Internet-trusler skræmmer mere end Al-Qaeda

Angreb på internettet frygtes langt mere end 'rigtige' terror-angreb.

Artikel top billede

Læs også:
Så slemt står det til med it-sikkerheden i Danmark

Præsident Barack Obama bør i sin kommende valgkampagne tale om at sikre amerikanerne på nettet frem at beskytte Guds eget land mod terrorangreb. 

For en ny undersøgelse viser, at flere amerikanerne nu frygter cyberangreb mod den amerikanske regerings computersystemer og det amerikanske forsyningsnet, end antallet af amerikanere, der er bange for trusler fra Al-Qaeda og andre terrorgrupper.

Det skriver Wired på baggrund af en undersøgelse fra Unisys, der opstiller den amerikanske befolknings ønsker til de tre vigtigste prioriteringer inden for sikkerhed.

De 1.005 adspurgte og repræsentativt udvalgte amerikanere har over telefonen svaret på følgende spørgsmål:

"Hvor vigtigt er det for en præsidentkandidat at behandle følgende problemer i det kommende 2012-valg?" hvoraf de adspurgte respondenter kunne pege på flere områder, som de mener, bør være det vigtigste sikkerhedstema i præsidentkampagnerne.

Terrortruslen nede på tredjepladsen

74 procent angiver, at "beskyttelsen af regeringens computersystemer imod hackere og kriminelle" er den vigtigste sikkerhedsproblemstilling, der bør tages op i den kommende præsidentkampagne.

På andenpladsen kommer beskyttelse mod computer- og terrorangreb på det elektriske forsyningsnet, vandforsyninger og transportsystemer, som 73 procent angiver som den vigtigste problemstilling.

Nede på en tredjeplads kommer terrorangreb, som 68 procent fremhæver som det vigtigste sikkerhedsfokusområde for præsidentkandidaterne.

63 procent af de adspurgte hælder ifølge undersøgelsen desuden mod, at beskytte personlige sundheds-informationer mod hackerangreb, hvilket overstiger frygten for illegal immigration (53 procent).

Læs også:
Så slemt står det til med it-sikkerheden i Danmark

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse