Fiberselskab buldrer ind i København med storkøb

Københavnerne kan vente sig en intensiveret charmeoffensiv fra fiberselskab, der er ny på den københavnske scene.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan er det gået TDCs køb af Dongs fibernet

Analytiker: Waoo-regnskab umuligt at gennemskue .

Det sjællandske fiberselskab SEAS-NVE har købt 14.000 fiberkunder på Frederiksberg og gør nu klar til en offensiv i hovedstaden.

"Det tættest befolkede område er i København, så man kan ikke være i tvivl om, at det er et marked, der giver os afsæt til mere volumen. Og fordi vi nu har et produkt, der indeholder hele paletten, herunder Viasat, og er konkurrencedygtigt, tror vi på vækst her," lyder det fra SEAS-NVEs fiberdirektør Claus Østergaard Olsen, der forventer vækst på 50-100 procent.

De 14.000 kunder stammer fra Dansk Bredbånd, der i 2010 blev overtaget af fiberselskabernes fælles markedsføringsfirma, Waoo, der igen har solgt kunderne videre til SEAS-NVE.

Salget til SEAS-NVE er lavet med virkning fra 1. januar i år til en pris, parterne ikke ønsker at offentliggøre.

Kigger på udnyttelsesgraden

Men da forskellige ting skulle falde på plads, er de nærmere detaljer for fiberselskabets planer først blevet meldt ud nu, fortæller fiberdirektøren.  

"Vores første prioritet er at kigge på udnyttelsesgraden af vores nuværende investeringer, som udgangspunkt primært på Frederiksberg. Derefter ligger markedet åbent for, hvad vi så gør," siger Claus Østergaard Olsen.

Han fortæller, at både yderligere investeringer i udbygning af fibernettet og et samarbejde med andre leverandører som TDC, GlobalConnect og Nianet kan komme på tale.

"Vi er ikke afvisende over for at leje os ind på andres net, hvis det bidrager til volumen og økonomi, for der er jo allerede nedgravet en del fiber i København," lyder det fra Claus Østergaard Olsen.

Da bredbåndsselskabet Skyline i sidste uge gik konkurs lød meldingen, at det især var konkurrencen fra 4G-teknologien, der kostede selskabet livet.

Dyrt tomat-eventyr

Men SEAS-NVE, der sidste år meddelte en nedskrivning af deres fiberinvestering med en halv milliard kroner ud af en samlet investering på 1,2 milliarder, frygter ikke en overhaling indenom fra 4G-teknologien.

"Det er klart, at vi kigger på konkurrencen fra 4G, og vi er bevidste om, at 4G har vundet nogens hjerter, mens fiber har vundet andres," siger Claus Østergaard Olsen. 

"Men vi mener, at de to teknologier komplementerer hinanden og skal selvfølgelig kigge på, hvordan vi kan tage det bedste fra de to verdener. Men alle analyser siger, at de er komplementerbare og ikke i konkurrence med hinanden," lyder det fortrøstningsfuldt fra ham.

SEAS-NVE gjorde sig tilbage i 1990'erne bemærket ved at kaste sig over tomatdyrking. Et forretningsområde, der endte med at koste selskabet et tocifret millionbeløb.

Læs også:

Sådan er det gået TDCs køb af Dongs fibernet

Analytiker: Waoo-regnskab umuligt at gennemskue
.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen