Investorer pumper 360 millioner kroner ind i dansk it-succes

En række kapitalfonde sætter 360 millioner kroner ind på fremadstormende dansk it-succes' bankkonto.

Artikel top billede

Kapitalfonden Vitruvian Partners skyder sammen med en række andre investorer 360 millioner kroner ind i det danske e-handels-selskab Just-Eat, der i dag har hovedkvarter i Storbritannien.

Den anseelige kapitalindsprøjtning er ifølge Financial Times den største af sin slags i et e-handelsfirma i år.

Det er planen, at Just-Eat skal bruge de mange penge til at opkøbe mindre konkurrenter.

Det er tredje gang, at der bliver pumpet penge ind i Just-Eat. Tidligere har Just-Eat modtaget en kvart milliard kroner og 90 millioner kroner i kapitaltilskud.

Just-Eats administrerende direktør, Klaus Nyengaard, siger til Financial Times, at selskabet i de seneste 18 måneder har opkøbt adskillige firmaer og indgået mange partnerskaber.

Det er sket med henblik på at ekspandere i Frankrig, Brasilien, Canada og andre steder, skriver avisen.

"Der dukker af og til konsoliderings-muligheder op, og derfor er det rart at have en pengekiste, som man kan tage af, hvis der dukker en attraktiv mulighed op," siger Klaus Nyengaard til Financial Times.

Han peger på, at Just-Eat samtidig vil fortsætte med at øge sine investeringer i produktudvikling og ny teknologi.

Læs også:

Glade givere forærer Just-Eat en kvart milliard kroner.

Madportal trækker investering på 90 millioner kroner.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Indenrigs- og Sundhedsministeriet

IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S