Fiberselskab buldrer ind i København med storkøb

Københavnerne kan vente sig en intensiveret charmeoffensiv fra fiberselskab, der er ny på den københavnske scene.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan er det gået TDCs køb af Dongs fibernet

Analytiker: Waoo-regnskab umuligt at gennemskue .

Det sjællandske fiberselskab SEAS-NVE har købt 14.000 fiberkunder på Frederiksberg og gør nu klar til en offensiv i hovedstaden.

"Det tættest befolkede område er i København, så man kan ikke være i tvivl om, at det er et marked, der giver os afsæt til mere volumen. Og fordi vi nu har et produkt, der indeholder hele paletten, herunder Viasat, og er konkurrencedygtigt, tror vi på vækst her," lyder det fra SEAS-NVEs fiberdirektør Claus Østergaard Olsen, der forventer vækst på 50-100 procent.

De 14.000 kunder stammer fra Dansk Bredbånd, der i 2010 blev overtaget af fiberselskabernes fælles markedsføringsfirma, Waoo, der igen har solgt kunderne videre til SEAS-NVE.

Salget til SEAS-NVE er lavet med virkning fra 1. januar i år til en pris, parterne ikke ønsker at offentliggøre.

Kigger på udnyttelsesgraden

Men da forskellige ting skulle falde på plads, er de nærmere detaljer for fiberselskabets planer først blevet meldt ud nu, fortæller fiberdirektøren.  

"Vores første prioritet er at kigge på udnyttelsesgraden af vores nuværende investeringer, som udgangspunkt primært på Frederiksberg. Derefter ligger markedet åbent for, hvad vi så gør," siger Claus Østergaard Olsen.

Han fortæller, at både yderligere investeringer i udbygning af fibernettet og et samarbejde med andre leverandører som TDC, GlobalConnect og Nianet kan komme på tale.

"Vi er ikke afvisende over for at leje os ind på andres net, hvis det bidrager til volumen og økonomi, for der er jo allerede nedgravet en del fiber i København," lyder det fra Claus Østergaard Olsen.

Da bredbåndsselskabet Skyline i sidste uge gik konkurs lød meldingen, at det især var konkurrencen fra 4G-teknologien, der kostede selskabet livet.

Dyrt tomat-eventyr

Men SEAS-NVE, der sidste år meddelte en nedskrivning af deres fiberinvestering med en halv milliard kroner ud af en samlet investering på 1,2 milliarder, frygter ikke en overhaling indenom fra 4G-teknologien.

"Det er klart, at vi kigger på konkurrencen fra 4G, og vi er bevidste om, at 4G har vundet nogens hjerter, mens fiber har vundet andres," siger Claus Østergaard Olsen. 

"Men vi mener, at de to teknologier komplementerer hinanden og skal selvfølgelig kigge på, hvordan vi kan tage det bedste fra de to verdener. Men alle analyser siger, at de er komplementerbare og ikke i konkurrence med hinanden," lyder det fortrøstningsfuldt fra ham.

SEAS-NVE gjorde sig tilbage i 1990'erne bemærket ved at kaste sig over tomatdyrking. Et forretningsområde, der endte med at koste selskabet et tocifret millionbeløb.

Læs også:

Sådan er det gået TDCs køb af Dongs fibernet

Analytiker: Waoo-regnskab umuligt at gennemskue
.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job