chef Kevin O'Gallagher i en udtalelse.

CSC begrunder fyringerne med, at skridtet er taget, fordi it-servicemarkedet forandrer sig, og kunderne ønsker nye leveringsmodeller. Samtidig afviser CSC kritikken og nævner selv, at frivillig fratrædelse er vejen frem.

"Igennem frivillig fratrædelse og ved at omplacere folk til andre dele af vores forretning håber vi på, at vi kan undgå afskedigelser," lyder det fra en CSC-talsmand ifølge Computerworlds britiske søsterblad.

CSC bekræfter dog samtidig, at selskabet er gået i gang med at et konsultationsforløb over 90 dage i forbindelse med de 640 nye afskedigelser.

Læs også: 
Disse 450 stillinger vil CSC skære helt væk

CSC varsler fyringer af op mod 500 ansatte

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS