Manual: Sådan ødelægger man internettet

Glem virus og hacker-angreb. Her er opskriften på, hvordan man destruerer internettet for alvor.

Artikel top billede

Læs også:
Tæt på Anonymous: Sådan er gruppen organiseret

Det ligger Computerworld fjernt at opfordre til ulovligheder i almindelighed og terrorisme i særdeleshed. Og da især ikke, når det går ud over vores allesammens yndlingsinfrastruktur, internettet.

Alligevel er den artikel, der findes på online-magasinet Gizmodo.com sært fascinerende læsning. Den giver et ganske realistisk bud på, hvordan det er muligt at lukke hele internettet, som de anonyme hackere Anonymous truede med for nylig.

Det er blot ikke hackere eller virus-magere, der kan gøre det. Det er internettets netværk i netværk i netværk alt for modstandsdygtig overfor. Angrebene kan genere, javist, men ikke ødelægge. Der er for mange redundante systemer til, at det kan lade sig gøre.

Men internettet består i virkeligheden af plastic, jern, fiber, kobber og printplader, så skal nettet ned med nakken, er det den fysiske infrastruktur, der skal angribes.

Frem med økserne

Det kræver som udgangspunkt adskillige tusinde personer, der handler samtidig over alt i verden. Alene den koordinering vil formentlig være for uoverkommelig at udføre, men hvis vi lader som om, det kan lade sig gøre, ser planen ifølge Gizmodo således ud:

Der er brug for bomber og økser, så er det sagt. Økserne skal bruges på de undersøiske kabler, der forbinder verdensdele og lande.

Dem lister artiklen og de er relativ lette at finde - ved hjælp af nettet, selvfølgelig.

For eksempel finder vi to vigtigt søkabler i New Jersey, USA, som udpeges ganske præcist i Google Maps. Derudover er der en række afgørende kabler i Singapore, Tokyo, Marseilles, Chennai og så videre.

Gizmodo-artiklen lister pædagogisk alle verdens kommunikationskabler og deres placering, så Dragør, Gedser, Blaabjerg og Rødby Havn er med på listen.

Ud med datacentrene

Også de mest betydningsfulde datacentre i verden præsenteres ved navns nævnelse. De er lette at finde, og som en ekstra hjælp leverer Google StreetView alle billederne af bygningerne.

Når alle kablerne er skåret over og alle disse datacentre er destrueret, eksempelvis ved hjælp af bomber, samtidig, er det slut med at tweete og handle aktier i hele verden.

Det skræmmende er sådan set ikke, at nogen kan finde på at tænke tanken og servere opskriften.

Det skræmmende er, at det faktisk kan lade sig gøre, og at den fysiske infrastruktur, der holder hele verdens internet kørende, ikke er bedre beskyttet end tilfældet er.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S