Atea vinder over lidt for smart domæne-haj

En lidt for kvik domæne-registrant kunne ikke løbe om hjørner med Atea.

Artikel top billede

It-kæmpen Atea har netop vundet en sag ved Klagenævn for Domænenavne, hvor domænerne ateatele.dk og atea-tele.dk skal overleveres til Atea inden fire uger.

En person havde registeret domænerne, men ifølge sagens akter er det sket samme dag, som Atea-ejer Ib Kunøe i pressen annoncerede, at selskabet vil satse på tele-området.

Blandt andet omtales specifikt artikler fra den den 21. oktober 2011 fra www.computerworld.dk og www.crn.dk.

"I disse artikler omtales planerne om at etablere et nyt nordisk mobilselskab for erhvervskunder under navnet "Atea Tele", som skal være en del af klageren," står der i afgørelsen fra nævnet.

Fire uger

Registranten har nu fire uger til at overlevere domæner til Atea.

"...registreringer af domænenavnene "ateatele.dk" og "atea-tele.dk" er i strid med gældende dansk ret, og at registreringerne af disse domænenavne overføres til klageren, Atea Danmark A/S. Overførslerne skal gennemføres 4 uger efter nedenstående dato."

Du kan læse hele afgørelsen her.

Læs også:

Kunøe: Her er min plan med mit nye teleselskab

Atea træder ind på mobil-markedet

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S