Avis: IBM vil skrotte kæmpe Siebel-løsning

Det rygtes, at IBM bliver den anden store virksomhed, der udskifter customer relationship management-platformen fra Siebel.

Artikel top billede

Læs også:

Her er otte CRM-trends du skal holde øje med

Computerworld News Service: IBM planlægger at erstatte sine Siebel-baserede produkter til customer relationship management (CRM) med open source software-as-a-service (SaaS) produkter fra leverandøren SugarCRM.

Det skriver Wall Street Journal.

Hvis det er tilfældet, vil det for Siebel være tab nummer to for nylig af en stor kontrakt, da Hewlett-packard for nylig offentliggjorde, at selskabet vil erstatte platformen med produkter fra SaaS-leverandøren Salesforce.com.

Denne udvikling er dog ikke overraskende, eftersom Siebel i 2005 blev købt for 32 milliarder kroner af Oracle, der er en stor konkurrent til både IBM og HP.

"IBM havde verdens største udrulning af Siebel-applikationer, og vi ser denne udskiftning som endnu et tegn på det pres, som Oracles applikationsforretning er under," siger Pat Walravens fra investeringsbanken JMP Securities.

SugarCRM distribuerer sin software via 400 forhandlere på verdensplan og skaber omsætning ved at tilbyde support-services i forbindelse med open source-produkterne.

Nick Halsey, der er marketingsdirektør og chef for forretningsudvikling hos SugarCRM, ønsker hverken at afvise eller bekræfte, om IBM udskifter sine Siebel-installationer med SugarCRM.

Han udtaler dog, at "open source-tilgangen er meget disruptiv," det vil sige forstyrrende for den gældende måde at gøre tingene på.

IBM har ikke svaret på en henvendelse om at kommentere på sagen.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Her er otte CRM-trends du skal holde øje med

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

PensionDanmark

Automation Developer til Team Process Automation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S