Artikel top billede

Windows 8 er et fremragende styresystem - også for virksomhederne, forklarer Antoine Leblond på Microsofts TechEd-konference.

Microsoft slår fast: Du kommer til at elske Windows 8

Mens anmelderne er lunke ved det nye Windows 8, slår Microsoft fast, at det er et totalt gennemtænkt styresystem, der på alle måder er bedre end Windows 7. Få forklaringen her.

Læs også:

Anmeldere lunke: Derfor bliver Windows 8 aldrig rigtig godt

Microsofts årlige TechEd-konference løber af stablen i disse dage i Florida, og tirsdag fremviste Windows 8 for de mange tusinde it-professionelle, der kommer til at implementere det nye styresystem på deres respektive arbejdspladser.

"Windows 8 tager det bedste fra Windows 7 og ser frem mod en ny verden med nye enheder, nye apps, nye oplevelser og alle mulige nye ting. Vi har bygget det for den milliard mennesker, der bruger pc'er i dag, og til den næste milliard, der vil bruge dem i fremtiden," sagde Microsoft-chefen Antoine Leblond i sin keynote, som kan ses her.

Det totalt redesignede Windows-styresystem er bygget til at kunne håndtere et meget bredt udvalg af hardware, ikke mindst de touch-baserede tablet-pc'er.

Mange brugere og eksperter har dog udtrykt skepsis for, hvordan Metro-grænsefladen vil fungere på traditionelle bærbare og stationære computere, og om styresystemet vil være velegnet til virksomhederne.

Men det behøver man slet ikke frygte, hvis man spørger Microsoft.

"Alle de ting, du kunne gøre med Windows før, kan du stadig gøre med Windows 8. De pc'er, du har, der kører Windows 7, vil kunne Windows 8 mindst ligeså godt - hvis ikke bedre," forsikrede Antoine Leblond i sin keynote på TechEd.

"Det betyder, at de enheder, du slutter til din pc i dag, vil fungere med Windows 8. Det betyder, at de apps, du kører i dag, stadig vil fungere med Windows 8."

Fundamentalt bedre end Windows 7

Microsoft-chefen pegede i sin tale på, at folk ikke må glemme, at et styresystem er meget mere end det, man ser på overfladen.

"Vi har lavet et massivt stykke arbejde i forhold til det fundamentale - alt det, der skaber et fantastisk operativsystem. Ting som performance og hukommelses-forbrug, filsystemet og selv helt basale ting som at kopiere filer. Alle disse ting er forbedret i forhold til Windows 7."

"Windows 8 er en markant satsning, og det er et generations-skift inden for Windows. Men hør nu her: Det er stadig Windows. Windows 8 er først og fremmest et bedre styresystem end Windows 7."

Antoine Leblond slog således fast overfor deltagerne i salen, at Windows 8 på én gang er Microsofts forsøg på at favne et stadig større udvalg af pc'er og samtidig et styresystem, der skal kunne alt det, et styresystem altid har kunnet.

"Vi har gentænkt måden, Windows fungerer med hardware på, så det fungerer sammen med alt fra high-end desktoppe med mange processorer, fire skærme og væske-køling helt ned til de utrolig små og lette tablets med lang batteritid."

Læs også:

Anmeldere lunke: Derfor bliver Windows 8 aldrig rigtig godt




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere