Teori: Moores Lov eksploderer om 10 år

En af computerindustriens mest sejlivede forudsigelser er på vej i graven, siger en fysikprofessor. Han spår, at vi vil se en helt ny form for computerchip dukke op inden længe.

Artikel top billede

Læs også: 
Her er mikroprocessorens hæsblæsende historie

Yale-forskere bag revolutionært it-kvantespring

Intel-stifteren Gordon E. Moores legendariske lov fra 1965 om, at antallet af it-komponenter i et integreret kredsløb vil blive fordoblet hvert andet år, er i farezonen.

I hvert fald mener den amerikanske fysiker Michio Kaku, at Moores Lov synger på sidste vers, og at loven vil være udvandet inden for de næste 10 år.

Det skriver Cnet

"Faktisk ser vi allerede i dag opbremsninger i Moores Lov. Computerkraften kan simpelthen ikke vedligeholde dens hurtige, eksponentielle udvikling med standard silicium-teknologi," lyder det fra Michio Kaku ifølge Cnet.

Chippen smelter simpelthen

Den teoretiske fysiker med en fortid fra det højt estimerede Harvard Universitet og en nutid som professor på New Yorks Universitet forklarer, at der er fysiske begrænsninger for, hvor lille en eksempelvis Pentium-chip kan blive.

Med udgangspunkt i, at en Pentium-chips' tyndeste lag blot er 20 atomer på tværs, så vil hardware-industrien ramme en grænse, når den forsøger at nå ned på chips-lag på fem atomers tykkelse.

"Når laget bliver fem atomer på tværs, så vil det være slut," siger Michio Kaku til Cnet.

Ifølge fysik-professoren vil chippen dels smelte på grund af varmen fra CPU'en, dels vil der være tale om "lækage" i form af, at atomernes elektroner bliver svære at kontrollere.

"Så der er altså tale om en ultimativ grænse, der bliver sat termodynamikkens love og af kvantemekanikkens love for, hvor meget computerkraft du kan hive ud af silicium," siger han.

På vej mod det ukendte

Michio Kaku spår, at chip-industrien i de nærmeste fremtid vil forsøge at tvinge så meget gods ud af den kendte silicium-teknologi.

Men inden længe vil chip-fabrikanterne være tvunget til at kaste sig over nye metoder som eksempelvis molekylære computere og kvante-computere, som vil kunne give computerindustrien et - ja - kvantespring i forhold til ydeevnen.

Verdens største chip-producent og moderselskabet til Moores Lov, Intel, fortæller til Cnet, at selskabet ikke er bekymret, og at det ikke er umuligt at fortsætte med at file atomerne af deres chips, selv om det er en stadigt stigende udfordring.

"Selv Gordon Moore sagde, at Moores Lov en dag vil løbe ud, og jeg er faktisk fascineret af, hvor lang tid vi har været i stand til at forlænge den," lyder det fra en talsmand hos Intel.

Efter Gordon Moore stod med en af it-verdenens sejeste forudsigelser i 1965, spåede han selv, at Moores Lov ville leve i minimum 10 år.

I 2015 kan Moores Lov fejre 50 års jubilæum, selv om Michio Kaku altså nu sætter spørgsmålstegn ved, om den også når at runde de 60 år og stadig være gyldig.

Læs også: 
Her er mikroprocessorens hæsblæsende historie

Yale-forskere bag revolutionært it-kvantespring

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S