Derfor gider danske virksomheder ikke IPv6

I Danmark er IPv6 ikke bare sat på udskiftningsbænken. Teknologien er blevet sendt helt ud af stadion.

Artikel top billede

Læs også:
Overblik: Sådan får du styr på de nye IP-adresser

Milliarder af nye IP-adresser kommer nu rullende

Derfor kommer IPv6 først til Danmark nu

Onsdag var det den årlige IPv6-dag, der har til formål at sætte fokus på fremtidens ip-adresser.

I Danmark blev dagen dog slet ikke markeret.

Henrik Kramshøj, security manager i Solido Hosting, der var en af initiativtagerne til fejringen af sidste års IPv6-dag, fortæller:

"Sidste år var vi lidt mere aktive og forsøgte at få nogle websider på IPv6, men i år har vi kun set til fra sidelinjen, mens dagen er blevet fejret i andre lande."

Han vurderer, at IPv6 lever et meget stille liv i vores kongerige, hvilket har betydet, at der ikke har været basis for festivitas.

"RIPE, der uddeler IP-adresser, har et system, der giver en stjerne til de virksomheder, der bruger IPv6. Det gør man for at få et overblik over, hvor mange websider, der anvender teknologien. På den rangliste er Danmark blevet overhalet af eksempelvis Norge, der nu er langt foran," fortæller han

Så der sker ingenting i Danmark?

"Det er den pessimistiske udlægning af sagen, men den ligger nok ganske tæt på virkeligheden," lyder det fra Henrik Kramshøj.

"Der bliver naturligvis arbejdet IPv6, men det er ikke noget, der rykker."

Hvorfor går det så langsomt?

"Der er nok flere grunde til det. IPv6 kræver noget udstyr, der understøtter teknologien. Danskerne er blevet vænnet til, at bredbånd er meget billigt, og derfor udskifter udbyderne ikke deres hardware før det absolut er nødvendigt. Det er en show-stopper," siger han.

"Samtidig er behovet nok ikke presserende. Hos os oplever vi, at kunderne er begyndt at spørge om IPv6, hvor de tidligere ikke nævnte det. Næste trin er forhåbentlig, at de så også vil bruge protokollen."

Astronomisk antal adresser

Der har været talt og skrevet langt og længe om IPv6, den protokol, der skal giver verden flere ip-adresser.

Ip-adresser er nemlig ved at være en mangelvare i den nuværende ip-version 4.

IPv4 giver mulighed for godt fire milliarder adresser, hvilket kan lyde af mange, men blandt andet i Asien er man ved at løbe tør. 

IPv6 giver et astronomisk antal ip-adresser, og vil således give rum for masser af IP-adresser i fremtiden.

Læs også:
Overblik: Sådan får du styr på de nye IP-adresser

Milliarder af nye IP-adresser kommer nu rullende

Derfor kommer IPv6 først til Danmark nu

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S