Teori: Moores Lov eksploderer om 10 år

En af computerindustriens mest sejlivede forudsigelser er på vej i graven, siger en fysikprofessor. Han spår, at vi vil se en helt ny form for computerchip dukke op inden længe.

Artikel top billede

Læs også: 
Her er mikroprocessorens hæsblæsende historie

Yale-forskere bag revolutionært it-kvantespring

Intel-stifteren Gordon E. Moores legendariske lov fra 1965 om, at antallet af it-komponenter i et integreret kredsløb vil blive fordoblet hvert andet år, er i farezonen.

I hvert fald mener den amerikanske fysiker Michio Kaku, at Moores Lov synger på sidste vers, og at loven vil være udvandet inden for de næste 10 år.

Det skriver Cnet

"Faktisk ser vi allerede i dag opbremsninger i Moores Lov. Computerkraften kan simpelthen ikke vedligeholde dens hurtige, eksponentielle udvikling med standard silicium-teknologi," lyder det fra Michio Kaku ifølge Cnet.

Chippen smelter simpelthen

Den teoretiske fysiker med en fortid fra det højt estimerede Harvard Universitet og en nutid som professor på New Yorks Universitet forklarer, at der er fysiske begrænsninger for, hvor lille en eksempelvis Pentium-chip kan blive.

Med udgangspunkt i, at en Pentium-chips' tyndeste lag blot er 20 atomer på tværs, så vil hardware-industrien ramme en grænse, når den forsøger at nå ned på chips-lag på fem atomers tykkelse.

"Når laget bliver fem atomer på tværs, så vil det være slut," siger Michio Kaku til Cnet.

Ifølge fysik-professoren vil chippen dels smelte på grund af varmen fra CPU'en, dels vil der være tale om "lækage" i form af, at atomernes elektroner bliver svære at kontrollere.

"Så der er altså tale om en ultimativ grænse, der bliver sat termodynamikkens love og af kvantemekanikkens love for, hvor meget computerkraft du kan hive ud af silicium," siger han.

På vej mod det ukendte

Michio Kaku spår, at chip-industrien i de nærmeste fremtid vil forsøge at tvinge så meget gods ud af den kendte silicium-teknologi.

Men inden længe vil chip-fabrikanterne være tvunget til at kaste sig over nye metoder som eksempelvis molekylære computere og kvante-computere, som vil kunne give computerindustrien et - ja - kvantespring i forhold til ydeevnen.

Verdens største chip-producent og moderselskabet til Moores Lov, Intel, fortæller til Cnet, at selskabet ikke er bekymret, og at det ikke er umuligt at fortsætte med at file atomerne af deres chips, selv om det er en stadigt stigende udfordring.

"Selv Gordon Moore sagde, at Moores Lov en dag vil løbe ud, og jeg er faktisk fascineret af, hvor lang tid vi har været i stand til at forlænge den," lyder det fra en talsmand hos Intel.

Efter Gordon Moore stod med en af it-verdenens sejeste forudsigelser i 1965, spåede han selv, at Moores Lov ville leve i minimum 10 år.

I 2015 kan Moores Lov fejre 50 års jubilæum, selv om Michio Kaku altså nu sætter spørgsmålstegn ved, om den også når at runde de 60 år og stadig være gyldig.

Læs også: 
Her er mikroprocessorens hæsblæsende historie

Yale-forskere bag revolutionært it-kvantespring

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura