Kunøes overskud droppet med 300 millioner kroner

Overskuddet i Ib Kunøes investeringsselskab, Consolidated Holdings, er styrtdykket.

Artikel top billede

Overskuddet for it-rigmanden Ib Kunøes holdingselskab, Consolidated Holdings, er styrtdykket fra 294,6 millioner kroner i fjor til nu blot 18,3 millioner kroner.

Ifølge Børsen skyldes det markante fald i overskuddet primært kursfald på Atea, som Consolidated Holdings er storaktionær i.

Ib Kunøe siger til Børsen, at Consolidated Holdings ejer 30 millioner aktier i Atea.

"Så det slår hårdt igennem, når kursen bevæger sig," siger han til avisen.

Det stærkt faldende overskud ændrer dog ikke på, at Consolidated Holdings med en egenkapital på 1,8 milliarder kroner er et særdeles velpolstret selskab.

Ib Kunøe siger da også til Børsen, at han er på udkig efter gode opkøbsemner - primært i prisrammen to-cifrede millionbeløb.

"Der er mange selskaber til salg, og priserne er gode. Der er banker, der ligger inde med selskaber, som vi er interesserede i, og vi har penge nok at tage af, hvis det skulle være nødvendigt," siger Ib Kunøe til Børsen.

Læs også:

Så stor en millionformue har Kunøe hevet ud af Atea.

Så mange penge skovler Atea ind i Danmark.

Atea vil få kamp til stregen af dansk stor-fusion.

Atea opkøber dansk konsulenthus.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job