Fiberbranchen: TDC er fuld af tomme løfter

Vi bliver aldrig en vindernation med kobber, lyder det fra fiberbranchens talerør, Dansk Energi. TDC svarer igen.

Artikel top billede

Læs også: TDC: Derfor er kobbernettet ikke på vej til at uddø

Presset fiber-branche: Indfør fradrag på bredbånd

Forleden løftede TDC sløret for kommende teknologier, der ifølge telemastodonten gør kobbernettet i stand til at levere symmetriske hastigheder på op til 1 gigabit pr sekund i 2017.

Men den udmelding får nu, ikke overraskende, hårde ord med på farten af fiberbranchens talerør, Dansk Energi.

"Det er jo den samme sang, der er sunget de sidste mange år. Store løfter om højere hastigheder, som danskerne efterfølgende må se langt efter. Derfor er der desværre grund til at tvivle på, om løfterne om øgede hastigheder kommer længere end til snakken," lyder det fra konsulent i Dansk Energi, Mikael Bomholt Nielsen.

Som eksempel nævner han, at TDCs tidligere topchef Henning Dyremose tilbage i 2005 lovede hastigheder på 20 megabit i 2006. En hastighed, der i dag, seks år efter, stadig er den, der gør sig gældende i TDCs tilbud til private husstande.

"Så enten er danskernes behov for båndbredde gået helt i stå siden 2006, eller også leveres der seks år gamle hastigheder. Det kan næppe være det første, og det er tydeligt, at mange danskere ikke kan få den båndbredde, de rent faktisk gerne vil have," siger han og fortsætter:

"Helt banalt kan det hele koges ned til den kendsgerning, at Danmark aldrig bliver en digital vindernation, hvis vores infrastruktur baseres på det gamle kobbernet," lyder det fra Mikael Bomholt Nielsen.

Mens Dansk Energi altså raser mod konkurrenten, kæmper organisationens medlemmer, fiberselskaberne, med at skaffe flere fiberkunder.

En indsats, der indtil videre langt fra har været succesfuld og har kostet fiberselskaberne milliardstore nedskrivninger. Alt imens TDC har formået at holde et fast greb om bredbåndsmarkedet.

TDC har ikke meget tilovers for kritikken fra Dansk Energi.

"Jeg vil lade elselskaberne om at redegøre for deres strategi," lyder det fra TDC's pressechef Lasse Bastkjær Jensen, som fortsætter:

"Selv mener vi, at kombinationen af kobber og udrulning af fiber tættere og tættere på danskernes dørtærskel er den rigtige. Alt tyder da også på, at det er indholdet, vi leverer til kunderne, snarere end den teknologi, der transporterer det ud til dem, der er afgørende for succes," lyder det fra pressechefen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS