It-gigant massefyrer blandt tidligere CSC-ansatte

Tidligere CSC-ansatte netop meddelt, at ny arbejdsgiver massefyrer halvdelen af dem. 84 mand ryger ud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

TDC's leverandørskifte til Tata TCS får nu direkte konsekvenser for de ansatte på firmaets systemer.

Den indiske leverandør fyrer nemlig 84 af de tidligere CSC medarbejdere som den 1. april blev virsomhedsoverdraget til TCS i forbindelse med milliardkontrakten hos landets største telesleskab.

Det oplyste firmaet ifølge Prosas faglige sekretær John Jørgensen på et medarbejdermøde klokken 09.30 i Aarhus.

Et lignende møde afholdes senere i dag på Borups Allé i København, men ændrer ikke på tallet, der er 84 stillinger i hele landet. 

Bedrøveligt

Hos Prosa, der sammen med flere andre fagforbund har været hårdt ramt af massefyringer på det sidste, fortæller John Jørgensen, at de nye fyringer er beklagelige.

"Det er bedrøveligt at så mange dygtige it-folk skal miste ders job," siger han.

"Vi har været igennem alt for mange af de her sager hvor arbejdspladserne føres ud af landet. Det er ikke kun en skidt ide forretningsmæssigt, det er også en skidt ide samfundsmæssigt," siger han.

Indrere tavse om fyringer

Hos TATA TCS har ønsker landechefen ikke at kommentere fyringerne, men henviser til firmaets PR-bureau, Morsing PR.

Her har man imidlertid ikke en udtalelese fra firmaet at viderebringe på nuværende tidspunkt.

Læs også:

Disse 450 stillinger vil CSC skære helt væk.

Her skal tidligere CSC-ansatte arbejde for Tata.

Atea fyrer folk efter overtagelse af opgaver fra CSC.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura