It-politiker sat på plads efter trusler mod telebranche

It-ordførers stærkt kritiserede planer om at forbyde teleselskaberne at markedsføre sig og bruge frekvenser til telefoni har fået dødsstødet. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: Telebranchen går amok over trusler fra it-ordfører

Det vakte stor opsigt og forundring i telebranchen, da Socialdemokraternes it-ordfører Trine Bramsen for nylig sendte en række kontroversielle trusler af sted mod telebranchen.

Hun luftede blandt andet tanker om at forbyde teleselskaberne retten til at markedsføre sig og til at bruge frekvenser til mobiltelefoni.

Udtalelser, der fik hårde ord med på vejen af Telekommunikations-industriens direktør Jakob Willer, der mente, udtalelserne var decideret skadelige for telebranchen.

De opsigtsvækkende udtalelser fik også Venstres teleordfører Torsten Schack Pedersen til at sende to §20-spørgsmål af sted til vækst- og erhvervsminister Ole Sohn (SF) for at få svar på, om Trine Bramsens udtalelser er udtryk for regeringens politik.

Det er de ikke, slår Ole Sohn nu fast.

Intet forbud

"Hvis selskaber ikke overholder markedsføringsloven, indeholder loven en lang række indgrebsmuligheder...Muligheden for generelt at forbyde selskaber at markedsføre deres produkter er dog ikke en af indgrebsmulighederne," svarer Ole Sohn.

Teleselskaberne bør ifølge ministeren heller ikke frygte at fra frataget retten til at benytte frekvenser, hvis de overtræder markedsføringsloven.

"Reglerne for administration og anvendelse af frekvenser er fastsat i lov om radiofrekvenser. Frekvensloven giver ikke mulighed for at lægge begrænsninger på frekvens-anvendelsen, såfremt der sker overtrædelse af markedsføringsreglerne. Overtrædelse af markedsføringsreglerne behandles efter reglerne i markedsføringsloven," svarer Ole Sohn.

Det er ikke første gang, erhvervsministeren går ud og undsiger den socialdemokratiske it-ordfører.

I foråret meldt hun ud, at hun var klar til at lovgive sig ud af problemerne med dårlig mobildækning.

Det rejste ligeledes et § 20-spørgsmål, hvor ministeren måtte slå fast, at udrulningen af mobildatanettet skal ske på et markedsbaseret grundlag.

Trine Bramsen fastholdt dog efterfølgende, at lovgivning stadig er en mulighed.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S