Så lidt betaler danskerne for deres mobiltelefoner

Danskerne betaler i gennemsnit ikke mange penge for at få ny mobiltelefon.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Galaxy S III: Nu kommer næste vilde smartphone-ryk.

Dette danske mobilselskab bliver der klaget mest over.

Vi er i Danmark ikke meget for at hive den store pengepung op ad lommen, når vi skal købe ny mobiltelefon, skriver Berlingske.

I hvert fald viser en ny undersøgelse fra IDC, at danskerne i fjerde kvartal i fjor i gennemsnit brugte 2.200 kroner på køb af ny mobiltelefon, når man renser tallene for operatør-tilskud.

Ifølge avisen var godt hver femte solgte mobiltelefon - 22 procent - en iPhone. De koster ifølge avisen 4.750 kroner og er dermed med til at trække det samlede gennemsnit godt i vejret.

Ifølge tallene fra IDC er en tredjedel af alle solgte mobiltelefoner simple modeller, som danskerne i gennemsnit har betalt 600 kroner for, skriver Berlingske.

34 procent af de solgte smartphones er i den billigste ende af skalaen med en gennemsnitspris på 1.750 kroner.

Berlingske skriver, at de danske teleselskaber kvier sig ved at udlevere listerne over de bedst sælgende mobiltelefoner.

En undtagelse af TDC, hvor listen over de 10 bedst sælgende mobiltelefoner fra selskabet net-butik er domineret af billigere modeller med HTC Wildfire i top fulgt af HTC Chacha og nogle billigere Nokia-modeller.

"I dag bliver alt jo målt mod iPhone, så det er i den ende af skalaen, at opmærksomhede samler sig. Man det viser det ypperste, man kan. Samsung bruger jo mange penge på at reklamere for sine dyreste telefoner, men det ville selskabet aldrig gøre med en skrabet model," siger IDC-analytiker Anders Elbak til Berlingske.

Læs også:

Galaxy S III: Nu kommer næste vilde smartphone-ryk.

Dette danske mobilselskab bliver der klaget mest over.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job