CSC-ansatte fratræder: Masseflugt fra virksomheden

Et betydeligt antal CSC-ansatte tager deres gode tøj og går fra virksomheden med en pæn pose penge i hånden.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Som Computerworld kunne fortælle forleden, er det i dag blevet afgjort, hvem og hvor mange CSC-ansatte der får en såkaldt frivillig fratrædelse.

CSC oplyser således i en skriftlig meddelelse at CSC Danmark indgår fratrædelsesaftaler med 175 medarbejdere.

Tidligere på måneden offentliggjorde CSC lanceringen af et omstruktureringsprogram, der ville påvirke 450 medarbejdere i Norden, hovedsageligt i Danmark, oplyser selskabet.

Siden har CSC forhandlet fratrædelsesvilkår på plads med medarbejderrepræsentanter og fagforeninger, hvor alle medarbejdere blev tilbudt en frivillig fratrædelsesordning.

"I de sidste par uger har vi har haft en god og udbytterig dialog med fagforeningerne og medarbejderrepræsentanterne, og vi har godkendt 90 procent af alle ansøgninger, så vi har nu kunnet indgå 175 fratrædelsesaftaler med ansatte i Danmark," udtaler nordisk HR-direktør Charlotte Lundblad hos CSC.

"Der har været en stor og god interesse for de frivillige aftaler, og det er vi, situationen taget i betragtning, naturligvis meget tilfredse med. Så i dag er vi glade for at have kunnet indgå så mange aftaler, alene i Danmark," udtaler hun videre.

Nedskæringer fastlægges

De frivillige fratrædelser indeholder aftaler om fratrædelsesperiodens længde samt fritstilling afhængigt af kontraktvilkår, oplyser selskabet.

Med de forventede aftaler i Danmark og de aktuelle forhandlinger om frivillige aftaler i Sverige og Norge kan CSC i alt forvente at skulle afskedige mellem 200 og 250 medarbejdere i Norden, fremgår det af meddelelsen.

CSC er nu sammen med medarbejderne og fagforeningerne i gang med at blive enige om en rammeaftale for den resterende proces frem til udgangen af maj, hvor alle nedskæringer vil være fastlagt, oplyser CSC.

Derudover har CSC igangsat et udvidet HR-støtteprogram, med fokus på genplacering.
  
450 stillinger skæres
CSC meldte tidligere ud at 450 ansatte skulle skæres. Siden blev der forhandlet med fagforeninger om en frivillig fratrædelsesordning.

Hvordan den er strikket sammen kan du læse mere om her:

Læs også: Her er udspillet til frivillige fratrædelser hos CSC

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Lessor Group

    Business Analyst for our Danløn Scrum team

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Internal Account Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job