Fiberbranchen: TDC er fuld af tomme løfter

Vi bliver aldrig en vindernation med kobber, lyder det fra fiberbranchens talerør, Dansk Energi. TDC svarer igen.

Artikel top billede

Læs også: TDC: Derfor er kobbernettet ikke på vej til at uddø

Presset fiber-branche: Indfør fradrag på bredbånd

Forleden løftede TDC sløret for kommende teknologier, der ifølge telemastodonten gør kobbernettet i stand til at levere symmetriske hastigheder på op til 1 gigabit pr sekund i 2017.

Men den udmelding får nu, ikke overraskende, hårde ord med på farten af fiberbranchens talerør, Dansk Energi.

"Det er jo den samme sang, der er sunget de sidste mange år. Store løfter om højere hastigheder, som danskerne efterfølgende må se langt efter. Derfor er der desværre grund til at tvivle på, om løfterne om øgede hastigheder kommer længere end til snakken," lyder det fra konsulent i Dansk Energi, Mikael Bomholt Nielsen.

Som eksempel nævner han, at TDCs tidligere topchef Henning Dyremose tilbage i 2005 lovede hastigheder på 20 megabit i 2006. En hastighed, der i dag, seks år efter, stadig er den, der gør sig gældende i TDCs tilbud til private husstande.

"Så enten er danskernes behov for båndbredde gået helt i stå siden 2006, eller også leveres der seks år gamle hastigheder. Det kan næppe være det første, og det er tydeligt, at mange danskere ikke kan få den båndbredde, de rent faktisk gerne vil have," siger han og fortsætter:

"Helt banalt kan det hele koges ned til den kendsgerning, at Danmark aldrig bliver en digital vindernation, hvis vores infrastruktur baseres på det gamle kobbernet," lyder det fra Mikael Bomholt Nielsen.

Mens Dansk Energi altså raser mod konkurrenten, kæmper organisationens medlemmer, fiberselskaberne, med at skaffe flere fiberkunder.

En indsats, der indtil videre langt fra har været succesfuld og har kostet fiberselskaberne milliardstore nedskrivninger. Alt imens TDC har formået at holde et fast greb om bredbåndsmarkedet.

TDC har ikke meget tilovers for kritikken fra Dansk Energi.

"Jeg vil lade elselskaberne om at redegøre for deres strategi," lyder det fra TDC's pressechef Lasse Bastkjær Jensen, som fortsætter:

"Selv mener vi, at kombinationen af kobber og udrulning af fiber tættere og tættere på danskernes dørtærskel er den rigtige. Alt tyder da også på, at det er indholdet, vi leverer til kunderne, snarere end den teknologi, der transporterer det ud til dem, der er afgørende for succes," lyder det fra pressechefen.

Annonce

KMD A/S

Project Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S