Kunøes overskud droppet med 300 millioner kroner

Overskuddet i Ib Kunøes investeringsselskab, Consolidated Holdings, er styrtdykket.

Artikel top billede

Overskuddet for it-rigmanden Ib Kunøes holdingselskab, Consolidated Holdings, er styrtdykket fra 294,6 millioner kroner i fjor til nu blot 18,3 millioner kroner.

Ifølge Børsen skyldes det markante fald i overskuddet primært kursfald på Atea, som Consolidated Holdings er storaktionær i.

Ib Kunøe siger til Børsen, at Consolidated Holdings ejer 30 millioner aktier i Atea.

"Så det slår hårdt igennem, når kursen bevæger sig," siger han til avisen.

Det stærkt faldende overskud ændrer dog ikke på, at Consolidated Holdings med en egenkapital på 1,8 milliarder kroner er et særdeles velpolstret selskab.

Ib Kunøe siger da også til Børsen, at han er på udkig efter gode opkøbsemner - primært i prisrammen to-cifrede millionbeløb.

"Der er mange selskaber til salg, og priserne er gode. Der er banker, der ligger inde med selskaber, som vi er interesserede i, og vi har penge nok at tage af, hvis det skulle være nødvendigt," siger Ib Kunøe til Børsen.

Læs også:

Så stor en millionformue har Kunøe hevet ud af Atea.

Så mange penge skovler Atea ind i Danmark.

Atea vil få kamp til stregen af dansk stor-fusion.

Atea opkøber dansk konsulenthus.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect