Heftig mødeaktivitet om nødstedte Skyline-kunder

I disse timer sidder telebranchen i møder hos erhvervsminister Ole Sohn´s folk for at finde en løsning til de nødstedte Skyline-kunder, der lukkes ned i dag.

Artikel top billede

Torsdag indkaldte Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF) til krisemøde om de nødstedte Skyline-kunder, hvoraf mange i dag, fredag, får kappet deres net-forbindelse på grund af konkursen.

Telebranchen, i form af TDC, Telenor, Telia, 3 og Waoo, er inviteret til mødet.

Ifølge Computerworlds oplysninger blev der imidlertid ikke landet en løsning torsdag, hvor der i øvrigt måtte afholdes flere møder.

I stedet fortsætter møderækken i dag, bekræfter ministeriet over for Computerworld.

Det forlyder, at det føres en "konstruktiv" dialog mellem parterne, men at der altså fortsat ikke er landet en løsning til de nødstedte Skyline-kunder.

Branchen: Ikke vores ansvar
Hos telebranchen mener man dog principielt ikke, at man skal bære ansvaret.

"Selvfølgelig er det ikke resten af branchens ansvar at rydde op, når et selskab går konkurs," udtaler direktør Jakob Willer fra brancheforeningen Telekommunikationsindustrien til Computerworld.

"Men jeg er sikker på, at branchen står parate til at byde nye kunder velkommen, og når ministeren indkalder til møde, møder man selvfølgelig op," lyder det fra ham.

Samme toner kommer fra Telenor, der er blandt de inviterede teleselskaber.

"Nogle af Skyline-kunderne kan vi hjælpe med mobilt bredbånd, og vi ser et øget salg af mobilt bredbånd i blandt andet Midt- og Vestjylland,"udtaler presseansvarlig Tom Lehn-Christiansen fra Telenor.

"Vi har for få dage siden afsluttet en 3G-udrulning på 900 MHz-frekvensen, som blandt andet har forbedret den mobile bredbåndsdækning på den jyske vestkyst. Men det er selvfølgelig vigtigt, at vi har dialog med kunden om, hvilken dækning og båndbredde vi kan levere på en konkret adresse."

Læs også:

Minister indkalder til krisemøde om Skyline-kunder.

Efter brok: Minister hives ind i Skyline-konkurs.

Skyline-rod: Bredbånds-løsning kan tage flere år.

Underleverandør blokerer for salg af Skyline.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job