Investorer pumper 360 millioner kroner ind i dansk it-succes

En række kapitalfonde sætter 360 millioner kroner ind på fremadstormende dansk it-succes' bankkonto.

Artikel top billede

Kapitalfonden Vitruvian Partners skyder sammen med en række andre investorer 360 millioner kroner ind i det danske e-handels-selskab Just-Eat, der i dag har hovedkvarter i Storbritannien.

Den anseelige kapitalindsprøjtning er ifølge Financial Times den største af sin slags i et e-handelsfirma i år.

Det er planen, at Just-Eat skal bruge de mange penge til at opkøbe mindre konkurrenter.

Det er tredje gang, at der bliver pumpet penge ind i Just-Eat. Tidligere har Just-Eat modtaget en kvart milliard kroner og 90 millioner kroner i kapitaltilskud.

Just-Eats administrerende direktør, Klaus Nyengaard, siger til Financial Times, at selskabet i de seneste 18 måneder har opkøbt adskillige firmaer og indgået mange partnerskaber.

Det er sket med henblik på at ekspandere i Frankrig, Brasilien, Canada og andre steder, skriver avisen.

"Der dukker af og til konsoliderings-muligheder op, og derfor er det rart at have en pengekiste, som man kan tage af, hvis der dukker en attraktiv mulighed op," siger Klaus Nyengaard til Financial Times.

Han peger på, at Just-Eat samtidig vil fortsætte med at øge sine investeringer i produktudvikling og ny teknologi.

Læs også:

Glade givere forærer Just-Eat en kvart milliard kroner.

Madportal trækker investering på 90 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S