Derfor gider danske virksomheder ikke IPv6

I Danmark er IPv6 ikke bare sat på udskiftningsbænken. Teknologien er blevet sendt helt ud af stadion.

Artikel top billede

Læs også:
Overblik: Sådan får du styr på de nye IP-adresser

Milliarder af nye IP-adresser kommer nu rullende

Derfor kommer IPv6 først til Danmark nu

Onsdag var det den årlige IPv6-dag, der har til formål at sætte fokus på fremtidens ip-adresser.

I Danmark blev dagen dog slet ikke markeret.

Henrik Kramshøj, security manager i Solido Hosting, der var en af initiativtagerne til fejringen af sidste års IPv6-dag, fortæller:

"Sidste år var vi lidt mere aktive og forsøgte at få nogle websider på IPv6, men i år har vi kun set til fra sidelinjen, mens dagen er blevet fejret i andre lande."

Han vurderer, at IPv6 lever et meget stille liv i vores kongerige, hvilket har betydet, at der ikke har været basis for festivitas.

"RIPE, der uddeler IP-adresser, har et system, der giver en stjerne til de virksomheder, der bruger IPv6. Det gør man for at få et overblik over, hvor mange websider, der anvender teknologien. På den rangliste er Danmark blevet overhalet af eksempelvis Norge, der nu er langt foran," fortæller han

Så der sker ingenting i Danmark?

"Det er den pessimistiske udlægning af sagen, men den ligger nok ganske tæt på virkeligheden," lyder det fra Henrik Kramshøj.

"Der bliver naturligvis arbejdet IPv6, men det er ikke noget, der rykker."

Hvorfor går det så langsomt?

"Der er nok flere grunde til det. IPv6 kræver noget udstyr, der understøtter teknologien. Danskerne er blevet vænnet til, at bredbånd er meget billigt, og derfor udskifter udbyderne ikke deres hardware før det absolut er nødvendigt. Det er en show-stopper," siger han.

"Samtidig er behovet nok ikke presserende. Hos os oplever vi, at kunderne er begyndt at spørge om IPv6, hvor de tidligere ikke nævnte det. Næste trin er forhåbentlig, at de så også vil bruge protokollen."

Astronomisk antal adresser

Der har været talt og skrevet langt og længe om IPv6, den protokol, der skal giver verden flere ip-adresser.

Ip-adresser er nemlig ved at være en mangelvare i den nuværende ip-version 4.

IPv4 giver mulighed for godt fire milliarder adresser, hvilket kan lyde af mange, men blandt andet i Asien er man ved at løbe tør. 

IPv6 giver et astronomisk antal ip-adresser, og vil således give rum for masser af IP-adresser i fremtiden.

Læs også:
Overblik: Sådan får du styr på de nye IP-adresser

Milliarder af nye IP-adresser kommer nu rullende

Derfor kommer IPv6 først til Danmark nu

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS