Opråb til it-afdelingen: Slip kontrollen med BI

It-afdelingerne har svært ved at følge med de konstant skiftende behov for business intelligence. Her kommer et godt råd.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan bliver fremtiden for BI-løsningerne

Her er de store trends og spillere på BI-markedet

It-afdelingerne har mere end svært ved at følge med, når det kommer til behovet for konstante ændringer og tilpasninger i business intelligence-løsningerne.

Konsekvensen er en ophobning af BI-forespørgsler.

"BI-kravene ændrer sig hurtigere, end en it-centreret support-model kan følge med. Selv med BI-applikationer, der kører efter bogen, kæmper virksomheder stadig med hurtigt at dreje BI-applikationerne i forhold til konstant ændrede forretnings-krav," skriver Forrester-analytiker Boris Evelson i et blogindlæg.

Han peger på, at selv med en implementerings-tid på blot få uger, kan den omkringliggende verden være drastisk forandret på grund af fusioner og opkøb, helt nye trusler fra konkurrenterne og nye ledelses-strukturer eller andet.

Giv brugerne kontrollen

Forrester mener derfor, at it-afdelingen derfor skal overlade langt mere af den daglige tilpasning til BI-brugerne selv.

Analysefirmaet understreger, at rådet ikke handler om, at man skal overlade komplekse, missions-kritiske BI-applikationer til ikke-it-professionelle.

"Men ... med den rette klassificering af BI-porteføljen, mener vi ikke, at mere end 20 procent af alle BI-applikationer bør høre under denne kategori med særlige restriktioner."

"I et ideelt BI-miljø, bør 80 procent af alle BI-behov blive løst af forretnings-brugerne selv," lyder det fra Forrester-analytiker Boris Evelson.

Kan være forældet på lancerings-dagen

En af Forresters pointer er, at mens it-løsninger inden for ERP, CRM og HR har en forholdsvis lang levetid, så kan en BI-applikation være forældet samme dag, den bliver udrullet i organisationen.

Det betyder også, at vandfaldsmetoden ikke er specielt velegnet til BI-udvikling.

Mens et typisk spørgsmål fra it-afdelingen er, hvad det er for et behov, en BI-applikation skal adressere, så peger Boris Evelson på, at svaret fra brugerne ofte er ganske kompleks: 

"Den skal adressere alting, fordi jeg ikke aner, hvilken slags rapporter og analyser, jeg skal producere i morgen, er desværre et typisk svar."

Mens forretningsfolkene på den ene side star med en række nye krav, står it-afdelingen således på den anden side med et ønske om at bevare overblikket over hvilke løsninger, der anvendes, og med opgaven om at sikre et velfungerende it-setup.

Forrester mener dog ikke, at der er nogen vej uden om, at man som it-ansvarlig i stigende grad må lade brugerne skræddersy deres egne BI-løsninger - hvilket da også er noget af det, BI-leverandørerne har et markant fokus på i disse år. 

Udfordringen er nemlig, at fremgangsmåden med at overlade mere kontrol til brugerne forudsætter, at BI-værktøjerne rent faktisk er så brugervenlige, at brugerne selv kan betjene sig, når det kommer til nye data-forespørgsler, analyser og dashboards.

Læs også:

Sådan bliver fremtiden for BI-løsningerne

Her er de store trends og spillere på BI-markedet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics