Danske chefer misser massevis af sociale muligheder

Danske virksomhedsledere er virkeligt dårlige til at udnytte de muligheder, der ligger i de sociale medier. Se de muligheder, som de går glip af.

Artikel top billede

Kunderne kan skrive , hvad de vil på Facebook. Danske virksomheder gider ikke tale med dem alligevel.

Danske virksomhedsledere er efterhånden klar over, at tilstedeværelsen på de sociale medier er vigtig. Det er her, deres kunder befinder sig.

Men ledelsen får intet ud af de muligheder, der ligger i at kunne komme i direkte dialog med kunderne, for cheferne nøjes med at holde øje med, hvad folk skriver og mener om deres virksomheder - og så ellers benytte de sociale medier som traditionel platform til markedsføring.

Det viser en undersøgelse foretaget af PA Consulting Group blandt nogle af Danmarks største virksomheder i den offentlige og private sektor.

Ansvaret for arbejdet med de sociale medier i virksomhederne ender i marketingafdelingen, og resultaterne af den dialog, der foregår med kunde og virksomhed, ser ledelsen aldrig, viser undersøgelsen.

Samtlige CIO'er, som har deltaget i undersøgelsen, forventer et øget brug af sociale medier i HR og marketing, men under halvdelen af dem tror på en reel forankring og brug i topledelsen.

Værdien går tabt

I undersøgelsen svarer over halvdelen af de spurgte virksomheder, at de ikke forventer, at topledelsen vil øge brugen af sociale medier. Og ingen mener, at brugen af sociale medier er forankret i den overordnede forretningsstrategi.

88 procent er uenige eller meget uenige i spørgsmålet om, hvorvidt deres virksomhed systematisk analyserer forretningsdata fra sociale medier.

"De sociale medier finder ofte ikke fodfæste hos topledelsen og dermed ikke i den overordnede forretningsstrategi. Det handler mere om branding, end om dialog med kunderne. Virksomhedernes opfattelse af sig selv og deres produkter stemmer slet ikke overens med det, kunderne oplever," siger Helle Hølmer, som sidder i PA's Management Group.

Selvom mange virksomheder ganske vist overvåger de sociale fora, bruger de ikke de data, de får ind til noget, fortæller hun.

"Og så går værdien af den direkte dialog med kunderne tabt."

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job