Teori: Moores Lov eksploderer om 10 år

En af computerindustriens mest sejlivede forudsigelser er på vej i graven, siger en fysikprofessor. Han spår, at vi vil se en helt ny form for computerchip dukke op inden længe.

Artikel top billede

Læs også: 
Her er mikroprocessorens hæsblæsende historie

Yale-forskere bag revolutionært it-kvantespring

Intel-stifteren Gordon E. Moores legendariske lov fra 1965 om, at antallet af it-komponenter i et integreret kredsløb vil blive fordoblet hvert andet år, er i farezonen.

I hvert fald mener den amerikanske fysiker Michio Kaku, at Moores Lov synger på sidste vers, og at loven vil være udvandet inden for de næste 10 år.

Det skriver Cnet

"Faktisk ser vi allerede i dag opbremsninger i Moores Lov. Computerkraften kan simpelthen ikke vedligeholde dens hurtige, eksponentielle udvikling med standard silicium-teknologi," lyder det fra Michio Kaku ifølge Cnet.

Chippen smelter simpelthen

Den teoretiske fysiker med en fortid fra det højt estimerede Harvard Universitet og en nutid som professor på New Yorks Universitet forklarer, at der er fysiske begrænsninger for, hvor lille en eksempelvis Pentium-chip kan blive.

Med udgangspunkt i, at en Pentium-chips' tyndeste lag blot er 20 atomer på tværs, så vil hardware-industrien ramme en grænse, når den forsøger at nå ned på chips-lag på fem atomers tykkelse.

"Når laget bliver fem atomer på tværs, så vil det være slut," siger Michio Kaku til Cnet.

Ifølge fysik-professoren vil chippen dels smelte på grund af varmen fra CPU'en, dels vil der være tale om "lækage" i form af, at atomernes elektroner bliver svære at kontrollere.

"Så der er altså tale om en ultimativ grænse, der bliver sat termodynamikkens love og af kvantemekanikkens love for, hvor meget computerkraft du kan hive ud af silicium," siger han.

På vej mod det ukendte

Michio Kaku spår, at chip-industrien i de nærmeste fremtid vil forsøge at tvinge så meget gods ud af den kendte silicium-teknologi.

Men inden længe vil chip-fabrikanterne være tvunget til at kaste sig over nye metoder som eksempelvis molekylære computere og kvante-computere, som vil kunne give computerindustrien et - ja - kvantespring i forhold til ydeevnen.

Verdens største chip-producent og moderselskabet til Moores Lov, Intel, fortæller til Cnet, at selskabet ikke er bekymret, og at det ikke er umuligt at fortsætte med at file atomerne af deres chips, selv om det er en stadigt stigende udfordring.

"Selv Gordon Moore sagde, at Moores Lov en dag vil løbe ud, og jeg er faktisk fascineret af, hvor lang tid vi har været i stand til at forlænge den," lyder det fra en talsmand hos Intel.

Efter Gordon Moore stod med en af it-verdenens sejeste forudsigelser i 1965, spåede han selv, at Moores Lov ville leve i minimum 10 år.

I 2015 kan Moores Lov fejre 50 års jubilæum, selv om Michio Kaku altså nu sætter spørgsmålstegn ved, om den også når at runde de 60 år og stadig være gyldig.

Læs også: 
Her er mikroprocessorens hæsblæsende historie

Yale-forskere bag revolutionært it-kvantespring

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S