Opråb til it-afdelingen: Slip kontrollen med BI

It-afdelingerne har svært ved at følge med de konstant skiftende behov for business intelligence. Her kommer et godt råd.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan bliver fremtiden for BI-løsningerne

Her er de store trends og spillere på BI-markedet

It-afdelingerne har mere end svært ved at følge med, når det kommer til behovet for konstante ændringer og tilpasninger i business intelligence-løsningerne.

Konsekvensen er en ophobning af BI-forespørgsler.

"BI-kravene ændrer sig hurtigere, end en it-centreret support-model kan følge med. Selv med BI-applikationer, der kører efter bogen, kæmper virksomheder stadig med hurtigt at dreje BI-applikationerne i forhold til konstant ændrede forretnings-krav," skriver Forrester-analytiker Boris Evelson i et blogindlæg.

Han peger på, at selv med en implementerings-tid på blot få uger, kan den omkringliggende verden være drastisk forandret på grund af fusioner og opkøb, helt nye trusler fra konkurrenterne og nye ledelses-strukturer eller andet.

Giv brugerne kontrollen

Forrester mener derfor, at it-afdelingen derfor skal overlade langt mere af den daglige tilpasning til BI-brugerne selv.

Analysefirmaet understreger, at rådet ikke handler om, at man skal overlade komplekse, missions-kritiske BI-applikationer til ikke-it-professionelle.

"Men ... med den rette klassificering af BI-porteføljen, mener vi ikke, at mere end 20 procent af alle BI-applikationer bør høre under denne kategori med særlige restriktioner."

"I et ideelt BI-miljø, bør 80 procent af alle BI-behov blive løst af forretnings-brugerne selv," lyder det fra Forrester-analytiker Boris Evelson.

Kan være forældet på lancerings-dagen

En af Forresters pointer er, at mens it-løsninger inden for ERP, CRM og HR har en forholdsvis lang levetid, så kan en BI-applikation være forældet samme dag, den bliver udrullet i organisationen.

Det betyder også, at vandfaldsmetoden ikke er specielt velegnet til BI-udvikling.

Mens et typisk spørgsmål fra it-afdelingen er, hvad det er for et behov, en BI-applikation skal adressere, så peger Boris Evelson på, at svaret fra brugerne ofte er ganske kompleks: 

"Den skal adressere alting, fordi jeg ikke aner, hvilken slags rapporter og analyser, jeg skal producere i morgen, er desværre et typisk svar."

Mens forretningsfolkene på den ene side star med en række nye krav, står it-afdelingen således på den anden side med et ønske om at bevare overblikket over hvilke løsninger, der anvendes, og med opgaven om at sikre et velfungerende it-setup.

Forrester mener dog ikke, at der er nogen vej uden om, at man som it-ansvarlig i stigende grad må lade brugerne skræddersy deres egne BI-løsninger - hvilket da også er noget af det, BI-leverandørerne har et markant fokus på i disse år. 

Udfordringen er nemlig, at fremgangsmåden med at overlade mere kontrol til brugerne forudsætter, at BI-værktøjerne rent faktisk er så brugervenlige, at brugerne selv kan betjene sig, når det kommer til nye data-forespørgsler, analyser og dashboards.

Læs også:

Sådan bliver fremtiden for BI-løsningerne

Her er de store trends og spillere på BI-markedet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse