Ny Nokia-smartphone indleder vildt megapixel-ræs

Nokia sender smartphone med et 41 megapixel-kamera på markedet. Flere modeller formentlig på vej.

Artikel top billede

Læs også:

Nokia sparket ned fra tronen - ny konge klar

Computerworld News Service: Nokia vil i maj begynde at sende kameratelefonen PureView 808 på markedet og har forlænget sin aftale med Carl Zeiss, hvilket vil resultere i yderligere fremskridt inden for denne kamerateknologi i de kommende måneder og år, oplyser selskabet.

Den Symbian-baserede smartphone PureView 808 blev annonceret ved Mobile World Congress og kommer på markedet i Rusland og Indien senere på måneden.

Denne smartphone skiller sig ud fra mængden ved at have et kamera, der kan tage billeder med en opløsning på hele 41 megapixel.

PureView 808 er udviklet i samarbejde med Carl Zeiss, som Nokia fortsat vil arbejde sammen med om flere PureView-produkter.

De to selskaber vil videreudvikle PureView til fremtidige smartphones, oplyser Nokia.

Også som Windows Phone

Et naturligt næste skridt ville være at udvikle en PureView-smartphone med Microsofts mobilstyresystem Windows Phone. I marts udtalte Jo Harlow, der er executive vice president for Nokia Smart Devices, til en finsk avis, at der er en Windows Phone-telefon med et lignende kamera på vej.

Han oplyste dog ikke mere nøjagtigt, hvordan den kommer på markedet.

PureView-kameraet er imponerende, og en portering til Windows Phone giver rigtig god mening, vurderer Malik Saadi, der er ledende analytiker hos Informa Telecoms & Media, med den begrundelse, at det kunne hjælpe Nokia til at differentiere sine produkter fra konkurrenterne.

Saadi regner dog ikke med, at der allerede i år kommer nogen Lumia PureView-smartphone.

På grund af Symbians dalende popularitet vil PureView 808 ifølge Saadi ikke blive andet end et nicheprodukt.

Nokia vil i den nærmeste fremtid offentliggøre flere lande, hvor den nye smartphone vil komme på markedet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Nokia sparket ned fra tronen - ny konge klar

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg