It-gigant massefyrer blandt tidligere CSC-ansatte

Tidligere CSC-ansatte netop meddelt, at ny arbejdsgiver massefyrer halvdelen af dem. 84 mand ryger ud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

TDC's leverandørskifte til Tata TCS får nu direkte konsekvenser for de ansatte på firmaets systemer.

Den indiske leverandør fyrer nemlig 84 af de tidligere CSC medarbejdere som den 1. april blev virsomhedsoverdraget til TCS i forbindelse med milliardkontrakten hos landets største telesleskab.

Det oplyste firmaet ifølge Prosas faglige sekretær John Jørgensen på et medarbejdermøde klokken 09.30 i Aarhus.

Et lignende møde afholdes senere i dag på Borups Allé i København, men ændrer ikke på tallet, der er 84 stillinger i hele landet. 

Bedrøveligt

Hos Prosa, der sammen med flere andre fagforbund har været hårdt ramt af massefyringer på det sidste, fortæller John Jørgensen, at de nye fyringer er beklagelige.

"Det er bedrøveligt at så mange dygtige it-folk skal miste ders job," siger han.

"Vi har været igennem alt for mange af de her sager hvor arbejdspladserne føres ud af landet. Det er ikke kun en skidt ide forretningsmæssigt, det er også en skidt ide samfundsmæssigt," siger han.

Indrere tavse om fyringer

Hos TATA TCS har ønsker landechefen ikke at kommentere fyringerne, men henviser til firmaets PR-bureau, Morsing PR.

Her har man imidlertid ikke en udtalelese fra firmaet at viderebringe på nuværende tidspunkt.

Læs også:

Disse 450 stillinger vil CSC skære helt væk.

Her skal tidligere CSC-ansatte arbejde for Tata.

Atea fyrer folk efter overtagelse af opgaver fra CSC.

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S