Android på vild fremmarch: Så meget fylder OS'et nu

Android-platformens dominans fortsætter med at vokse for fulde drøn.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Galaxy S III: Nu kommer næste vilde smartphone-ryk

Googles Android-platform har i den grad vinde i sejlene på smartphone-markedet.

Helt nye tal fra analysefirmaet IDC viser, at Android i første kvartal i år nåede op på en global markedsandel på hele 59 procent.

Det er en stigning på 145 procent i forhold til sidste år.

"Samsung var den største bidragyder til Androids success ved at stå for 45,4 procent af alle Android-shipments," skriver IDC i den nye analyse af markedet.

Andenpladsen gik ikke overraskende til iOS, der nu er oppe på en markedsandel på 23 procent, mens Symbian er helt nede på 6,8.

Microsofts Windows Phone og det gamle Windows Mobile står samlet set for 2,2 procent af markedet ifølge IDC.

Udviklingen på markedet illustreres således:

Læs også:

Galaxy S III: Nu kommer næste vilde smartphone-ryk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos