It-kæmpen CA skifter landechef i Danmark

CA Technologies har fundet en ny landechef i Danmark med 12 års erfaring. Se hvem der fik jobbet.

Artikel top billede

CA Technologies skifter efter bare to år topchef herhjemme.

Teddy Schou, der har 12 års erfaring fra branchen og sidst har været fire år hos Devoteam, afløser Nils Petersen, der har været landechef i Danmark siden 2010.

Ifølge en pressemeddelelse fra CA Technology giver firmaet Teddy Schou ansvaret for blandt andet at forøge firmaets vækst i Danmark.

Hos Devoteam medvirkede Teddy Schou til at opbygge et nyt strategisk forretningsområde, skriver firmaet i pressemeddelelsen.

Teddy Schou fortæller Computerworld, at han startede som landechef den 1. juni og allerede er ved at sætte sig ind i jobbet.   

Han fortæller, at det er den spændende udvikling hos CA Technologies gennem de senere år, som fik ham til at sige ja til jobbet.

"Især interessante opkøb i teknologibranchen og det at firmaet er helt fremme på den innovative del," siger han.

Han fortæller, at han har gode erfaringer fra en tidligere ansættelse hos CA Technologies, hvor han var i syv år. Derfor kan han se, hvordan firmaet har udviklet sig.

"Man er gået fra at være meget produktorienteret til at være mere fokuseret på at skabe værdi for kunderne. Det er jo noget jeg sætter meget stor pris på," siger Teddy Schou.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS