Derfor kommer IPv6 først til Danmark nu

IPv6 har ligget klar i årevis, men næsten ingen i Danmark bruger teknologien. Her får du forklaringen på den lange tornerosesøvn.

Artikel top billede

Læs også:
Overblik: Sådan får du styr på de nye IP-adresser

Milliarder af nye IP-adresser kommer nu rullende

Der har været talt og skrevet langt og længe om IPv6, den protokol, der skal giver verden flere ip-adresser.

Ip-adresser er nemlig ved at være en mangelvare i den nuværende ip-version 4.

IPv4 giver mulighed for godt fire milliarder adresser, hvilket kan lyde af mange, men blandt andet i Asien er man ved at løbe tør.

Det vil vi også opleve på vores breddegrader. Fra september bliver der nemlig ikke længere strøet ip-adresser med rund hånd over danskerne. IPv6 giver et astronomisk antal ip-adresser, og vil således løse udfordringen.

Danmark uden adresse

Det er lige netop denne problemstilling, der nu sætter gang i tingene, vurderer en af initiativtagerne til World Ipv6 Day i Danmark. Dagen markerer, at vi skal skifte til en ny protokol. 

"Der har ikke været problemer med at få adresser i Danmark, men det bliver sværere allerede efter sommerferien. Det betyder, at der vil være et marked for IPv6," siger Henrik Lund Kramshøj fra Solido Networks.

Han vurderer, at kunderne nu er ved at være klar.

Begrundelsen for at der først er kommet gang i udviklingen af IPv6 i Danmark nu, senest med en lancering fra TDC, skyldes således primært, at vi har haft masser af adresser.

Men det har været helt bevidst, at man har ventet med at skifte, til vi er nået til grænsen for, hvad IPv4 kan klare. IPv6-trafik i dagens Danmark nemlig nærmest ikke eksisterende.

"Det er besværligt at vedligeholde to protokoller, derfor har man ventet til det punkt, hvor man er tvunget til at skifte. Derved vil overgangen ske hurtigere og lettere. Det er samme mønster, man ser fra de amerikanske udbydere," Henrik Lund Kramshøj.

Højere hastighed

Ud over flere adresser ligger der samtidig en række forbedringer i IPV6, eksempelvis bedre hastighed.

"Man kan få flere pakker igennem netværket per sekund, hvilket kan være en fordel ved distribution af video eller VoIP," siger han.

Den 8. juni vil en hel stribe af de store websider, som Google, forsøgsvis hoppe over på IPv6.

Læs også:
Overblik: Sådan får du styr på de nye IP-adresser

Milliarder af nye IP-adresser kommer nu rullende

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S