CSC fyrer igen - 640 ryger på porten

En ny, stor fyringsrunde rammer it-selskabet CSC, som har været gennem over 1.500 afskedigelser i 2012.

Artikel top billede

Læs også: 
Disse 450 stillinger vil CSC skære helt væk

CSC varsler fyringer af op mod 500 ansatte

It-selskabet CSC har igen været ude og prikke medarbejdere i ryggen, som det også var tilfældet med 450 nordiske - primært danske - CSC-medarbejdere for to uger siden. 

Denne gang rammer fyringsrunden 640 britiske medarbejdere, som over en periode på tre måneder må ud lede som efter et nyt job.

Det skriver Computerworlds britiske søsterblad

Dermed er antallet af CSC-fyringer i Storbritannien oppe på i alt 1.140, efter it-selskabet i februar sagde farvel til 500 ansatte som følge af et kuldsejlet, gigantisk it-system til sundhedsvæsenet i England. 

I alt er antallet af europæiske afskedigelser nu oppe på 1.600 medarbejdere, efter de tre store fyringsrunder.

Fagforening på barrikaderne

The Telegraph beretter, at CSC-fyringerne har resulteret i en stridighed mellem den amerikanske it-gigant og den britiske fagforening Unite.

Stridighederne skyldes, at Unite hævder, at CSC ignorerer muligheden for frivillig fratrædelse.

"Vi har fremlagt en detaljeret plan, så selskabet kan undgå afskedigelser, men disse planer er ikke blevet gennemført, og CSC insisterer på, at fyringerne sker, selv om firmaet har modtaget et tilstrækkeligt antal af frivillige anmodninger om at forlade selskabet," lyder det fra Unite-chef Kevin O'Gallagher i en udtalelse.

CSC begrunder fyringerne med, at skridtet er taget, fordi it-servicemarkedet forandrer sig, og kunderne ønsker nye leveringsmodeller. Samtidig afviser CSC kritikken og nævner selv, at frivillig fratrædelse er vejen frem.

"Igennem frivillig fratrædelse og ved at omplacere folk til andre dele af vores forretning håber vi på, at vi kan undgå afskedigelser," lyder det fra en CSC-talsmand ifølge Computerworlds britiske søsterblad.

CSC bekræfter dog samtidig, at selskabet er gået i gang med at et konsultationsforløb over 90 dage i forbindelse med de 640 nye afskedigelser.

Læs også: 
Disse 450 stillinger vil CSC skære helt væk

CSC varsler fyringer af op mod 500 ansatte

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job