Minister indkalder til krisemøde om Skyline-kunder

Telebranchen er i dag indkaldt til krisemøde af erhvervsminister Ole Sohn om de nødstedte Skyline-kunder.

Artikel top billede

(Foto: SF /)

Erhvervs - og vækstminister Ole Sohn (SF) har indkaldt til krisemøde i dag med telebranchen i form af TDC, Telenor, Telia, 3 og Waoo om de nødstedte Skyline-kunder, der i denne tid får kappet deres bredbåndsforbindelse.

Det meddeler ministeren i en pressemeddelese.

"Det er beklageligt, hvis en række kunder risikerer at stå uden bredbånd, fordi deres leverandør er gået konkurs. Jeg opfordrer til, at branchen aktivt medvirker til, at de ramte kunder hurtigst muligt får tilbudt alternative bredbåndsløsninger," udtaler Ole Sohn.

Formålet med mødet er at finde en hurtig løsning til de mange folk, der snart står uden forbindelser.

Blandt andet har danskere og firmaer i landets ydre-områder angiveligt svært ved at finde nye leverandører. Men det bliver der måske fundet en løsning på i dag.

Skyline gik konkurs efter at have hældt op imod halvanden milliard kroner i et netværk, der kunne nå selv nogle af landets mest tyndbefolkede områder.

En hurtig løsning

Imidlertid gik selskabet, med 40.000 kunder, ned med et brag. Et frasalg mislykkedes. Det samme oprettelsen af et nødberedskab.

Og nu lukkes forbindelser altså ned i tusindvis.

"Det er vigtigt, at der hurtigt findes en ordentlig løsning for virksomheder og privatkunder. Derfor har jeg bedt Erhvervsstyrelsen skride til handling med det samme," udtaler Ole Sohn.

Computerworld følger sagen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S