Kunøes overskud droppet med 300 millioner kroner

Overskuddet i Ib Kunøes investeringsselskab, Consolidated Holdings, er styrtdykket.

Artikel top billede

Overskuddet for it-rigmanden Ib Kunøes holdingselskab, Consolidated Holdings, er styrtdykket fra 294,6 millioner kroner i fjor til nu blot 18,3 millioner kroner.

Ifølge Børsen skyldes det markante fald i overskuddet primært kursfald på Atea, som Consolidated Holdings er storaktionær i.

Ib Kunøe siger til Børsen, at Consolidated Holdings ejer 30 millioner aktier i Atea.

"Så det slår hårdt igennem, når kursen bevæger sig," siger han til avisen.

Det stærkt faldende overskud ændrer dog ikke på, at Consolidated Holdings med en egenkapital på 1,8 milliarder kroner er et særdeles velpolstret selskab.

Ib Kunøe siger da også til Børsen, at han er på udkig efter gode opkøbsemner - primært i prisrammen to-cifrede millionbeløb.

"Der er mange selskaber til salg, og priserne er gode. Der er banker, der ligger inde med selskaber, som vi er interesserede i, og vi har penge nok at tage af, hvis det skulle være nødvendigt," siger Ib Kunøe til Børsen.

Læs også:

Så stor en millionformue har Kunøe hevet ud af Atea.

Så mange penge skovler Atea ind i Danmark.

Atea vil få kamp til stregen af dansk stor-fusion.

Atea opkøber dansk konsulenthus.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S