It-politiker sat på plads efter trusler mod telebranche

It-ordførers stærkt kritiserede planer om at forbyde teleselskaberne at markedsføre sig og bruge frekvenser til telefoni har fået dødsstødet. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: Telebranchen går amok over trusler fra it-ordfører

Det vakte stor opsigt og forundring i telebranchen, da Socialdemokraternes it-ordfører Trine Bramsen for nylig sendte en række kontroversielle trusler af sted mod telebranchen.

Hun luftede blandt andet tanker om at forbyde teleselskaberne retten til at markedsføre sig og til at bruge frekvenser til mobiltelefoni.

Udtalelser, der fik hårde ord med på vejen af Telekommunikations-industriens direktør Jakob Willer, der mente, udtalelserne var decideret skadelige for telebranchen.

De opsigtsvækkende udtalelser fik også Venstres teleordfører Torsten Schack Pedersen til at sende to §20-spørgsmål af sted til vækst- og erhvervsminister Ole Sohn (SF) for at få svar på, om Trine Bramsens udtalelser er udtryk for regeringens politik.

Det er de ikke, slår Ole Sohn nu fast.

Intet forbud

"Hvis selskaber ikke overholder markedsføringsloven, indeholder loven en lang række indgrebsmuligheder...Muligheden for generelt at forbyde selskaber at markedsføre deres produkter er dog ikke en af indgrebsmulighederne," svarer Ole Sohn.

Teleselskaberne bør ifølge ministeren heller ikke frygte at fra frataget retten til at benytte frekvenser, hvis de overtræder markedsføringsloven.

"Reglerne for administration og anvendelse af frekvenser er fastsat i lov om radiofrekvenser. Frekvensloven giver ikke mulighed for at lægge begrænsninger på frekvens-anvendelsen, såfremt der sker overtrædelse af markedsføringsreglerne. Overtrædelse af markedsføringsreglerne behandles efter reglerne i markedsføringsloven," svarer Ole Sohn.

Det er ikke første gang, erhvervsministeren går ud og undsiger den socialdemokratiske it-ordfører.

I foråret meldt hun ud, at hun var klar til at lovgive sig ud af problemerne med dårlig mobildækning.

Det rejste ligeledes et § 20-spørgsmål, hvor ministeren måtte slå fast, at udrulningen af mobildatanettet skal ske på et markedsbaseret grundlag.

Trine Bramsen fastholdt dog efterfølgende, at lovgivning stadig er en mulighed.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Senior Projektleder til sundhedssektoren

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S