Internet-trusler skræmmer mere end Al-Qaeda

Angreb på internettet frygtes langt mere end 'rigtige' terror-angreb.

Artikel top billede

Læs også:
Så slemt står det til med it-sikkerheden i Danmark

Præsident Barack Obama bør i sin kommende valgkampagne tale om at sikre amerikanerne på nettet frem at beskytte Guds eget land mod terrorangreb. 

For en ny undersøgelse viser, at flere amerikanerne nu frygter cyberangreb mod den amerikanske regerings computersystemer og det amerikanske forsyningsnet, end antallet af amerikanere, der er bange for trusler fra Al-Qaeda og andre terrorgrupper.

Det skriver Wired på baggrund af en undersøgelse fra Unisys, der opstiller den amerikanske befolknings ønsker til de tre vigtigste prioriteringer inden for sikkerhed.

De 1.005 adspurgte og repræsentativt udvalgte amerikanere har over telefonen svaret på følgende spørgsmål:

"Hvor vigtigt er det for en præsidentkandidat at behandle følgende problemer i det kommende 2012-valg?" hvoraf de adspurgte respondenter kunne pege på flere områder, som de mener, bør være det vigtigste sikkerhedstema i præsidentkampagnerne.

Terrortruslen nede på tredjepladsen

74 procent angiver, at "beskyttelsen af regeringens computersystemer imod hackere og kriminelle" er den vigtigste sikkerhedsproblemstilling, der bør tages op i den kommende præsidentkampagne.

På andenpladsen kommer beskyttelse mod computer- og terrorangreb på det elektriske forsyningsnet, vandforsyninger og transportsystemer, som 73 procent angiver som den vigtigste problemstilling.

Nede på en tredjeplads kommer terrorangreb, som 68 procent fremhæver som det vigtigste sikkerhedsfokusområde for præsidentkandidaterne.

63 procent af de adspurgte hælder ifølge undersøgelsen desuden mod, at beskytte personlige sundheds-informationer mod hackerangreb, hvilket overstiger frygten for illegal immigration (53 procent).

Læs også:
Så slemt står det til med it-sikkerheden i Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice