IE slået af pinden - her er verdens største browser

Internet Explorer er blevet overhalet og er ikke længere verdens mest udbredte browser.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Googles browser, Chrome, overhalede i sidste uge lige nøjagtigt Microsofts Internet Explorer som verdens mest anvendte browser, viser data fra et irsk webstatistiskfirma.

Chromes gennemsnitlige brugsandel for ugen 14. til 20. maj lå på 32,8 procent, oplyser StatCounter, der følger og offentliggør tendenserne for anvendelsen af browsere og styresystemer.

I samme periode lå Internet Explorers brugsandel på 31,9 procent.

Stabil position

Selvom det også tidligere ifølge StatCounters opgørelser er lykkedes Chrome at overgå Internet Explorer en enkelt dag hist og her, så er dette første gang, at Googles browser holder sig i topplaceringen en hel uge.

Mozillas Firefox er i samme periode den tredje mest anvendte browser med en andel på 25,5 procent, mens Apples Safari og Opera Softwares Opera har andele på henholdsvis 7,1 procent og 1,7 procent.

I den samlede opgørelse for maj indtil videre er der næsten dødt løb mellem Chrome og Internet Explorer, der kun adskiller sig med 0,05 procentpoint.

'Tendensen ser dog ud til at være til Chromes fordel: I ugen 7. til 13. maj førte Googles browser med en andel på 31,9 procent i forhold til Internet Explorers andel på 31,5 procent.

Så sent som i april førte Internet Explorer over Chrome med adskillige procentpoint. StatCounter opgjorde i sidste måned Internet Explorers andel til 34,1 procent og Chromes andel til 31,2 procent.

Men selvom Chrome ifølge StatCounters data muligvis er på vej til at overhale Internet Explorer, der i mange år har haft topplaceringen i browsermarkedet, så er der andre statistiskfirmaer, der estimerer, at Microsofts browser stadig er langt foran Googles, der først blev lanceret i 2008.

Internet Explorer havde ifølge Net Applications fra USA en andel på 54,1 procent i april, mens Chrome kun havde en andel på 18,9 procent og Firefox en andel på 20,2 procent. (Chrome overtog ifølge StatCounters data andenpladsen fra Firefox for seks måneder siden.)

Forskellige målemetoder

De to statistiskfirmaer anvender forskellige målemetoder, hvilket er grunden til de store uoverensstemmelser mellem deres data.

Net Applications vægter sine data per land for at tage højde for den relative mangel på data fra lande såsom Kina og korrigerer for Chromes forhåndsgengivelse af websider, som brugerne faktisk aldrig ser.

StatCounter gør ingen af delene, men tæller blot antallet af sidevisninger, som forespørges af hver browser.

Resultatet er, at Net Applications' data altid viser en større andel for Internet Explorer - primært fordi de kinesiske internetbrugere i langt overvejende grad anvender Microsofts browser - og en mindre andel for Chrome end StatCounters data.

Derfor kan det heller ikke overraske, at Microsoft roser Net Applications' metoder til indsamling af browserstatistik men afviser StatCounters metoder med det argument, at de giver et forvrænget billede.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub