Ny teknologi kobler dig automatisk på WiFi-netværk

Det skal være langt mere problemfrit og automatiseret, når ens smartphone eller tablet-pc logger på trådløse netværk.

Artikel top billede

Læs også:

Ny WiFi-standard sætter turbo på trådløse netværk

Kan WiFi erstatte dine kabler? Få svaret her

En ny standard skal gøre din smartphone eller tablet-pc i stand til automatisk at spotte og logge på WiFi-netværk.

Det meddeler WiFi Alliance, der taler på vegne af en lang række teknologi-firmaer som Nokia, Apple, Intel, Cisco og Microsoft og operatører som T-Mobile og Comcast.

Standarden fra WiFi Alliance, WiFi Certified Passpoint, skal således hjælpe med at gøre WiFi til en forlængelse af det almindelige mobil-netværk.

WiFi Alliance hævder med udgangspunkt i en undersøgelse, at 90 procent af forbrugerne vil blive ved deres teleoperatør, hvis den tilbød muligheden for automatisk opkobling til WiFi-hotspots, og at 72 procent vil betale ekstra for den service.

Sådan fungerer det

Idéen med Passpoint-teknologien er, at smartphones og tablet-pc'er automatisk bliver identificeret og koblet på WiFi-netværk - i stedet for at det er brugerne selv, der skal søge efter netværk og bøvle med login.

Passpoint kan ifølge WiFi Alliance også selv sikre, at WiFi forbindelsen er beskyttet med WPA2-sikkerhed.

Fra og med juni vil producenterne kunne sende nye netværks-produkter og smartphones, tablets og lignende på markedet, der bærer det nye Passpoint-stempel.

Hvis dette setup skal realiseres kræver det, at ens teleoperatør rent faktisk har en WiFi-infrastruktur ved siden af det almindelige mobilnetværk.

På den måde vil man som kunde så kunne købe en pakke, hvor man automatisk kobles på operatørens WiFi-hotspots, når et af dem er inde for rækkevidde.

Giver det mening i Danmark?

Traditionelt har fordelen ved WiFi frem for alminelige mobil-datanet været, at hastighederne var langt højere.

Specielt i de senere år har alle de store danske teleoperatører dog satset milliarder på at oprette og udvide 3G, Turbo 3G og 4G-netværk, og dermed vil dataforbindelsen ikke længere nødvendigvis være hurtigere på WiFi.

Til gengæld vil operatørerne måske kunne opnå en gevinst ved at anvende Passpoint-teknologien.

"Passpoint adresserer også operatørernes behov for data-afbelastning og kunde-loyalitet, og Passpoint giver leverandører af WiFi-udstyr en fælles industri-løsning, der kan tilfredsstille operatørernes behov," udtaler Edgar Figueroa, der er administrerende direktør i WiFi Alliance.

Læs også:

Ny WiFi-standard sætter turbo på trådløse netværk

Kan WiFi erstatte dine kabler? Få svaret her

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse