Ny teknologi kobler dig automatisk på WiFi-netværk

Det skal være langt mere problemfrit og automatiseret, når ens smartphone eller tablet-pc logger på trådløse netværk.

Artikel top billede

Læs også:

Ny WiFi-standard sætter turbo på trådløse netværk

Kan WiFi erstatte dine kabler? Få svaret her

En ny standard skal gøre din smartphone eller tablet-pc i stand til automatisk at spotte og logge på WiFi-netværk.

Det meddeler WiFi Alliance, der taler på vegne af en lang række teknologi-firmaer som Nokia, Apple, Intel, Cisco og Microsoft og operatører som T-Mobile og Comcast.

Standarden fra WiFi Alliance, WiFi Certified Passpoint, skal således hjælpe med at gøre WiFi til en forlængelse af det almindelige mobil-netværk.

WiFi Alliance hævder med udgangspunkt i en undersøgelse, at 90 procent af forbrugerne vil blive ved deres teleoperatør, hvis den tilbød muligheden for automatisk opkobling til WiFi-hotspots, og at 72 procent vil betale ekstra for den service.

Sådan fungerer det

Idéen med Passpoint-teknologien er, at smartphones og tablet-pc'er automatisk bliver identificeret og koblet på WiFi-netværk - i stedet for at det er brugerne selv, der skal søge efter netværk og bøvle med login.

Passpoint kan ifølge WiFi Alliance også selv sikre, at WiFi forbindelsen er beskyttet med WPA2-sikkerhed.

Fra og med juni vil producenterne kunne sende nye netværks-produkter og smartphones, tablets og lignende på markedet, der bærer det nye Passpoint-stempel.

Hvis dette setup skal realiseres kræver det, at ens teleoperatør rent faktisk har en WiFi-infrastruktur ved siden af det almindelige mobilnetværk.

På den måde vil man som kunde så kunne købe en pakke, hvor man automatisk kobles på operatørens WiFi-hotspots, når et af dem er inde for rækkevidde.

Giver det mening i Danmark?

Traditionelt har fordelen ved WiFi frem for alminelige mobil-datanet været, at hastighederne var langt højere.

Specielt i de senere år har alle de store danske teleoperatører dog satset milliarder på at oprette og udvide 3G, Turbo 3G og 4G-netværk, og dermed vil dataforbindelsen ikke længere nødvendigvis være hurtigere på WiFi.

Til gengæld vil operatørerne måske kunne opnå en gevinst ved at anvende Passpoint-teknologien.

"Passpoint adresserer også operatørernes behov for data-afbelastning og kunde-loyalitet, og Passpoint giver leverandører af WiFi-udstyr en fælles industri-løsning, der kan tilfredsstille operatørernes behov," udtaler Edgar Figueroa, der er administrerende direktør i WiFi Alliance.

Læs også:

Ny WiFi-standard sætter turbo på trådløse netværk

Kan WiFi erstatte dine kabler? Få svaret her

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S