Avis: IBM vil skrotte kæmpe Siebel-løsning

Det rygtes, at IBM bliver den anden store virksomhed, der udskifter customer relationship management-platformen fra Siebel.

Artikel top billede

Læs også:

Her er otte CRM-trends du skal holde øje med

Computerworld News Service: IBM planlægger at erstatte sine Siebel-baserede produkter til customer relationship management (CRM) med open source software-as-a-service (SaaS) produkter fra leverandøren SugarCRM.

Det skriver Wall Street Journal.

Hvis det er tilfældet, vil det for Siebel være tab nummer to for nylig af en stor kontrakt, da Hewlett-packard for nylig offentliggjorde, at selskabet vil erstatte platformen med produkter fra SaaS-leverandøren Salesforce.com.

Denne udvikling er dog ikke overraskende, eftersom Siebel i 2005 blev købt for 32 milliarder kroner af Oracle, der er en stor konkurrent til både IBM og HP.

"IBM havde verdens største udrulning af Siebel-applikationer, og vi ser denne udskiftning som endnu et tegn på det pres, som Oracles applikationsforretning er under," siger Pat Walravens fra investeringsbanken JMP Securities.

SugarCRM distribuerer sin software via 400 forhandlere på verdensplan og skaber omsætning ved at tilbyde support-services i forbindelse med open source-produkterne.

Nick Halsey, der er marketingsdirektør og chef for forretningsudvikling hos SugarCRM, ønsker hverken at afvise eller bekræfte, om IBM udskifter sine Siebel-installationer med SugarCRM.

Han udtaler dog, at "open source-tilgangen er meget disruptiv," det vil sige forstyrrende for den gældende måde at gøre tingene på.

IBM har ikke svaret på en henvendelse om at kommentere på sagen.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Her er otte CRM-trends du skal holde øje med

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network