Kunøes overskud droppet med 300 millioner kroner

Overskuddet i Ib Kunøes investeringsselskab, Consolidated Holdings, er styrtdykket.

Artikel top billede

Overskuddet for it-rigmanden Ib Kunøes holdingselskab, Consolidated Holdings, er styrtdykket fra 294,6 millioner kroner i fjor til nu blot 18,3 millioner kroner.

Ifølge Børsen skyldes det markante fald i overskuddet primært kursfald på Atea, som Consolidated Holdings er storaktionær i.

Ib Kunøe siger til Børsen, at Consolidated Holdings ejer 30 millioner aktier i Atea.

"Så det slår hårdt igennem, når kursen bevæger sig," siger han til avisen.

Det stærkt faldende overskud ændrer dog ikke på, at Consolidated Holdings med en egenkapital på 1,8 milliarder kroner er et særdeles velpolstret selskab.

Ib Kunøe siger da også til Børsen, at han er på udkig efter gode opkøbsemner - primært i prisrammen to-cifrede millionbeløb.

"Der er mange selskaber til salg, og priserne er gode. Der er banker, der ligger inde med selskaber, som vi er interesserede i, og vi har penge nok at tage af, hvis det skulle være nødvendigt," siger Ib Kunøe til Børsen.

Læs også:

Så stor en millionformue har Kunøe hevet ud af Atea.

Så mange penge skovler Atea ind i Danmark.

Atea vil få kamp til stregen af dansk stor-fusion.

Atea opkøber dansk konsulenthus.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse