It-kæmpen CA skifter landechef i Danmark

CA Technologies har fundet en ny landechef i Danmark med 12 års erfaring. Se hvem der fik jobbet.

Artikel top billede

CA Technologies skifter efter bare to år topchef herhjemme.

Teddy Schou, der har 12 års erfaring fra branchen og sidst har været fire år hos Devoteam, afløser Nils Petersen, der har været landechef i Danmark siden 2010.

Ifølge en pressemeddelelse fra CA Technology giver firmaet Teddy Schou ansvaret for blandt andet at forøge firmaets vækst i Danmark.

Hos Devoteam medvirkede Teddy Schou til at opbygge et nyt strategisk forretningsområde, skriver firmaet i pressemeddelelsen.

Teddy Schou fortæller Computerworld, at han startede som landechef den 1. juni og allerede er ved at sætte sig ind i jobbet.   

Han fortæller, at det er den spændende udvikling hos CA Technologies gennem de senere år, som fik ham til at sige ja til jobbet.

"Især interessante opkøb i teknologibranchen og det at firmaet er helt fremme på den innovative del," siger han.

Han fortæller, at han har gode erfaringer fra en tidligere ansættelse hos CA Technologies, hvor han var i syv år. Derfor kan han se, hvordan firmaet har udviklet sig.

"Man er gået fra at være meget produktorienteret til at være mere fokuseret på at skabe værdi for kunderne. Det er jo noget jeg sætter meget stor pris på," siger Teddy Schou.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS