Hacker-angreb sender Søfartsstyrelsen til tælling

Et hacker-angreb har ramt Søfartsstyrelsen og en række andre offentlige websider.

Artikel top billede

Læs også:
Danske myndigheder anmelder hackere til politiet

Derfor får danske datakriminelle ikke politi-besøg

IT-branchen er blevet hacket

I går eftermiddag blev arbejdsrutinerne i Søfartsstyrelsen ufrivilligt lagt om.

Det, som man betegner som et udefrakommende angreb, gjorde nemlig alvorlig skade på styrelsens it-systemer.

"Jeg blev opmærksom på problemerne i går eftermiddag," fortæller kommunikations- og pressemedarbejder i Søfartsstyrelsen, Christoffer Muusmann.

"Pludselig virkede det ikke. Vi blev afskåret fra både de interne systemer og mail," fortæller han til Computerworld.

"Mail-systemet virker nu igen, men der er stadig problemer med eksempelvis fagsystemerne."

Hvad der mere præcist er sket, kan han endnu ikke fortælle.

"Det svæver endnu i det uvisse, hvornår tingene kommer tilbage til normal."

Flere steder ramt

Statens IT, der driver de offentlige websider erkender, at der har været problemer med en række styrelser samt med it-systemerne i Erhvervs- og Vækstministeriet.

"Der er tale om et angreb, og ministeriet har politianmeldt det. Desværre kan jeg ikke sige så meget mere, så længe efterforskningen er i fuld gang," siger fungerende direktør i Statens IT, Søren Vulff til Version2.

Læs også:
Danske myndigheder anmelder hackere til politiet

Derfor får danske datakriminelle ikke politi-besøg

IT-branchen er blevet hacket

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS