Så lidt betaler danskerne for deres mobiltelefoner

Danskerne betaler i gennemsnit ikke mange penge for at få ny mobiltelefon.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Galaxy S III: Nu kommer næste vilde smartphone-ryk.

Dette danske mobilselskab bliver der klaget mest over.

Vi er i Danmark ikke meget for at hive den store pengepung op ad lommen, når vi skal købe ny mobiltelefon, skriver Berlingske.

I hvert fald viser en ny undersøgelse fra IDC, at danskerne i fjerde kvartal i fjor i gennemsnit brugte 2.200 kroner på køb af ny mobiltelefon, når man renser tallene for operatør-tilskud.

Ifølge avisen var godt hver femte solgte mobiltelefon - 22 procent - en iPhone. De koster ifølge avisen 4.750 kroner og er dermed med til at trække det samlede gennemsnit godt i vejret.

Ifølge tallene fra IDC er en tredjedel af alle solgte mobiltelefoner simple modeller, som danskerne i gennemsnit har betalt 600 kroner for, skriver Berlingske.

34 procent af de solgte smartphones er i den billigste ende af skalaen med en gennemsnitspris på 1.750 kroner.

Berlingske skriver, at de danske teleselskaber kvier sig ved at udlevere listerne over de bedst sælgende mobiltelefoner.

En undtagelse af TDC, hvor listen over de 10 bedst sælgende mobiltelefoner fra selskabet net-butik er domineret af billigere modeller med HTC Wildfire i top fulgt af HTC Chacha og nogle billigere Nokia-modeller.

"I dag bliver alt jo målt mod iPhone, så det er i den ende af skalaen, at opmærksomhede samler sig. Man det viser det ypperste, man kan. Samsung bruger jo mange penge på at reklamere for sine dyreste telefoner, men det ville selskabet aldrig gøre med en skrabet model," siger IDC-analytiker Anders Elbak til Berlingske.

Læs også:

Galaxy S III: Nu kommer næste vilde smartphone-ryk.

Dette danske mobilselskab bliver der klaget mest over.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S