Internet-trusler skræmmer mere end Al-Qaeda

Angreb på internettet frygtes langt mere end 'rigtige' terror-angreb.

Artikel top billede

Læs også:
Så slemt står det til med it-sikkerheden i Danmark

Præsident Barack Obama bør i sin kommende valgkampagne tale om at sikre amerikanerne på nettet frem at beskytte Guds eget land mod terrorangreb. 

For en ny undersøgelse viser, at flere amerikanerne nu frygter cyberangreb mod den amerikanske regerings computersystemer og det amerikanske forsyningsnet, end antallet af amerikanere, der er bange for trusler fra Al-Qaeda og andre terrorgrupper.

Det skriver Wired på baggrund af en undersøgelse fra Unisys, der opstiller den amerikanske befolknings ønsker til de tre vigtigste prioriteringer inden for sikkerhed.

De 1.005 adspurgte og repræsentativt udvalgte amerikanere har over telefonen svaret på følgende spørgsmål:

"Hvor vigtigt er det for en præsidentkandidat at behandle følgende problemer i det kommende 2012-valg?" hvoraf de adspurgte respondenter kunne pege på flere områder, som de mener, bør være det vigtigste sikkerhedstema i præsidentkampagnerne.

Terrortruslen nede på tredjepladsen

74 procent angiver, at "beskyttelsen af regeringens computersystemer imod hackere og kriminelle" er den vigtigste sikkerhedsproblemstilling, der bør tages op i den kommende præsidentkampagne.

På andenpladsen kommer beskyttelse mod computer- og terrorangreb på det elektriske forsyningsnet, vandforsyninger og transportsystemer, som 73 procent angiver som den vigtigste problemstilling.

Nede på en tredjeplads kommer terrorangreb, som 68 procent fremhæver som det vigtigste sikkerhedsfokusområde for præsidentkandidaterne.

63 procent af de adspurgte hælder ifølge undersøgelsen desuden mod, at beskytte personlige sundheds-informationer mod hackerangreb, hvilket overstiger frygten for illegal immigration (53 procent).

Læs også:
Så slemt står det til med it-sikkerheden i Danmark

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks