Hacker-angreb sender Søfartsstyrelsen til tælling

Et hacker-angreb har ramt Søfartsstyrelsen og en række andre offentlige websider.

Artikel top billede

Læs også:
Danske myndigheder anmelder hackere til politiet

Derfor får danske datakriminelle ikke politi-besøg

IT-branchen er blevet hacket

I går eftermiddag blev arbejdsrutinerne i Søfartsstyrelsen ufrivilligt lagt om.

Det, som man betegner som et udefrakommende angreb, gjorde nemlig alvorlig skade på styrelsens it-systemer.

"Jeg blev opmærksom på problemerne i går eftermiddag," fortæller kommunikations- og pressemedarbejder i Søfartsstyrelsen, Christoffer Muusmann.

"Pludselig virkede det ikke. Vi blev afskåret fra både de interne systemer og mail," fortæller han til Computerworld.

"Mail-systemet virker nu igen, men der er stadig problemer med eksempelvis fagsystemerne."

Hvad der mere præcist er sket, kan han endnu ikke fortælle.

"Det svæver endnu i det uvisse, hvornår tingene kommer tilbage til normal."

Flere steder ramt

Statens IT, der driver de offentlige websider erkender, at der har været problemer med en række styrelser samt med it-systemerne i Erhvervs- og Vækstministeriet.

"Der er tale om et angreb, og ministeriet har politianmeldt det. Desværre kan jeg ikke sige så meget mere, så længe efterforskningen er i fuld gang," siger fungerende direktør i Statens IT, Søren Vulff til Version2.

Læs også:
Danske myndigheder anmelder hackere til politiet

Derfor får danske datakriminelle ikke politi-besøg

IT-branchen er blevet hacket

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics