Ny Nokia-smartphone indleder vildt megapixel-ræs

Nokia sender smartphone med et 41 megapixel-kamera på markedet. Flere modeller formentlig på vej.

Artikel top billede

Læs også:

Nokia sparket ned fra tronen - ny konge klar

Computerworld News Service: Nokia vil i maj begynde at sende kameratelefonen PureView 808 på markedet og har forlænget sin aftale med Carl Zeiss, hvilket vil resultere i yderligere fremskridt inden for denne kamerateknologi i de kommende måneder og år, oplyser selskabet.

Den Symbian-baserede smartphone PureView 808 blev annonceret ved Mobile World Congress og kommer på markedet i Rusland og Indien senere på måneden.

Denne smartphone skiller sig ud fra mængden ved at have et kamera, der kan tage billeder med en opløsning på hele 41 megapixel.

PureView 808 er udviklet i samarbejde med Carl Zeiss, som Nokia fortsat vil arbejde sammen med om flere PureView-produkter.

De to selskaber vil videreudvikle PureView til fremtidige smartphones, oplyser Nokia.

Også som Windows Phone

Et naturligt næste skridt ville være at udvikle en PureView-smartphone med Microsofts mobilstyresystem Windows Phone. I marts udtalte Jo Harlow, der er executive vice president for Nokia Smart Devices, til en finsk avis, at der er en Windows Phone-telefon med et lignende kamera på vej.

Han oplyste dog ikke mere nøjagtigt, hvordan den kommer på markedet.

PureView-kameraet er imponerende, og en portering til Windows Phone giver rigtig god mening, vurderer Malik Saadi, der er ledende analytiker hos Informa Telecoms & Media, med den begrundelse, at det kunne hjælpe Nokia til at differentiere sine produkter fra konkurrenterne.

Saadi regner dog ikke med, at der allerede i år kommer nogen Lumia PureView-smartphone.

På grund af Symbians dalende popularitet vil PureView 808 ifølge Saadi ikke blive andet end et nicheprodukt.

Nokia vil i den nærmeste fremtid offentliggøre flere lande, hvor den nye smartphone vil komme på markedet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Nokia sparket ned fra tronen - ny konge klar

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S