Her er hele historien om it-chefens fatale fejltrin

CIO Jesper Britze blev smidt ud af forsvaret efter at have oversat et stykke tekst i Google Translate. Det blev starten på en lang nedtur. Nu fortæller han for første gang sin historie i et eksklusivt interview.

Artikel top billede

30. september 2009 er en dårlig dag for Jesper Britze. Den dag mister han både sit job og sin tro på systemet.

Han bliver fyret af forsvarschefen, fulgt til sit skrivebord, hvor han i hast pakker sine ting i en kasse for at blive gelejdet ud af døren af en adjudant efter at have afleveret sit id-kort og telefon.

Starten på to og et halvt års uvished kan begynde.

Til Computerworld CIO fortæller han for første gang sin historie. Det er historien om at dedikere sin karriere og liv til et system, man stoler på og arbejder loyalt for i 35 år.

Og det er historien om, hvad ét fejlskøn i en presset situation kan betyde for et menneskes tilværelse.

Læs i Computerworlds CIO-magasin, hvorfor den tidligere kommandør og CIO i forsvaret føler sig som offer for et justitsmord begået af hans tidligere chefer og et system, han har mistet troen på.

Du kan købe det her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S