Investorer pumper 360 millioner kroner ind i dansk it-succes

En række kapitalfonde sætter 360 millioner kroner ind på fremadstormende dansk it-succes' bankkonto.

Artikel top billede

Kapitalfonden Vitruvian Partners skyder sammen med en række andre investorer 360 millioner kroner ind i det danske e-handels-selskab Just-Eat, der i dag har hovedkvarter i Storbritannien.

Den anseelige kapitalindsprøjtning er ifølge Financial Times den største af sin slags i et e-handelsfirma i år.

Det er planen, at Just-Eat skal bruge de mange penge til at opkøbe mindre konkurrenter.

Det er tredje gang, at der bliver pumpet penge ind i Just-Eat. Tidligere har Just-Eat modtaget en kvart milliard kroner og 90 millioner kroner i kapitaltilskud.

Just-Eats administrerende direktør, Klaus Nyengaard, siger til Financial Times, at selskabet i de seneste 18 måneder har opkøbt adskillige firmaer og indgået mange partnerskaber.

Det er sket med henblik på at ekspandere i Frankrig, Brasilien, Canada og andre steder, skriver avisen.

"Der dukker af og til konsoliderings-muligheder op, og derfor er det rart at have en pengekiste, som man kan tage af, hvis der dukker en attraktiv mulighed op," siger Klaus Nyengaard til Financial Times.

Han peger på, at Just-Eat samtidig vil fortsætte med at øge sine investeringer i produktudvikling og ny teknologi.

Læs også:

Glade givere forærer Just-Eat en kvart milliard kroner.

Madportal trækker investering på 90 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job