Her er Danmarks bedste e-handelsbutik

Danmarks bedste e-handelsfirma er blevet kåret.

Artikel top billede

Den netbaserede tøjbutik Smartguy.dk er Danmarks bedste e-handelsbutik.

Selskabet, der holder til huse i sjællandske Jyderup, modtog torsdag aften E-handelsprisen 2012, hvor mere end 250 danske e-handelsbutikker er blevet vurderet.

Smartguy.dk vandt også prisen som bedste e-handelsselskab inden for B2C (business to consumer)-kategorien.

FDIH, der står bag prisen, peger på, at Smartguy.dk er et forbillede for store dele af den danske e-handelsbranche - ikke mindst fordi selskabet har formået at udvikle sig med ny teknologi og konstant vækst.

Den sjællandske e-tøjbutik udspringer af en herreekviperingsforretning i Jyderup, som er blevet videreudviklet til i dag at sigte mod et internationalt marked.

Øvrige vindere

De øvrige vindere af underkategorierne til prisuddelingen torsdag blev:

- Online kundeservice: Nykredit.

- Start-up: Autobutler.

- Cross-border: Novasol.

- B2B: Lemvigh- Müller.

- Social Commerce: Unisport.

- B2C - mindre: Autobutler.

- Cross-channel integration: Danske Bank.

- Mobil e-handel & Services: A.O. Johansen.

- Juryens specialpris: Saxo.com.

- Brugerprisen: Unisport.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S