It-politiker sat på plads efter trusler mod telebranche

It-ordførers stærkt kritiserede planer om at forbyde teleselskaberne at markedsføre sig og bruge frekvenser til telefoni har fået dødsstødet. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: Telebranchen går amok over trusler fra it-ordfører

Det vakte stor opsigt og forundring i telebranchen, da Socialdemokraternes it-ordfører Trine Bramsen for nylig sendte en række kontroversielle trusler af sted mod telebranchen.

Hun luftede blandt andet tanker om at forbyde teleselskaberne retten til at markedsføre sig og til at bruge frekvenser til mobiltelefoni.

Udtalelser, der fik hårde ord med på vejen af Telekommunikations-industriens direktør Jakob Willer, der mente, udtalelserne var decideret skadelige for telebranchen.

De opsigtsvækkende udtalelser fik også Venstres teleordfører Torsten Schack Pedersen til at sende to §20-spørgsmål af sted til vækst- og erhvervsminister Ole Sohn (SF) for at få svar på, om Trine Bramsens udtalelser er udtryk for regeringens politik.

Det er de ikke, slår Ole Sohn nu fast.

Intet forbud

"Hvis selskaber ikke overholder markedsføringsloven, indeholder loven en lang række indgrebsmuligheder...Muligheden for generelt at forbyde selskaber at markedsføre deres produkter er dog ikke en af indgrebsmulighederne," svarer Ole Sohn.

Teleselskaberne bør ifølge ministeren heller ikke frygte at fra frataget retten til at benytte frekvenser, hvis de overtræder markedsføringsloven.

"Reglerne for administration og anvendelse af frekvenser er fastsat i lov om radiofrekvenser. Frekvensloven giver ikke mulighed for at lægge begrænsninger på frekvens-anvendelsen, såfremt der sker overtrædelse af markedsføringsreglerne. Overtrædelse af markedsføringsreglerne behandles efter reglerne i markedsføringsloven," svarer Ole Sohn.

Det er ikke første gang, erhvervsministeren går ud og undsiger den socialdemokratiske it-ordfører.

I foråret meldt hun ud, at hun var klar til at lovgive sig ud af problemerne med dårlig mobildækning.

Det rejste ligeledes et § 20-spørgsmål, hvor ministeren måtte slå fast, at udrulningen af mobildatanettet skal ske på et markedsbaseret grundlag.

Trine Bramsen fastholdt dog efterfølgende, at lovgivning stadig er en mulighed.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect