Avis: IBM vil skrotte kæmpe Siebel-løsning

Det rygtes, at IBM bliver den anden store virksomhed, der udskifter customer relationship management-platformen fra Siebel.

Artikel top billede

Læs også:

Her er otte CRM-trends du skal holde øje med

Computerworld News Service: IBM planlægger at erstatte sine Siebel-baserede produkter til customer relationship management (CRM) med open source software-as-a-service (SaaS) produkter fra leverandøren SugarCRM.

Det skriver Wall Street Journal.

Hvis det er tilfældet, vil det for Siebel være tab nummer to for nylig af en stor kontrakt, da Hewlett-packard for nylig offentliggjorde, at selskabet vil erstatte platformen med produkter fra SaaS-leverandøren Salesforce.com.

Denne udvikling er dog ikke overraskende, eftersom Siebel i 2005 blev købt for 32 milliarder kroner af Oracle, der er en stor konkurrent til både IBM og HP.

"IBM havde verdens største udrulning af Siebel-applikationer, og vi ser denne udskiftning som endnu et tegn på det pres, som Oracles applikationsforretning er under," siger Pat Walravens fra investeringsbanken JMP Securities.

SugarCRM distribuerer sin software via 400 forhandlere på verdensplan og skaber omsætning ved at tilbyde support-services i forbindelse med open source-produkterne.

Nick Halsey, der er marketingsdirektør og chef for forretningsudvikling hos SugarCRM, ønsker hverken at afvise eller bekræfte, om IBM udskifter sine Siebel-installationer med SugarCRM.

Han udtaler dog, at "open source-tilgangen er meget disruptiv," det vil sige forstyrrende for den gældende måde at gøre tingene på.

IBM har ikke svaret på en henvendelse om at kommentere på sagen.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Her er otte CRM-trends du skal holde øje med

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S