Så lidt betaler danskerne for deres mobiltelefoner

Danskerne betaler i gennemsnit ikke mange penge for at få ny mobiltelefon.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Galaxy S III: Nu kommer næste vilde smartphone-ryk.

Dette danske mobilselskab bliver der klaget mest over.

Vi er i Danmark ikke meget for at hive den store pengepung op ad lommen, når vi skal købe ny mobiltelefon, skriver Berlingske.

I hvert fald viser en ny undersøgelse fra IDC, at danskerne i fjerde kvartal i fjor i gennemsnit brugte 2.200 kroner på køb af ny mobiltelefon, når man renser tallene for operatør-tilskud.

Ifølge avisen var godt hver femte solgte mobiltelefon - 22 procent - en iPhone. De koster ifølge avisen 4.750 kroner og er dermed med til at trække det samlede gennemsnit godt i vejret.

Ifølge tallene fra IDC er en tredjedel af alle solgte mobiltelefoner simple modeller, som danskerne i gennemsnit har betalt 600 kroner for, skriver Berlingske.

34 procent af de solgte smartphones er i den billigste ende af skalaen med en gennemsnitspris på 1.750 kroner.

Berlingske skriver, at de danske teleselskaber kvier sig ved at udlevere listerne over de bedst sælgende mobiltelefoner.

En undtagelse af TDC, hvor listen over de 10 bedst sælgende mobiltelefoner fra selskabet net-butik er domineret af billigere modeller med HTC Wildfire i top fulgt af HTC Chacha og nogle billigere Nokia-modeller.

"I dag bliver alt jo målt mod iPhone, så det er i den ende af skalaen, at opmærksomhede samler sig. Man det viser det ypperste, man kan. Samsung bruger jo mange penge på at reklamere for sine dyreste telefoner, men det ville selskabet aldrig gøre med en skrabet model," siger IDC-analytiker Anders Elbak til Berlingske.

Læs også:

Galaxy S III: Nu kommer næste vilde smartphone-ryk.

Dette danske mobilselskab bliver der klaget mest over.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank